ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۰:۱۳
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / بهداشت و تغذیه > آیا برداشتن کیسه صفرا می تواند باعث ایجاد اختلال در زندگی عادی شما شود؟

آیا برداشتن کیسه صفرا می تواند باعث ایجاد اختلال در زندگی عادی شما شود؟

علت برداشتن کیسه صفرا چیست؟ خوشبختانه کیسه صفرا عضوی از بدن می باشد که اگر نباشد اختلالی در ادامه زندگی ایجاد نمی کند. از دست دادن آن حتی نیازی به تغییر دادن رژیم غذایی هم ندارد. آیا ...

علت برداشتن کیسه صفرا چیست؟

علت برداشتن کیسه صفرا چیست؟

خوشبختانه کیسه صفرا عضوی از بدن می باشد که اگر نباشد اختلالی در ادامه زندگی ایجاد نمی کند. از دست دادن آن حتی نیازی به تغییر دادن رژیم غذایی هم ندارد.

آیا قادر به زندگی کردن بدون کیسه صفرا خواهیم بود

شـما میـــدانــیـــد که کیسه صفـرا دارید،ـــامـــا آیـــا میـدانیـد محـل آن کجـــاست و عمــلـکرد آن چیـــست؟کمی درباره کیــســه صفــراو نقش آن در گوارش بدانــیم.

چرا برداشتن کیسه صفرا یکـــی از رایج تریـــن بیــمـــاری ها به شمار می آید؟ برای داشـــتـن یک بدن سالم بد نیــست بدانیـد به چه علـت کیــسه صفـرا را بر می دارند.

کیـســـه صفرا عضوی مهــم است ولی وجود آن برای ادامه زنـدگی ضروری نیـست. این عضو گلابی شکــل که در زیــر کبـد واقــع شده اســت، انبـــار مهمـاتی است برای ذخیـره صفرا که در کبـد ساخــتـــه شده است. پس از خوردن غذای چرب و به محـــض ورود موادغذایــی از معده به داخـل روده باریـــک (در محل دوازدهه) یکـســری مواد محـرک آزاد شده و انـقباض کیـــسه صفرا را موجب می شود.

کیـــسـه صفـــرا ترشحات صفــراوی موجود در خود را تخــلــیـه می کنــد و وارد ابتدای روده باریک کرده و موجب هضـــم چربـی ها می شود.

برای شما که می خواستـــیـد بدانیـــد چرا کیـســـه صفـرای شمـا را با جراحی برداشتــه انـد، عرض می کنـم که ترشحـات صفراوی مجموعه ای اســـت از چربـــی ها، امـــلاح صفــراوی و بعـــضی مواد زایـد دفعــی کبـــد؛ در صورتی که شرایط نامســاعــدی اتـــفـاق بیفتد در مسیـر عبور صفرا که همان مجــاری صفـراوی است موادی که به طور عمده از جنس چربــی متراکم و همـــراه با امــلـاح هستــند رسوب کرده و سنگ صفراوی ایـجـــاد می شود.

ایـن سنگ ها می توانــند موجب انـسـداد مجــاری صفـراوی و الـــتــهاب کیـــسه صفــرا شوند.

درمــان این مشکـــل برداشـــتـــن کیــسـه صفرا اســت. شرایـط نامساعدی که از آن یاد کردم شامــل:افـزایـش میــزان چربـی صفــرا، ناشـتـا بودن طولانـی مدت، مصـرف بعضی داروها از جمــلـــه قرص های جلوگیــری از بارداری و یا برخــی داروهای پایین آوردنده چربـی خون، چاقــی و یا در جریــان حامـــلگی و کاهــش وزن شدیـــد است.

برداشتن کیسه صفرا

شمــا در موقع بروز سنگ صفراوی علـــایمـــی نخواهید داشت که متوجه بیـمــاری تان شوید.

بسیــاری از موارد هیچ گونه علـــایمـی ندارنـد که شما را به بررســـی وادار کنـــد. حتــی بسیـــاری اوقات به طور اتـــفــاقــی در جریــان سونوگرافـی کشف می شود. اگر سنگ مســـیـــر مجــرای صفراوی را مســـدود کنــد، به التـهـاب کیــســـه صفـرا منـجــر می شود و شمــا با علامـــت دل درد و تهوع به پزشک مراجـعه می کنـــیـد و موثرتـــریــن درمــان همان جراحـی و برداشتن کیسه صفرا اسـت.

علت برداشتن کیسه صفرا چیست؟

احتمـــالا می پرســیــد مگــر بدون کیـــسه صفرا می توانــم زندگـی کنم؟

نگـران نباشـــیـد. نداشــتــن کیــســه صفــرا به اخـــتـــلـال عمــده در روند زندگـی شمــا منجــر نخواهــد شد. با جراحی و برداشتن کیـســـه صفرا درواقـــع محـل ذخیره صفـــرای کبدی را برمـــی داریـــم و پس از آن ترشــحـــات صفراوی کبد جریان داشــته و بدون ذخیره شدن به طور مداوم تراوش شده و موقع لزوم به داخـــل روده باریک خواهـــد ریخـت.

وجود جریـان صفــرا به طور کلی برای هضم و جذب 40 تا 50 درصـــد چربـی ها و ویتـــامـــیـــن های محلول در چربـــی لازم اسـت و حتـی نمی توان گفــت هضم و جذب چربـــی ها و ویتــامـــیـن ها در نبودن کیسه صفـــرا با مشــکل مواجــه خواهــد شد. در صورتـی که به طور مناسب جراحـی شده باشیــد، عارضـه مهــمــی را انـــتـظار نداریم. ممــکن اسـت نفــخ شکـم در بعــضی از بیـــمــاران ایـجـــاد شود که حتی نیــاز به درمان نیــز ندارنــد.

آیا برداشتن کیسه صفرا می تواند باعث ایجاد اختلال در زندگی عادی شما شود؟