ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۳:۲۸
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / حوادث > زمین لرزه ای در ایران که زمین را شکافت

زمین لرزه ای در ایران که زمین را شکافت

مجله اینترنتی نکته نیوز : زمین به طول حدود ۳۰۰ متر و عرض دو تا سه متر و ارتفاع و ژرفای سه متر زمین در روستای دیندارلوی بخش ششده و قره بلاغ شهرستان فسای فارس ...

مجله اینترنتی نکته نیوز : زمین به طول حدود ۳۰۰ متر و عرض دو تا سه متر و ارتفاع و ژرفای سه متر زمین در روستای دیندارلوی بخش ششده و قره بلاغ شهرستان فسای فارس شکاف خورد که بنا به برخی دیدگاه های کارشناسی، بیم آن می رود به مناطق مسکونی این روستا نزدیک شود و خانه های روستاییان را در خود ببلعد.

این شکاف و قاچ نسبتا بزرگ را کارشناسان و متخصصان علوم زمین پدیده فرونشست نام نهاده اند و معتقدند پدیده ای است که در سال های اخیر به علت گستردگی خشکسالی ها و برداشت های بی رویه آب دامن بسیاری از دشت های استان فارس را گرفته است .

AndroidOnlineNewsImage.aspx
شکاف عمیق زمین در روستای دیندارلوی بخش ششده و قره بلاغ شهرستان فسا و بروز پدیده فرو نشست دراین روستا مدیران، مسئولان و کارشناسان را در این منطقه گرد هم آورد ، در این نشست کارشناسان با ابراز نگرانی از پدیده به وجود آمده تاکید کردند که هرچه زودتر باید برای ساماندهی فرونشست و امکان جابجایی یا کنترل این پدیده تصمیم گیری کرد .
مدیران ، مسئولان و کارشناسانی از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فارس ، نمایندگان سازمان های زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور ، جهادکشاورزی ، راه و شهرسازی ، دبیرخانه کارگروه مخاطرات زلزله، مدیریت بحران ، کارشناسان دفتر فنی استانداری فارس ، دفتر فنی فرمانداری شهرستان فسا ، فرمانداری شهرستان فسا ، بخشداران شهرستان فسا و جمعی از مسئولان محلی از نزدیک از این فرونشست صورت گرفته در روستای دیندارلو از بخش ششده و قره بلاغ بازدید کردند .
خبرنگار ایرنا در گفت و گویی که با دکتر طهمورث یوسفی رئیس مرکز زمین شناسی منطقه جنوب کشور(مرکز شیراز) انجام داده است اطلاعات بیشتری در باره این فرونشست و تهدیدها و خطراتی که بر اثر آن اقلیم منطقه را تهدید می کند به دست آورده است .
رئیس مرکز زمین شناسی منطقه جنوب کشور(مرکز شیراز) در این گفت و گو اظهار داشت : فرونشست زمین در روستای دیندارلوی شهرستان فسا در مرکز دشت ششده و قره بلاغ رخ داده ، جنس رسوبات دراین منطقه بصورت ریز دانه است و خیلی راحت می تواند فرونشست ایجاد کند ، وجود لایه هایی از سنگ های متراکم شده در منطقه نیز به بروز شکاف های عمیق کمک کرده است .
یوسفی با بیان اینکه حرکت فرو نشست در مسیر شرق و شمال روستا است اما امکان درگیر شدن غرب و جنوب نیز وجود دارد گفت: اطلاعات زمین شناسی از این فرونشست از طریق عکس های ماهواره ای و تصاویر راداری به دست آمده و در دقت و صحت آن شکی نیست .
رئیس مرکز زمین شناسی منطقه جنوب کشور(مرکز شیراز) با بیان اینکه بیم آن می رود که فرونشست دراین منطقه به فروچاله تبدیل شود گفت : وجود فروچاله های نقطه ای پیرامون منطقه و بروز فروچاله بزرگ ایج استهبان که در نزدیکی این منطقه وجود دارد احتمال بروز پدیده فروچاله را نزدیک می کند ، ضمن آنکه همین شکاف ها و فرو نشست ها تهدیدی اقلیمی بشمار می رود و می تواند در زمین لرزه های احتمالی حجم خسارت ها را بالا ببرد.
یوسفی ادامه داد : بر اساس مطالعات انجام شده میزان فرونشست زمین دراین منطقه حدود پنج و شش دهم سانتیمتر در سال است که رقم بزرگی از نظر مطالعات زمین شناسی است ، ضمن آنکه متوسط فرونشست در برخی مناطق به ۲۳ سانتیمتر در سال هم می رسد .
رئیس مرکز زمین شناسی منطقه جنوب کشور(مرکز شیراز) اضافه کرد: برداشت های بی رویه از منابع آب زیر زمینی و تداوم خشکسالی می تواند عاملی برای بروز پدیده فرونشست باشد، فرونشست ها دستگاه های خدمات رسان را در شرایط تردید برای تداوم یا عدم تداوم خدمات رسانی به روستاها قرار می دهد .
وی با بیان اینکه بروز ترک های ریز و درشت در خانه های مسکونی روستاییان تهدیدی بالقوه تلقی می شود گفت : این به منزله آن است که فرونشست ها به خانه های مسکونی هجوم برده است و باید برای کنترل این پدیده یا جابجایی روستاهای در معرض آسیب و یا تداوم خدمات رسانی ها چاره اندیشی کرد.
شهرستان فسا در ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرق شیراز واقع شده است.