ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : چهارشنبه, ۲۶ مهر , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۲۲:۰۰
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / خبر ويژه > واکنش وفاق به بازداشت دختر فعال بحرینی

واکنش وفاق به بازداشت دختر فعال بحرینی

به گزارش ادیان نیوز، “شیخ علی سلمان” تصریح کرد: آزادی تجزیه پذیر نیست و سلب آزدی یک شخص در کشور بحرین به مثابه سلب آزادی همه هموطنان است. وی افزود: آزادی مورد نظر در بحرین به ...

به گزارش ادیان نیوز، “شیخ علی سلمان” تصریح کرد: آزادی تجزیه پذیر نیست و سلب آزدی یک شخص در کشور بحرین به مثابه سلب آزادی همه هموطنان است.

واکنش وفاق به بازداشت دختر فعال بحرینی

وی افزود: آزادی مورد نظر در بحرین به معنای آزادی سیاسی، آزادی عقیده و آزادی بیان است و منظور ما از آزادی با توجه به اظهارات “نلسون ماندلا” رهبر فقید و آزادیبخش آفریقای جنوبی، به معنای عزت و کرامت است و عزت و کرامت تفکیک شدنی نیست که بخواهیم بخشی از آن را اکنون و بخش دیگر را پس از دهها سال از حاکمیت بخواهیم که به مردم اعطا کند.

“مریم الخواجه” دخترعبدالهادی الخواجه، چهارشنبه شب هنگام ورود به فرودگاه بحرین بازداشت شد. وی رئیس یک مرکز حقوقی است که در بیروت و کپنهاگ دفتر دارد.

به گفته یک منبع نظامی، هنگام بازداشت مریم الخواجه به او اطلاع داده شد که تابعیت بحرینی وی لغو شده است.

منابع بحرینی چهارشنبه شب اعلام کردند: مریم الخواجه فعال حقوق بشری بحرینی که از دانمارک به بحرین بازگشته بود هنگام ورود به فرودگاه بازداشت شد.

خدیجه الموسوی همسر عبدالهادی الخواجه نیز اظهار داشت که اتهاماتی مانند اهانت به پادشاه و فحاشی به پلیس در فرودگاه علیه دخترش مطرح شده، و دادستانی تهمت تعدی به کارمند دولت را نیز مطرح کرده است.

عبدالهادی الخواجه، از مخالفان آل خلیفه و فعال زندانی بحرینی، در عنفوان جوانی و در آستانه 20 سالگی به خاطر سرکوب امنیتی آل خلیفه به همراه شماری از هموطنانش مجبور به ترک بحرین شد.

در سال 2001 الخواجه به بحرین بازگشت و به همراه نبیل رجب دیگر فعال حقوق بشر و تنی چند از فعالان این حوزه، مرکز حقوق بشر بحرین را تاسیس کرد.
عبدالهادي چندین بار از سوی حکام آل خلیفه بازداشت و با مشکلات بسیاری مواجه شد. پس از مدتی مرکز حقوق بشر بحرین از سوی آل خلیفه منحل شد.

در ژوئن ۲۰۱۱، الخواجه و 13 تن دیگر از رهبران مخالفان بحرینی در دادگاهی ویژه به توطئه علیه حکومت متهم شدند؛ هفت تن از این افراد به زندان ابد و بقیه به حبس هایی از دو تا ۱۵ سال محکوم شدند.

شماری از سازمان‌های مدافع حقوق بشر از جمله عفو بین الملل و دیده‌بان حقوق بشر اعلام کردند که الخواجه زندانی سیاسی است و خواستار آزادی او شده‌اند.

منبع: العالم