ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : دوشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۸:۰۴
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اقتصاد, امنیت ملی, جامعه, حوادث, خبر ويژه, خواندنی, سوژه های داغ, سیاست, فرهنگ, يادداشت > آخرین اخبار به دست آمده از فاجعه پلاسکو

آخرین اخبار به دست آمده از فاجعه پلاسکو

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عملیات آواربرداری ریزش ساختمان پلاسکو در سومین روز وقوع این حادثه  ادامه دارد. حجت الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور از محل حادثه بازدید کرد و از ...

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عملیات آواربرداری ریزش ساختمان پلاسکو در سومین روز وقوع این حادثه  ادامه دارد.

حجت الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور از محل حادثه بازدید کرد و از صدور سریع احکام قضائی مورد نیاز برای اجرای هرچه بهتر عملیات آواربرداری خبر داد.
۱۶:۱۱ حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل حادثه

نعمت زاده وزیر صنعت و معدن با حضور در محل حادثه از روند عملیات آواربرداری بازدید کرد.

نعمت زاده گفت: در پلاسکو حدود ۵۶۰ واحد صنفی وجود داشته است و ۳ هزار نفر در این ساختمان مشغول به کار بودند براساس امار اصناف در هر واحد صنفی ۷۰ تا ۱۵۰ میلیون سرمایه وحود داشته است و درباره مقرری بیمه بیکاری نیز اقدامات لازم صورت گرفته است.

 

۱۵:۴۰ بازدید رئیس مجلس از روند آواربرداری

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در محل حادثه، از نزدیک درجریان روند عملیات آواربرداری قرار گرفت.

لاریجانی تصریح کرد بر اساس برنامه ششم توسعه، برای بازسازی مناطق فرسوده، تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده است.

ازی، صافی گلپایگانی و شبیری زنجانی در پیام هایی جان باختن تعدادی از آتش نشانان در حادثه پلاسکو را تسلیت گفتند.جلال ملکی

۱۳:۱۲ تاکید سخنگوی آتش نشانی بر کشف سه پیکر

ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران تاکید کرد تاکنون پیکر سه تن از آتش نشانان جان باخته در حادثه پلاسکو کشف و به پزشکی قانونی منتقل شده است.

ملکی از هموطنانمان خواست خبرهای دقیق را از طریق مجاری رسمی پیگیری کنند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی با رد ادعای پیدا کردن راه نفوذ از طبقات زیرین ساختمان پلاسکو اضافه کرد: در این مدت افرادی به ما مراجعه کردند و مدعی شدند که به محل آشنایی دارند و از ما خواستند تا زمین را به عمق دو متر حفرکنیم تا در نهایت به راهی برای نفوذ برسیم؛ ما در ۳ نقطه با حضور همین افراد زمین را تا عمق ۵ تا ۶ متر کندیم اما به آوار برخوردیم.
ملکی ادامه داد: البته این موضوع هیچ خللی در روند آواربرداری ایجاد نکرد و در حال حاضر ۴ دستگاه بیل مکانیکی در محل کار می کنند.
سخنگوی سازمان آتش نشانی در پایان با اشاره به زمان اتمام عملیات آواربرداری تصریح کرد: با صراحت نمی توان در این مورد صحبت کرد چرا که کار؛ بسیار پیچیده است خصوصاً آوار اسکلت های قدیمی که کلاف شده اند و به آسانی نمی توان آن ها را جا بجا کرد با این وجود بخش زیادی از کار را پیش برده ایم. 
وی افزود : حداقل ۵ روز برای اتمام عملیات آواربرداری نیاز است.

سخنگوی آتش نشانی تصریح کرد: تلاش برای ایجاد معبری به طبقات زیرین از جمله برنامه های اولویت دار عملیات است.

ملکی افزود: تعدادی شهدای آتش‌نشان به ۳ نفر رسید؛ ۲ نفر از زیر آوار بیرون کشیده شدند و یک نفر در بیمارستان جان باخت.

سخنگوی آتش نشانی گفت: مجموع کسانی که زیر آوار بودند با توجه به مراجعات به مراکز انتظامی و اعلام مفقودی حداکثر ۲۵ نفر است که ۱۶ نفر نیروی آتش‌نشان هستند و تلاش برای دستیابی به آنها ادامه دارد.

۱۱:۱۵ آوار برداری در قسمت شرقی

بیرانوند، خبرنگار شبکه خبر گزارش داد آوار برداری از بخش شرقی ساختمان پلاسکو طبق برنامه پیش می رود.

بر اساس این گزارش، برش زدن ستون های اسکلتبندی فلزی که چسبیده به قطعات بزرگ بتونی هستند، یکی از دشوارترین مراحل آوار برداری است.

همزمان با فعالیت ماشین آلات آوار برداری، گروه های امداد نیز در محل مستقرند تا در صورت نیاز وارد عمل شوند.

خبرنگار شبکه خبر

 

۱۱:۰۶ قدردانی رئیس پلیس راهور تهران بزرگ

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ از همکاری مردم و حضور نیافتن آن ها در محل حادثه پلاسکو و خیابان های اطراف آن قدردانی کرد.

محدودیت های ترافیکی در این منطقه همچنان ادامه دارد.

به گفته سردار مهماندار محدودیت های ترافیکی از تقاطع حافظ جمهوری به سمت محل حادثه، از میدان فردوسی به سمت جنوب،از میدان امام به سمت شمال، از شرق نیز محدودیت به سمت چهار راه استانبول ادامه دارد.

آخرین خبرها از پلاسکو

۱۰:۵۵ ورود تجهیزات جدید به عملیات آوار برداری

احمدی، خبرنگار شبکه خبر گزارش داد با ورود دستگاه ها و تجهیزات جدید، مرحله دیگری از آواربرداری آغاز شده است.

بر اساس این گزارش، باوجود بارندگی و کاهش دما، عملیات آوار برداری طبق برنامه درحال انجام است.

حمید چیت چیان، وزیر نیرو در بازدید از محل حادثه ساختمان پلاسکو تصریح کرد: در حال حاضر تعداد قابل توجهی از ژنراتورهای برق رسانی در محدوده ساختمان پلاسکو مستقر شده و ساختمان های اطراف مشکل برق ندارند.

چیت چیان افزود: با توجه به نیاز شدید به آبرسانی، در حال حاضر فشار آب منطقه افزایش پیدا کرده تا عملیات اطفای حریق توسط آتش نشانان به سهولت انجام شود.

به گفته وزیر نیرو شش نقطه جدید آبرسانی برای ادامه فعالیت آتش نشانان طراحی و در دسترس مأموران امدادرسانی قرار گرفته است.

همچنین تعدادی ماشین آلات سنگین در اختیار گروه های امدادی قرار گرفته و ۲۸ نفر از همکاران آبفا در حال برشکاری قطعات سنگین تیرآهن در محل حادثه پلاسکو هستند.

۹:۴۴ انتقال سومین پیکر به پزشکی قانونی

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: به جز آن دو جسدی که از بیمارستان ها به پزشکی قانونی رسیده یک جسد دیگر هم که از زیر آوار بیرون آورده شده بود، به پزشکی قانونی آورده شده است.

دکتر مسعود قادی پاشا در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا  و سیما افزود: این یک جسد ساعت ۵ امروز وارد مرکز کهریزک پزشکی قانونی شد که در حال تشخیص هویت هستیم.
 

۸:۳۰ تشکیل نشست شورای شهر در محل

جلسه اضطراری شورای شهر تهران در محل حادثه پلاسکو در حال برگزاری است.

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مستمری خانواده شهیدان آتش نشانی که در حادثه پلاسکو جان خود را تقدیم کردند از امروز و بدون تشریفات اداری برقرار می شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: تمهیداتی هم برای پرداخت بیمه بیکاری به کارگرانی که به دلیل ریزش ساختمان پلاسکو بیکار شده اند دیده شده است.

ربیعی گفت: قرار است از محل وجوه اداره شده سازمان تامین اجتماعی که در اختیار بانک رفاه قرار داده ایم، وام ارزان قیمت به افرادی که بیکاران این حادثه را به کار بگیرند، پرداخت شود.

وزیر تعاون افزود: همچنین با استاندار تهران صحبت کردیم که محلی را بطور موقت آماده کند تا تولیدی های ساختمان پلاسکو به این محل منتقل شود و تولید ادامه یابد.

وی گفت: برای احیای این محل با صندوق کارآفرین امید مذاکره کردیم تا وامهای خرد برای ادامه تولید و خرید چرخ خیاطی و دیگر لوازم مورد نیاز در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد.

ربیعی افزود: خانواده های آتش نشانان آسیب دیده که در معرض تهدید هستند نیز تحت حمایت قرار خواهند گرفت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: سازمان تامین اجتماعی برای جبران هزینه آسیب دیدگان به جهت ادامه درمان و هر نوع هزینه تکمیلی درمان آمادگی کامل دارد.

ربیعی گفت: امروز وزیر کشور با هیئت امنای ساختمان جلسه خواهد داشت تا درباره احیای این ساختمان همفکری و مذاکره شود.

وزیر کار افزود: همچنین بیمه شدگان تامین اجتماعی که در این حادثه بیکار شده اند، می توانند از فردا صبح با مراجعه به اداره کار ما در خیابان حافظ نسبت به ثبت نام و برقراری بیمه بیکاری اقدام کنند.

رئیس جمهور پس از حضور در محل ساختمان پلاسکو از همکاری و هماهنگی نیروهای آتش نشانی، امدادگران، تیم پزشکی و مقامات انتظامی و نظامی تقدیر کرد.
آقای روحانی گفت:  در اینجا شاهد همکاری و هماهنگی بسیار خوب و ستودنی از آغاز حادثه بوده ایم که همچنان  ادامه دارد.
وی گفت : تأسف بسیار زیاد برای عزیزانی است که در زیر آوارها مانده اند و البته امیدواریم که امیدی برای بیرون آمدن سالم آنان باقی مانده باشد.
روحانی افزود: جانباختگان این حادثه نیز در دل مردم برای همیشه جاودانه می مانند، زیرا برای نجات مردم رفتند و خود را به آتش زدند و از خدا می خواهیم به آنان اجر دهد و به خانواده های عظیم الشأن آنان صبر عنایت کند.
رئیس جمهور گفت: همه ما در مقابل این فداکاری ها و امدادگران و آتش نشانان باید سر تعظیم فرود آوریم.
وی با بیان اینکه آواربرداری ها باید ادامه یابد تا بتوانیم همه کسانی را که زیر آوارها مانده اند ، خارج کنیم ، افزود : شرایط این خیابان که از نظر تجاری حساس است باید سریعاً به حال عادی برگردد.
روحانی گفت : همچنین بخش تأمین اجتماعی باید به فوریت به مسئله کارگرانی که در شب عید در این حادثه بیکار شده اند ، کمک کند.
وی افزود: همچنین بیمه ها باید سریعاً به بیمه شدگان کمک کنند و همچنین آنهایی که بیمه نیستند از طرق دیگر کمک و امداد شوند.
روحانی گفت : شهرداری ، دولت ، شورای شهر و همه مقامات باید دست به دست هم دهیم تا خسارت ها را کمتر کنیم و از آلام بکاهیم.
رئیس جمهور افزود: از مردم سراسر کشور به خاطر همدلی و همبستگی تشکر می کنیم.

* آمار مجروحان ۱۱۴ نفر

اورژانس کشور اعلام کرد کل مصدومان این حادثه ۱۱۴ نفر هستند که ۷۷ نفر در محل درمان و ۳۷ نفر به بیمارستان منتقل شدند.

بنابر اعلام اورژانس در حال حاضر فقط ۵ نفر از مصدومان در بیمارستان بستری هستند. با ادامه عملیات در محل حادثه، ماشین های حمل ضایعات یکی پس از دیگری با انبوهی از آهن پاره و ضایعات از محوطه خارج می شوند.

آتش‌نشانان در تلاشند در قسمت‌های شمالی و جنوبی ساختمان، راهی به لایه های زیرین بیابند. با افزایش آواربرداری، حجم دود و آتش نیز بیشتر شده است.

* تداوم حضور شهردار در محل

شهردار تهران گفت: همه ظرفیت ها و امکانات برای رسیدن به طبقات زیرین و احتمال رسیدن به آتش نشانان زنده را به کار گرفته ایم هرچند درجه حرارت در زیر آوار بیش از ۲۰۰ درجه است و با این شرایط احتمال اینکه کسی زنده باشد کم است.

قالیباف افزود: برای جمع آوری کامل آوار در ساختمان پلاسکو دستکم پنج – شش روز دیگر زمان نیاز است.

* اشیا و دارایی های خارج شده، حفظ می شود

فرمانده نیروی انتظامی نیز گفت: اشیا قیمتی و گاو صندوق هایی که در آواربرداری کشف می شود به پلیس آگاهی منتقل و به مالکان تحویل داده می شود.

* فعالیت بانک تجارت در محل
روابط عمومی بانک تجارت ، از خدمت رسانی شعبه بانک در این ساختمان در مکان جدید خبر داد.
از امروز شنبه، تمام کارهای شعبه پلاسکو در شعبه سعدی جنوبی بانک تجارت کد ۲۶۲ به نشانی خیابان سعدی جنوبی پایین تر از چهارراه مخبرالدوله روبروی ساختمان سینگر ارائه می شود.
همچنین تاکید شده است که کلیه اسناد و مدارک این شعبه همچون برگه های چک و دیگر اوراق بهادار مشتریان محفوظ بوده و در صندوق امن شعبه قرار داشته است.

* محدودیت های ترافیکی ادامه دارد

رئیس پلیس راهور تهران نیز از شهروندانی که محل کارشان در اطراف محل حادثه است خواست برای حضور در محل کار از خودروهای شخصی استفاده نکنند.

به گفته مقامات مسئول به علت ادامه کمک رسانی و آواربرداری محدودیت های ترافیکی اعمال شده در اطراف محل حادثه، امروز هم ادامه دارد.

* پرچم ها نیم افراشته می شوند

هیئت دولت نیز با تجلیل از آتش نشانان ایثارگر و فداکار، با آرزوی سلامتی برای مجروحان و تسلیت به بازماندگان، امروز را عزای عمومی اعلام کرد.

پرچم کشور نیز در تمام سفارتخانه ها و سرکنسولگری های ایران امروز نیمه افراشته است. در نمایندگی های ایران در چندین کشور نیز دفتر یادبود قربانیان قهرمان این حادثه گشایش می یابد. وزارت ارشاد هم اعلام کرد به پاس احترام به آتش نشانان شجاع و فداکار، امروز اجراهای صحنه ای موسیقی کشور برگزار نخواهد شد.

۰۰:۳۰ دومین پیکر آتش نشانان شهید برون آورده شد

شهرام گیل آبادی، معاون روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری تهران گفت: پیکر دومین شهید آتش نشان از زیر آوار ساختمان ویران شده پلاسکو به بیرون منتقل شد.

وی افزود: امدادرسانی ها برای یافتن پیکر سایر شهدا همچنان ادامه دارد.

ملکی: حجم آوار کاهش پیدا کرده است

سخنگوی سازمان آتش نشانی از کاهش قابل توجه حجم آوار در دو جبهه شرقی و جنوبی ساختمان پلاسکو خبر داد.

جلال ملکی در گفتگو با شبکه خبر گفت: با به کارگیری تجهیزات و امکاناتی همچون بیل مکانیکی و جرثقیل های سنگین و لودرهای سنگین و سبک آوار برداری در دو جبهه شرقی و جنوبی سرعت گرفته است.

وی افزود: کار آواربرداری در جبهه غربی نیز پیشرفت خوبی داشته است و پیش بینی می شود پیکر تعدادی از آتش نشانان در این بخش پیدا شود.

ملکی با اشاره به تجهیزات بکار گرفته شده برای سرعت بخشیدن به آوار برداری گفت: آنچه که بینندگان تلویزیونی از تجهیزات بکار گرفته شده در جریان عملیات آواربرداری مشاهده می کنند حجم قابل توجهی از تجهیزات شامل بیل های مکانیکی، چنگگ های هیدرولیکی و تجهیزات هوابرش در خیابان های اطراف آماده اعزام به محل عملیات آواربرداری است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اعلام مفقودی تعدادی از هموطنان به مراکز نیروی انتظامی و با توجه به تعداد ۱۵ نفر آتش نشان مفقود شده در این حادثه مجموع کل مفقودان ۲۵ نفر است.

ملکی گفت: با توجه به آتش پنهان موجود در لایه های زیرین آوار و شعله ور شدن آتش در هنگام آواربرداری احتمال نجات مفقودان هر لحظه کمتر می شود.