ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : دوشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۲۳:۱۷
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اخبار خارجي, خبر ويژه, سوژه های داغ > داعش، بر سر مردم شهر رقه چه می آورد؟

داعش، بر سر مردم شهر رقه چه می آورد؟

جنایات "دولت اسلامی عراق و شام" در شهر "رقه" که مهمترین پایگاه "داعش" شناخته می شود، مردم را از این شهر فراری داده است.   فعالان شهر رقه در شمال سوریه در اعتراض به رفتارهای افراطی گروه ...

داعش، بر سر مردم شهر رقه چه می آورد؟

جنایات “دولت اسلامی عراق و شام” در شهر “رقه” که مهمترین پایگاه “داعش” شناخته می شود، مردم را از این شهر فراری داده است.

 

فعالان شهر رقه در شمال سوریه در اعتراض به رفتارهای افراطی گروه تروریستی “دولت اسلامی عراق و شام” (داعش) برنامه ای را به نام “جنایات بی سر و صدای رقه” آغاز کردند و از ربوده شدن صدها نفر ازساکنان شهر به دست عوامل داعش خبر دادند.

 

شهر رقه مهمترین پایگاه داعش محسوب می شود.

 

4 خبرنگار فرانسوی که چند ماه گروگان داعش بودند و هفته گذشته آزاد شدند، واقعیت های فجیعی از زندان های داعش فاش کردند که این واقعیت ها افکارعمومی را بیش از پیش متوجه آلام ساکنان شهر رقه کرده است، خصوصاً صدها خانواده ای که فرزندانشان در زندان های داعش به سر می برند.

 داعش، بر سر مردم شهر رقه چه می آورد؟

یکی از فعالان رقه به نام “عامر مطر” در مصاحبه با فرانس پرس گفت: هر روز تعدادی زیادی زن مقابل مراکز وابسته به داعش در شهر رقه تجمع می کنند و با گریه و زاری از مسئولان داعش می خواهند که اطلاعاتی درباره سرنوشت فرزندان شان یا زمان آزادی آنان ارائه بدهند.

 

عامر که برادرش “محمد نور” در یکی از زندان های داعش محبوس است ، هیچ اطلاعی درباره سرنوشت برادرش ندارد.

 

عامر در ادامه مصاحبه خود افزود: مادرم به علت اینکه هیچ اطلاعی درباره سرنوشت پسر 21 ساله اش به دست نمی آورد، روز به روز افسرده تر می شود.

 

داعش بهار 2013 در سوریه اعلام موجودیت کرد و مخالفان بشار اسد رئیس جمهوری این کشور از این گروه تروریستی به عنوان کمکی برای براندازی نظام استقبال کردند، اما جنایات داعش باعث تغییر نگاه ها به این گروه شد.

 

داعش و دیگر گروه های تروریستی از اوایل ژانویه 2014 به سختی با هم درگیر شدند که سرانجام باعث رانده شدن اعضای داعش از مناطق وسیعی در شمال سوریه شد، اما شهر رقه همچنان تحت تصرف داعش است و اصلی ترین پایگاه این گروه محسوب می شود.

 

“سیما نصار” فعال حقوقی سوری می گوید: برآورد می شود که داعش بیش از هزار شهروند سوری را در رقه زندانی کرده است. هر فردی که برخلاف قوانین تحمیلی داعش عمل کند، زندانی می شود و دیگر هیچ اطلاعاتی از وی به دست نمی آید.

 

نصار افزود: تعداد نامعلومی زندان در رقه وجود دارد و مساله نگران کننده تر اینست که این افراد در زندان های مخفی شکنجه می شوند.

 

فعالان شهر رقه می گویند، داعش گاه افرادی را که اتهامات مختلفی به آنها وارد شده است، در میادین اعدام می کند. یک زن نیز روز شنبه به اتهام عدم استفاده از روبنده در حومه شهر ریف 40 ضربه شلاق خورد.

 

بسیاری از فعالان شهر رقه به علت رفتار افراطی داعش این شهر را ترک کرده اند و بیشتر آنها به ترکیه رفته اند.

 

نصار می گوید: داعش فعالان را دشمن خود می داند و معتقد است که باید از دست آنها خلاص شود.

 

فعالان رقه هفته گذشته برنامه ای را با عنوان “جنایات بی سر و صدای رقه ” برای تأکید بر لزوم خروج اعضای داعش از رقه آغاز کردند. این برنامه با استقبال خوب کاربران سایت های اجتماعی مواجه شده است.

 

تظاهراتی نیز روز جمعه گذشته برای پاکسازی رقه از اعضای داعش برگزار شد که تظاهرکنندگان در شعارهای خود داعش را دشمن خدا نامیدند و از این گروه خواستند که رقه را ترک کند.

 

“ابوابراهیم” یکی از مسئولان این برنامه می گوید: مخالفت با داعش بهای سنگینی خواهد داشت، اما باید سکوت را شکست. ما باید برای نیل به هدفمان قربانی بدهیم وگر نه برای همیشه باید زیر یوغ داعش باشیم.

 

به گفته سیما نصار، داعش وضعیت فوق العاده دیوانه واری را در رقه اجراء می کند و در واکنش به مخالفت های مردمی هفته گذشته 70 فعال را بازداشت کرد.

 

” لمی فقیه ” کارشناس سازمان دیده بان حقوق بشر به خبرگزاری فرانسه گفت: این سازمان خواستار توقف حمایت مالی از داعش شده است.