ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : دوشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۹:۴۷
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اسلایدشو, يادداشت > نقد فیلم هجرت خدایاو و پادشاهان ( موسی )

نقد فیلم هجرت خدایاو و پادشاهان ( موسی )

بسم الله الرحمن الرحیم بر فیلم هجرت خدایان و پادشاهان و یا موسی ساخته هالیوود نقدهای اساسی از جنبه های مختلفی وارد میباشد که ما با نقدهای فنی و هنری اثر مذکور کاری نداشته و تنها ...

index

بسم الله الرحمن الرحیم

بر فیلم هجرت خدایان و پادشاهان و یا موسی ساخته هالیوود نقدهای اساسی از جنبه های مختلفی وارد میباشد که ما با نقدهای فنی و هنری اثر مذکور کاری نداشته و تنها به نقد محتوایی این اثر میپردازیم امید داریم جامعه خداوند باوران اعم از یهودی و مسیحی و … از خواب غفلت بیدار شده و در مقابل این فیلم و جریانهای مشابه واکنش  جدی نشان دهند ولی به هر حال ما مسلمانان که به حضرت موسی ایمان داریم وظیفه خود میدانیم که این فیلم و امثال آن را محکوم نموده و از ساحت پاک حضرت موسی علی نبینا و آله و علیهم اسلام دفاع نماییم :

 1. فیلم موسی ساخته هالیوود با هیچ منبع دینی و تاریخی تطبیق ندارد نه با قرآن و نه با تورات و نه با تلمود و ….و فیلم نتیجه تخیلات ذهنی مریض و بیمار سازندگان آن میباشد که تنها با تکیه بر صحنه های اکشن در پی جذب مخاطب میباشد لذا با دقت در فیلمنامه این فیلم میتوان پی برد که سازندگان این فیلم وابسطه به جریانهای اومانیسمی و مادیگرایی و شیطانپرستی و فراماسونری میباشند .
 2. در این فیلم خدا موجودی مادی نشان داده میشود ، خدا انسانی کودک و بچه ای ضعیف است که اشتباه میکند و شکست میخورد و بی رحم است و ظلم میکند و…
 3. در این فیلم مفهوم خدا تا جایی که امکان داشته کمرنگ گردیده و ماهیت پلید فرعون تا جایی که امکان داشته تصحیح گردیده است اصلا فرعون ادعای خدایی نمینماید در حالی که در متون مقدس در گیری اصلی موسی و فرعون بر سر ادعایی بوده که فرعون داشته است ، فرعون ادعای خدایی داشته است .
 4. در این فیلم بخش مهم داستان موسی حذف گردیده است آنجا که بنی اسرائیل بعد از ظلم های فرعون دست به دعا برداشته و کاهنان پیش بینی مینمایند که منجی بنی اسرائیل می آید و چگونگی نجات موسی از دستان جلادان فرعون حذف گردیده است .
 5. در این فیلم از درگیریهای موسی با فرعون در دوران طفولیت خبری نیست از ایمان آسیه به موسی و شهادت حضرت آسیه و از درگیری موسی با ساحران و ایمان ساحران و شهادت آنان خبری نیست ، از ایمان موسی و راز و نیازهای موسی و مبارزه با ظلم موسی خبری نیسیت بلکه موسی خود ظالمی است که با ظلمه همدست بوده است .
 6. در این فیلم برای معجزاتی که حضرت موسی آورده است توجیهات مادی آورده شده است خونی شدن رود بواسطه این بود که تمساحها به انسانها حمله کردند ، سپس آب رود خونی شد و ماهیها مردند بعد از آن قورباغه ها از آب خونی فرار کردند ، بعد از آن ماهیها فاسد شدند و همه جا را پشه گرفت و بعد از آن ….. در حالی طبق متون مقدس اینها معجزات الهی برای ادب نمودن فرعون بود و این اتفاقها با فاصله اتفاق میفتاد نه پشت سر هم و بدون فاصله .
 7. در متون مقدس آمده است که عذابها فقط بر فرعونیان میرسید در حالی در فیلم این مشکلات پیش آمده برای همه بود لذا به مخاطب القاء میشود که جریانات طبیعی بوده نه عذاب الهی .
 8. در این فیلم موسی یک ژنرال است و نه یک پیامبر الهی ، خدا احتیاج به یک فرد قوی دارد که بتواند ماموریت را انجام دهد نه یک فرد مومن متعهد .
 9. شخصیتهای فیلم کامل نمیباشد شخصیتهای منفی در داستان موسی عبارتند از فرعون و هامان و قارون و سامری که تنها فرعون نمایش داده میشود و شخصیتهای مثبت عبارتند از موسی ، هارون ، آسیه ، حزقیل و همسر حزقیل و آرایشگر دختر فرعون و البته ساحران که در نهایت شهید میشوند که در این فیلم تنها موسی نمایش داده میشود و همسر فرعون نیز بی ایمان میباشد بخلاف آنچه تاریخ شهادت میدهد .
 10. در این فیلم در مورد ایمان گروهی از فرعونیان به موسی خبری نیست ، چرا که اصلا در این فیلم بنا ندارد در مورد ایمان حرفی به میان آورده شود .
 11. خصوصیات موسی در این فیلم : دروغگو ، قاتل ، فردی ضعیف که در برابر کفریات دیگران قدرت پاسخگویی ندارد ، خود موسی کفر میگوید ، با خدا درگیر میشود ، به غیب ایمان ندارد ، …
 12. برخورد دو شان پیامبران الهی با دختران شعیب برخوردی که در ساحت مقدس پیامبران الهی نمیباشد .
 13. به نمایش گذاشتن خلوت پیامبران الهی که این خود توهینی آشکار به ساحت مقدس پیامبران الهی میباشد .
 14. در تاریخ است که موسی با خانواده خود به سمت مصر بر میگردد در حالی که در این فیلم موسی از خانواده خود رها میشود و این خود چالشی در فیلم ایجاد میکند که اینگونه القاء میکند که پیامبران الهی انسانهایی سنگ دل میباشند .
 15. رد شدن موسی از رود بواسطه معجزه نبوده بلکه بواسطه جزر و مد بوده که وقتی آب پایین آمد بنی اسرائیل رد شدند و وقتی که فرعون داخل رود شد آب بالا آمد و هر آنکس که شنا بلد نبود غرق شدن و لذا موسی و فرعون از آب نجات پیدا کردند چرا که شنا بلد بودند .
 16. در این فیلم موسی با خدا غذا میخورد و …
 17. بخلاف تصور همه در رابطه با پیامبران الهی در این فیلم موسی هیچگونه تقدسی ندارد مهترین مساله زندگی موسی زن میباشد و موسی بارها در رابطه به خودش شک میکند .
 18. خدای موسی خدایی بی رحم و پر اشتباه که بارها اشتباه میکند ، بچه ها را میکشد و موسی در این فیلم از خدا دلسوزتر میباشد .
 19. همسر موسی به دنبال این است که بچه ای خدایی را تربیت نماید اما موسی به دنبال بچه ای است که اعتماد به نفس داشته باشد .
 20. موسی داستان زندگی خود را قبول ندارد .
 21. همسر موسی در این فیلم یک ایرانی است که هیچ گاه به موسی ایمان نمیاورد که ایرانی بودن همسر فرعون نکته ای قابل تامل میباشد چرا که زن در لسان سینما گاها نماد زمین بوده است .
 22. در این فیلم فرعون که مظهر شرارت است از بین نمیرود که این مطلب مطابق با نظر شیطان پرستها میباشد .
 23. در این فیلم سلاحی که در دستان موسی است عصا نمیباشد بلکه شمشیری است که توسط خود فرعون برای حفاظت از فرعون به موسی داده شده است .

اما چند نکته از داستان موسی در تورات :

 1. موسی دو معجزه همراه خود دارد عصا و دست نورانی
 2. موسی و هارون با یکدیگر برای مبارزه با فرعون و نجات بنی اسرائیل همراه میشوند .
 3. قوم موسی به موسی ایمان میاورند .
 4. ماجرای مجلس موسی و ساحران و شکست ساحران و در نهایت طبق منابع اسلامی شهادت ساحران
 5. هر کدام از بلاها تنبیهی بود برای فرعونیان

چند نکته از تلمود :

 1. عجایب هنگام تولد موسی
 2. آب دهان موسی که دختر فرعون را شفا داد
 3. دختر فرعون بواسطه گریه موسی بر موسی رحم نمود .
 4. فرعون بارها به موسی بواسطه کارهای مهمی که موسی انجام داد شک نمود و بوسیله عنایت خداوند موسی از مرگ نجات پیدا کرد .
 5. پدر موسی جزو افرادی بود که هیچ گناهی انجام نداد و از معصومین بود .
 6. مهربانی و عطوفت عجیب موسی حتی به بره ها .
 7. خداوند از میان بوته آتش بی آنکه بوته آتش بگیرد با موسی صحبت نمود بی آنکه بوته آتش بگیرد .
 8. ده معجزه عجیب هنگام رد شدن موسی از رود شکل میگیرد .

چند نکته از حضرت موسی در متون اسلامی :

 1. حضرت موسی پیامبری معصوم و اولو العزم و صاحب رسالت .
 2. موسی با فرعون و هامان و قارون و منافقین درگیر میشود .
 3. موسی دو معجزه اصلی دارد ید بیضاء و عصا
 4. موسای کلیم الله با برادرش مامور به نجات بنی اسرائیل میشوند .
 5. ناشکریهای عجیب بنی اسرائیل
 6. بحث مفصل انحرافات بنی اسرائیل توسط سامری و بت پرست شدن بنی اسرائیل
 7. خواب فرعون و خبر کهنه و کشتن فرزندان پسر بنی اسرائیل
 8. تولد و زنده ماندن موسی به عنایت ویژه خداوند متعال
 9. امدادهای الهی در بسته شدن نطفه و بدنیا آمدن موسی و حفظ موسی در تنور و گریه نکردن و گریه کردن موسی و ساختن گهواره توسط نجار قبطی و محبت ویژه آسیه همسر فرعون به موسی و محبت دختر فرعون به موسی و بازگشت موسی به دامان مادر و ..
 10. درگیریهای موسی و فرعون در زمان طفولیت .
 11. کشتن قبطی توسط موسی
 12. نقش ویژه مومن آل فرعون
 13. نقش دعا و توکل و تسلیم و
 14. حیاء موسی در ماجرای دختران شعیب و که حتی به حجم بدن آن دختران نگاه نمیکند .
 15. معارف توحیدی در ماجرای صحبت نمودن موسی با خدا .
 16. عصای موسی عصایی که ذخیره و میراث انبیاء بوده است .
 17. مشکل موسی و فرعون بر سر خدا بوده و نه چیز دیگری .
 18. تصمیم فرعون بر قتل خداوند .
 19. شبهات که فرعون در برابر موسی مطرح میکند که در پاسخ موسی جوابهای دندان شکنی میدهد .
 20. ماجرا سحره و توبه و شهادت سحره
 21. شهادت همسر حزقیل و آسیه همسر فرعون
 22. بلاهای آسمانی که برای تنبیه فرعون آمده بود .
 23. بارها بنی اسرائیل تمایل به بت پرستی پیدا نمودند .