ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۲۰:۵۶
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / بهداشت و تغذیه > اگر شما هم از نفخ و دل درد رنج می برید، حتما این مطلب را بخوانید

اگر شما هم از نفخ و دل درد رنج می برید، حتما این مطلب را بخوانید

اگر شما هم از نفخ و دل درد رنج می برید، حتما این مطلب را بخوانید یک پژوهشگر طب سنتی گفت: افرادی که دستگاه گوارش آن‌ها بسیار حساس است و دچار نفخ و درد شکم می‌شوند، ...

اگر شما هم از نفخ و دل درد رنج می برید، حتما این مطلب را بخوانید00

اگر شما هم از نفخ و دل درد رنج می برید، حتما این مطلب را بخوانید

یک پژوهشگر طب سنتی گفت: افرادی که دستگاه گوارش آن‌ها بسیار حساس است و دچار نفخ و درد شکم می‌شوند، در صورتی که مشکل خاصی نداشته باشند می‌توانند علاوه بر پیروی از برنامه غذایی مناسب، از برخی گیاهان نیز برای التیام مشکلشان بهره ببرند.

دکتر عین اله ولی زاده در گفتگو با نکته نیوز:

تصور عامه افراد بر این است که مصرف حبوبات نقش زیادی در ایجاد درد شکم و نفخ آن اثر دارد اما باید گفت استفاده از غذاهایی که با خمیر تهیه می شوند نیز برای آن‌ها مضر خواهد بود و خوردن پیراشکی، خمیر نان باگت، نان های خوب تخمیر و پخته نشده، پیتزا و ماکارونی و سیب‌زمینی به این افراد توصیه نمی‌شود و بهتر است از این نوع غذاها در برنامه غذایی خود پرهیز کنند.

این متخصص تغذیه اضافه کرد: بهترین گیاهی که در میان عامه مردم برای درمان نفخ و دردهای شکمی شهرت دارد گیاه نعنا است که در دو نوع گیاهی و عرق در میان مردم کاربرد دارد.
وی با اشاره به اینکه عرق نعنا اثربخشی بیشتری نسبت به دمکرده گیاه آن دارد گفت: باید به این نکته اساسی توجه داشت که مصرف بیش از اندازه این گیاه باعث گشاد و باز شدن محل اتصال مری به معده می‌شود و بر این اساس بیمارانی که از رفلاکس معده رنج می‌برند، در میزان مصرف این گیاه باید دقت کافی داشته باشند زیرا منجر به سوزش سردل و عوارض ناشی از آن می شود.

اگر شما هم از نفخ و دل درد رنج می برید، حتما این مطلب را بخوانید

دکتر ولی زاده علاوه بر نعنا، گیاهانی چون زیره سبز، زیره سیاه، زنیان و انیسون را در کاهش نفخ شکم بسیار موثر دانست و گفت: این گیاهان باید پس از صرف غذا استفاده شوند. بیماران می توانند یکی از این گیاهان را به میزان حدوداً نیم گرم، با مقداری نبات ساییده شده مخلوط کرده و به صورت خشک پس از صرف غذا میل کنند. البته باید از ساییدن این گیاهان برای مدت طولانی خودداری کرد زیرا خاصیت درمانی آنها پس از یک هفته از بین خواهد رفت. بنابراین می‌توان برای هر وعده یکی از گیاهان نامبرده را به صورت پودر درآورد و از آن استفاده کرد تا اثر درمانی آن محفوظ بماند.
این متخصص مرکز تحقیقات تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تبریز به اثربخشی آویشن و دارچین هم در این زمینه اشاره کرد و گفت: بهتر است نصف قاشق غذاخوری آویشن یا دارچین را با مقداری آب بجوشانید و پس از آنکه جوشانده را از صافی عبور دادید، دمکرده آن را نیم ساعت پس از صرف غذا میل کنید.
ولی زاده به کسانی که دچار درد شکم و نفخ هستند تاکید کرد: هرگز همراه با غذا نوشیدنی میل نکنند و تا نیم ساعت قبل و بعد از غذا از خوردن مایعات اجتناب کنند تا کمتر به مشکلات گوارشی دچار شوند.