ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : جمعه, ۲۴ آذر , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۴:۳۸
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / خبر ويژه > CNN؛ فقط ایران با داعش می جنگد، بقیه تظاهر می کنند

CNN؛ فقط ایران با داعش می جنگد، بقیه تظاهر می کنند

به گزارش ادیان نیوز، سی ان ان به نقل از رامی خوری، کارشناس برجسته عرب نوشت: تروریست های داعش توسط کشورهای عربی، به ویژه عربستان، مصر، اردن و تونس پروش یافته اند و طی سال ...

به گزارش ادیان نیوز، سی ان ان به نقل از رامی خوری، کارشناس برجسته عرب نوشت: تروریست های داعش توسط کشورهای عربی، به ویژه عربستان، مصر، اردن و تونس پروش یافته اند و طی سال ها حضور در پاکستان، افغانستان و سایر نقاط درگیر جنگ، بخوبی از سوی امریکا و متحدانش حمایت و پشتیبانی شده و تجربه ای چندین ساله اندوخته اند.

11

این استاد دانشگاه امریکایی مطالعات و تحقیقات سیاسی در لبنان، تاکید کرد: سرکوب و متوقف کردن تروریست های تکفیری، بدون تغییر دادن حکومت های پوسیده و دیکتاتوری کشورهای عربی هم پیمان با آمریکا غیر ممکن است.

رامی خوری تصریح کرد: مبارزه با تکفیری ها، باوجود حکومت هایی مثل عربستان، به علت مشترکات فکری که تروریست ها با وهابیت دارند، کار آسانی نیست.

مدیر موسسه امور بین الملل دانشگاه امریکایی لبنان گفت: به یاد داشته باشید که چه کسانی این گروه ها را پایه گذاری کرده و برای تقویت و گسترش آنها، از هیچ کوششی دریغ نکردند. از همان زمانی که آنها را از عربستان، مصر، تونس و سایر کشورهای عربی راهی پاکستان و افغانستان کردند و ضمن پشتیبانی های بی دریغ نظامی، این باور را در آنها ایجاد کردند که شما مدافع مردم مسلمان در برابر هجوم بیگانگان و ظالمان هستید. برای همین است که دولت های عربی هیچ تلاش جدی و رسمی امنیتی برای مقابله با این گروه ها نمی کنند.

فقط ایران با داعش می جنگد

این استاد دانشگاه تصریح کرد: تنها ایران، عراق و اخیرا کردها به شکل واقعی با تروریست ها می جنگند، اما سایر دولت ها به ویژه اعراب بی حرکت و ساکت هستند و اصولا این کشورهای عربی نادان تر از این هستند که راهی برای مقابله با تهدیدها پیدا کنند.

خوری افزود: چالش اصلی این است که نزدیک ترین متحدان ایالات متحده در منطقه، از جمله عربستان سعودی، باورها و ساختاری همسان با داعش دارند و اعتقادات تکفیری ها، بخشی از دارایی فکری سعودی ها، یعنی وهابیت است. شما با کشورهایی طرف هستید که سه دهه بستر رشد و تقویت این گروه ها را فراهم کرده اند، پس توقع مقابله جدی امریکا و متحدانش با دست پروردگان خود را نداشته باشید.

این کارشناس سربریدن دو خبرنگار امریکایی به دست داعش و انتشار فیلم آن را یک برنامه ریزی هدفمند توصیف کرد و گفت: قاتل با صراحت، چاقو را به سمت دوربین می گیرد و اوباما را تهدید می کند و این حیرت انگیز است.

شاید او نیز اطمینان دارد که امریکا هرگز با آنها وارد جنگ نخواهد شد.

این اظهارات در شرایطی بیان می شود که با گذشت نزدیک به یک ماه از اعزام 130 سرباز امریکایی به کردستان عراق برای مقابله با داعش، مجموع عملیات و اقداماتی که ارتش امریکا انجام داده، یک پرواز برای بررسی وضعیت آوارگان ایزدی در سنجار، منهدم کردن دو خودرو که گفته می شد متعلق به داعش است و یک پرواز تدارکاتی برای ارسال کمک های غذایی به مردم آمرلی بوده است.

منبع: tv.shia