ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : جمعه, ۲۴ آذر , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۲:۲۵
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اسلایدشو > 50 کشته در منطقه مسلمان نشین چین

50 کشته در منطقه مسلمان نشین چین

در نا‌آرامی‌های خونین استان سین‌کیانگ در شمال غربی چین دست‌‌کم ۵۰ نفر کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند و منابع امنیتی چین نا‌آرامی‌های اخیر را “عملیات تروریستی برنامه‌ریزی شده” از سوی “تجزیه‌طلبان” نامیده‌اند. در همین ...

در نا‌آرامی‌های خونین استان سین‌کیانگ در شمال غربی چین دست‌‌کم ۵۰ نفر کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند و منابع امنیتی چین نا‌آرامی‌های اخیر را “عملیات تروریستی برنامه‌ریزی شده” از سوی “تجزیه‌طلبان” نامیده‌اند.

در همین راستا خبرگزاری دویچه‌وله آلمان اعلام کرد که مقامات امنیتی چین می‌گویند ماموران انتظامی در نا‌آرامی‌های اخیر مناطق مسلمان‌نشین، د‌‌‌ه‌ها “آشوب‌گر” را به ضرب گلوله کشته‌اند. بنا به ادعای مقامات امنیتی، زد و خوردهای روزهای اخیر پس از یک رشته “عملیات تروریستی” رخ داده است. در پی چهار انفجار مهیب در استان سین‌کیانگ دست‌کم ۴۰ نفر کشته شده‌اند. مقامات محلی می‌گویند اغلب کشته‌شدگان به ضرب گلوله از پای در آمده‌اند، اما برخی از “آشوب‌گران” نیز در عملیات انتحاری کشته شده‌اند.

نا‌آرامی‌های اخیر از روز یک‌شنبه ۲۱ سپتامبر در منطقه خودمختار بایین‌غولین آغاز شد و به سرعت گسترش یافت. بنا به گزارش شین‌هوا، خبرگزاری رسمی چین، انفجارها در مقابل یک فروشگاه، بازار و دو پاسگاه پلیس رخ داده است. در این انفجارها ۵۴ نفر کشته شده‌اند که ۳۲ نفر آنان از اقلیت اویغور بوده‌‌اند.

رسانه‌های آمریکایی هم به نقل مقامات محلی گزارش دادند که در این درگیری‌ها بیش از ۱۰۰ تن نیز زخمی شده‌اند به‌طوری‌که بیمارستان‌ها قادر به ارائه خدمات فوری پزشکی نیستند. بنا به گزارش رسانه‌های چینی این حملات “عملیات تروریستی سازماندهی شده” بوده است. منابع چینی به کشته شدن چندین ماموران انتظامی نیز اذعان کرده‌اند.

استان سین‌کیانگ که در سده‌های گذشته منطقه سکونت مسلمانان اویغور بوده، اما در سال‌های اخیر با هجوم مهاجران چینی (از قوم هان) مواجه شده است. به گفته شاهدان عینی نا‌‌آرامی‌های اخیر نیز از سوی اقلیت اویغور شروع شده است. اویغورها مجبور به ترک مناطق مسکونی خود به نفع مهاجران چینی هستند و این موضوع سبب خشم بسیاری از مسلمانان منطقه است.

اویغورها می‌گویند که به‌طور هدفمند مورد تبعیض سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دولت مرکزی قرار دارند. در مقابل مقامات چینی مخالفان اویغوری را متهم به “تروریسم” و “تجزیه‌طلبی” می‌کنند. به گفته فعالان اویغور دستگاه امنیتی و قضایی چین با اعمال تبعیض و فشارهای شدید می‌کوشد که صدای مخالفان را خاموش کند.

روز سه‌شنبه ۲۳ سپتامبر الهام توهتی، یکی از منتقدان سرشناس اویغوری در دادگاه به حبس ابد محکوم شد. دادگاه این فعال سیاسی و پروفسور دانشگاه شهر اورومچی، مرکز استان سین‌کیانگ را به جرم “تجزیه‌طلبی” گناهکار شناخت. کشورهای غربی حکم دادگاه را “شدید و غیرمنصفانه” خواندند و نسبت به محدودیت فعالیت سیاسی اقلیت اویغور ابراز نگرانی کردند.

نقش چین در تشکیل ائتلاف بین‌المللی علیه گروه موسوم به “دولت اسلامی” و دیگر گروه‌های بنیادگرای تروریست کم‌رنگ و بی‌اهمیت است. دولت چین کوشیده است که از موضع‌گیری مستقیم علیه گروه‌های اسلام‌گرا خودداری کند. حال رسانه‌های دولتی درچین مدعی شده‌اند که برخی از جنگ‌جویان اویغور با فرار از کشور به افراطی‌های “داعش” پیوسته و در اردوگاه‌های آنان آموزش نظامی دیده‌اند.

تا کنون یک شهروند چینی در نبردهای داخلی عراق دستگیر شده است. چهار شهروند دیگر چینی نیز در اندونزی دستگیر شدند که گفته می‌شود قصد پیوستن به گروه “داعش” را داشتند. پیش از این دولت چین مدعی بود که مشکل تروریسم در خاورمیانه معضل کشورهای منطقه و غرب است، اما حال دولت چین خود را درگیر این موضوع می‌بیند.

پکن رسما از حملات هوایی آمریکا به مواضع “داعش” در عراق پشتیبانی کرده، اما نگران گسترش این حملات در خاک سوریه است. چین همچون روسیه و ایران از مدافعان دولت بشار اسد به شمار می‌آید.