ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : چهارشنبه, ۴ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۱:۴۱
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / خبر ويژه > تشکیل “گردان های موصل” برای مقابله با داعش

تشکیل “گردان های موصل” برای مقابله با داعش

به گزارش ادیان نیوز، منهدم کردن گرانبهاترین آثار مذهبی و تاریخی شهر موصل توسط گروه داعش، مجموعه ای از دانشجویان و افسران سابق ارتش عراق در این شهر را بر آن داشته تا هسته های ...

به گزارش ادیان نیوز، منهدم کردن گرانبهاترین آثار مذهبی و تاریخی شهر موصل توسط گروه داعش، مجموعه ای از دانشجویان و افسران سابق ارتش عراق در این شهر را بر آن داشته تا هسته های مقاومت علیه این گروه اسلامگرا تشکیل دهند.

61c735cbff2b405c3befb2ccbefede60_M61c735cbff2b405c3befb2ccbefede60_M

گروه داعش حدود دو ماه پیش، در حمله ای ناگهانی، کنترل مناطق وسیعی از شمال عراق از جمله شهر موصل، دومین شهر بزرگ این کشور را در دست گرفت.

روزنامه الحیات گزارش داده است که اکنون و در پی سیاست های اعمال شده توسط داعش، هسته های مقاومت، شکل گیری و عملیات خود را آغاز کرده اند.

بنا بر این گزارش، این هسته ها «گردان های موصل» نام گرفته اند و کشتن نیروهای داعش را، در سرلوحه برنامه خود قرار داده اند. آن ها امید دارند داعش را مجبور به خروج از شهرشان کنند.

انور علی، دانشجوی ۲۳ ساله اهل موصل در این باره به روزنامه الحیات گفته است: «به مجموعه ای از دانشجویان، کارمندان و بازرگانان پیوسته ام که گردان هایی مردمی با نام گردان های موصل تشکیل داده اند.»

او افزود: «بعضی اعضا پیشنهاد کرده اند که نام گروه های مقاومت به گردان های یونس پیامبر تغییر یابد.»

مزار منتسبت به یونس پیامبر و چند مزار مذهبی دیگر، اخیرا توسط نیروهای داعش، منهدم شده اند. این مزارها که برای منهدم کردن آن ها از مواد منفجره استفاده شده، اماکنی تاریخی هستند و به هزاران سال پیش باز می گردند. غیر از این، تعداد زیادی بنا و مجسمه تاریخی هم توسط داعش، ویران شده اند.

انور علی در این باره گفته است: «منفجر کردن مساجد، مراقد، کلیساها و آثار باستانی توسط این گروه تکفیری تندرو به نظر می رسد تلاشی برای از میان بردن هویت تمدنی، تاریخی و اسلامی موصل باشد.»

اثیل النجیفی استاندار استان نینوا که موصل مرکز آن است، در این باره گفته است: «منفجر کردن مزارها، نقطه تحولی برای ساکنان شهر بود. بسیاری معتقد بودند باید مقاومت در برابر داعش را به تاخیر انداخت اما اکنون این نظر را ندارد.»

النجیفی که اکنون در اقلیم کردستان عراق حضور دارد افزود: «قرار بود اعلام تشکیل گردان های موصل دیرتر صورت گیرد، اما تجاوزها به مراقد و مسیحیان باعث تشکیل و اعلام وجود سریع این گردان ها شد.»

یک افسر سابق در ارتش عراق که خواست نامش فاش نشود نیز در این باره گفت: «عمل به وظیفه را آغاز کردیم. در بعضی از مناطق تک تیرانداز مستقر کردیم و تا کنون موفق به کشتن ۴ تن از گروه داعش شدیم.»

او تاکید کرد که عملیات برای هدف قرار دادن داعش، ادامه خواهد یافت.

گروه «گردان های موصل» بیانیه ای در اینترنت منتشر کرده که در آن از ساکنان موصل خواسته است اطلاعاتی درباره نیروهای داعش به ویژه آن ها که املاک مسیحی ها را تصرف کرده اند و در منهدم کردن مزارها شرکت کرده اند، ارائه دهند.

منبع: شفقنا

 

مطالب مرتبط