ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : سه شنبه, ۱ اسفند , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۲۳:۰۸
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / يادداشت > میلیونها سرباز امام زمان (عج) در نيجريه + عکس

میلیونها سرباز امام زمان (عج) در نيجريه + عکس

 دو روز پيش که در شهر "زاریا" واقع در ایالت "کادونا" در کشور نيجريه مانند نقاط مختلف جهان، بسياري از شهروندان به ويژه شيعيان در حال برگزاري تظاهرات روز جهاني قدس بودند، نیروهای پلیس نيجريه ...

 دو روز پيش که در شهر “زاریا” واقع در ایالت “کادونا” در کشور نيجريه مانند نقاط مختلف جهان، بسياري از شهروندان به ويژه شيعيان در حال برگزاري تظاهرات روز جهاني قدس بودند، نیروهای پلیس نيجريه تظاهر ‌کنندگان را تحت تعقیب قرار داده و به سمت آنها شلیک کرده و موجب به شهادت رسيدن 25 تن و زخمي شدن بيش از 50 تن ديگر گرديدند.

بر اساس اخبار منتشر شده، سه تن از فرزندان حجه الإسلام و المسلمين شيخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر شیعيان نیجریه به نام‌های محمد، احمد و حمید زکزاکی از جمله شهداي حادثه روز جمعه گذشته بوده اند. لازم به ذکر است که «محمد زکزاکی» در تظاهرات به شهادت رسيد و دو فرزند دیگر شیخ زکزاکی، پس از بازداشت بر اثر شکنجه نیروهای امنیتی به شهادت رسيدند. همه بازداشتي ها در پادگان اعدام صحرايي شدند.

لازم به ذکر است که دو روز قبل از روز قدس و اين جنايت ضد بشري پليس نيجريه عليه شيعيان، انفجاري تروريستي نيز عليه شيعيان در شهر “کانو” که دومين شهر شيعه نشين در نيجريه به شمار مي رود رخ داد که بر اثر آن 84 شيعه به شهادت رسيدند. بعد از آن انفجار دولت نيجريه حکومت نظامي در منطقه اعلام کرد اما شيعيان براي برگزاري تظاهرات روز قدس از دولت اين کشور مجوز دريافت کرده بودند و وزارت کشور با اين مراسم موافقت کرده بود اما با اين حال پليس به آنان حمله کرد.

در همين راستا با هدف بررسي جوانب مختلف وضعيت شيعيان در نيجريه، خبرنگار شيعه آنلاين گفتگويي اختصاصي با «مهدي رضواني» مستند ساز ايراني که دو سال پيش در أيام محرم الحرام مستندي تحت عنوان “از خون جون” با محوريت شيعيان نيجريه را در اين کشور توليد کرد، انجام داده است. متن کامل اين گفتگو که حاوي نکات جالب و مفيدي است، به شرح ذيل است:

  

  

«مهدي رضواني» اظهارات خود را در مورد چگونگي پيدايش مذهب تشيع در نيجريه، چنين آغاز کرد: شيعيان نيجريه تحت تأثير انقلاب اسلامي ايران و امام خميني (ره) بعد از پيروزي انقلاب اسلامي به اين مذهب گرويدند و پرچم دار اين هدايت کسي نبود جز شيخ ابراهيم يعقوب زکزاکي، رهبر شيعيان نيجريه. شخصيتي آرام، متين، با وقار و مؤمن که اعمال او بيش از اقوالش بر مردم تأثير گذاشته و امروزه پس از گذشت 35 سال از پيروزي انقلاب اسلامي ميليون ها نفر با هدايت و راهنمايي و ارشادات شيخ ابراهيم به مذهب حقه گرويدند.

اين مستند ساز ايراني در ادامه گفت: برنامه ها و مناسبت هاي ميليوني شيعيان از جمله برگزاري راهپيمايي روز قدس، برگزاري راهپيمايي وحدت بين اقوام اسلامي در هفته وحدت و برگزاري با شکوه مناسبت هاي مربوط عزاداري حضرت سيد الشهداء عليه السلام که با شور و شعف وصف ناشدني اجرا مي شود.

وي افزود: شيخ ابراهيم به همراه ميليون ها مسلمان شيعه عاشق در مراسم روز عاشورا با پاي برهنه بدون عبا شرکت مي کند. زن و مرد در اين مراسم به عزاداري مي پردازند. دو سال پيش در روز ششم محرم الحرام وقتي وارد شهر کانو، دومين شهر شيعه نشين نيجريه شدم، با تصاويري وصف ناپذير از جمعيت گسترده عزاداران حسيني عليه السلام روبرو شدم که با پيراهن هاي مشکي و صورتي که به ظاهر سياه ولي به باطن مملو از نور و نورانيت بود، و هارموني عجيبي را خلق نموده بود برخورد نمودم. در ابتدا کاميون هاي انتقال خون توجه مرا جلب کرد که سيل شيعيان براي اهداي خون خود در ايام محرم الحرام به اين کاميون ها مراجعه مي کردند.

رضواني گفت: متوجه حضور مسئولان انتقال خون نيجريه در آنجا شدم و به سراغ آنها رفتم، مسئول انتقال خون استان کانو به بنده گفت، ما قسمت عمده اي از ذخاير خوني کشور خودمان را در ايام محرم و صفر از شيعيان تأمين مي کنيم. سالم ترين و پاک ترين خون از نظر عدم آلودگي خون شيعيان است. گسترش بيماري ايدز در آفريقا بيداد مي کند اما شيعيان به طرز عجيبي از اين خطر مصون بوده اند و خونشان امروزه باعث نجات هموطنان آنها شده است.

اين مستند ساز ايراني افزود: بي اختيار بعد از شنيدن اين جملات به ياد واژه “ثارالله” افتادم و در ذهن خود مرور کردم که 1400 سال پيش خون ِ خون خدا يعني خون حسين بشريت را نجات داد و به نور هدايت رهنمون شد و امروز بعد از گذشت اين سال ها خون غلامان سياه آن حضرت در گوشه اي دور دست در دنيا بشريت را نجات مي دهد واژه “ثارالله” مجددا تکرار مي شود گرچه اين خون پاک و زلال در روز قدس در حمايت از عده اي ديگر از مظلومان به زمين گرم شهر زاريا ريخته شد.

وي ادامه داد: واقعه روز قدس در شهر “زاريا” بار ديگر تکرار حماسه عاشورا بود اما امروز دور دست تر از سرزمين عراق خون برادران شيعه عراقي آنها نيز در اين ماه مبارک به ظلم روي زمين ريخته مي شود. اما در هياهوي خبري اين روزها، گويا ديگر رسانه ها از اطلاع رساني از شهادت برادران شيعه در عراق و نيجريه ضعيف عمل مي کنند و حتي رسانه ملي در قسمت هاي مختلف خبري خود حتي اشاره کوچکي به اين جنايت نکرد و خون شيعيان مظلوم نيجريه در سکوت و بي اطلاعي محض به آرامي روي زمين ريخته شد.

«مهدي رضواني» در پايان گفت: سخنانم را با خاطره از شيخ ابراهيم به پايان مي رسانم که در روز خداحافظي و وداع جمله اي را به امانت نزد من سپرد تا به برادران شيعه در ايران برسانم. او در لحظه خداحافظي وقتي دستانم در ميان دستان نوراني و به ظاهر سياه او بود، گفت: سلام مرا به برادران شيعه سفيد پوست، خوش بو و خوشرو در ايران برسان و به آنان بگو از ما سياهان در سپاه أبي عبدالله بيش از يک نفر نبود و او کسي نبود جز جناب “جون إبن حوي” غلام سياه حضرت سيدالشهداء عليه السلام که ذکر رجز “أميري حسين و نعم الأمير” از او به يادگار ماند. اما امروز به برادران شيعه سفيد روي ما در ايران بگو ميليون ها “جون” زن و مرد اينجا در نيجريه در لشکر امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف آماده لبيک گفتن به آن قيام عظيم هستند و تا آخرين قطره خون خود ثابت قدم مي مانند.

تصاوير ذيل مربوط به مراسم تشيع و کفن و دفن شهداي روز قدس در نيجريه است