ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۷:۱۴
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اسلایدشو, خبر ويژه > چه كسي چنين كاري با يك ميمون مي‌كند؟ / خانمی که نگران حقوق حیوانات است ! + عکس

چه كسي چنين كاري با يك ميمون مي‌كند؟ / خانمی که نگران حقوق حیوانات است ! + عکس

پرتاب موفقيت آميز سفر فضايي كاوشگر "پيشگام" به همراه كپسول زيستي حامل يك ميمون كه به همين نام – پيشگام – نامگذاري شد، واكنش‌ها و بازتاب‌هاي جهاني بسياري را در پي داشت. شايد عجيب‌ترين اين ...

پرتاب موفقيت آميز سفر فضايي كاوشگر “پيشگام” به همراه كپسول زيستي حامل يك ميمون كه به همين نام – پيشگام – نامگذاري شد، واكنش‌ها و بازتاب‌هاي جهاني بسياري را در پي داشت. شايد عجيب‌ترين اين واكنش‌ها مربوط به سخنگوي وزارت خارجه آمريكا باشد كه گفته است: ايران با ارسال ميمون به فضا قوانين و قطعنامه‌هاي شوراي امنيت را زيرپا گذاشته است!

گروه بين‌الملل مشرق – ويكتوريا نولاند سخنگوي وزارت امور خارجه آمريكا پس از اعلام مواضع متناقض در عدم تاييد موفقيت آميز بودن سفر كاوشگر پيشگام، سرانجام با پذيرفتن موفقيت ايران در ارسال موجود زنده به فضا، در اظهارنظري عجيب گفته است: “چه كسي چنين كاري با يك ميمون مي‌كند؟” ايران با ارسال ميمون به فضا قطعنامه‌هاي شوراي امنيت را زيرپا گذاشته است!

چه كسي چنين كاري با يك ميمون مي‌كند؟ / خانمی که نگران حقوق حیوانات است ! + عکس
ويكتوريا نولاند سخنگوي وزارت خارجه آمريكا در واكنش به سفر “پيشگام” به ماه:
“چه كسي چنين كاري با يك ميمون مي‌كند؟”
 

شايد سن و سال كم خانم سخنگو (متولد 1961) باعث شده تا وي چنين سخني را در جايگاه يك مقام رسمي بر زبان بياورد، اما جهت اطلاع خانم نولاند، آمريكا اولين كشوري است كه در راستاي گسترش برنامه فضايي خود – بويژه در اوج دوران جنگ سرد – چندين ميمون به فضا ارسال كرد. به جز آمريكا، شوروي سابق و فرانسه نيز از ديگر كشورهايي هستند كه تا كنون گونه‌هاي مختلف ميمون را به فضا فرستاده‌اند. ارسال موجودات زنده به فضا از سوي آمريكا و شوروي سابق تنها محدود به ميمون نبوده و گونه‌هاي مختلف شامپانزه و سگ نيز سفر فضايي را تجربه كرده‌اند.

“پيشگام” ميمون فرستاده شده به فضا از ايران

 

اين درحالي است كه ميمون فرستاده شده با كاوشگر پيشگام به سلامت به زمين بازگشت اما بسياري از ميمون‌هاي فرستاده شده از سوي اين كشورها در دهه‌هاي40 تا 60 ميلادي، از عمليات فضايي جان سالم به در نبردند. اين ميمون‌ها يا در حين پرواز به دليل انفجار كشته شده‌اند، يا در زمان بازگشت به زمين.

 

لازم است به خانم سخنگو كه نگران حقوق حيوانات شده است يادآوري كنيم كه ميمون “پيشگام” به سلامت از سفر فضا بازگشت، اما بسياري از نظاميان شما كه به سفر عراق و افغانستان و ويتنام و … رفتند هيچگاه بازنگشتند. ميليون‌ها مادر و پدر عراقي و افغان و ويتنامي از خانه بيرون رفتند و ديگر چهره فرزندان خود را نديدند و صدهاهزار ژاپني بي‌گناه نيز در هيروشيما و ناكازاكي هرگز فردا را نديدند. البته سن خانم نولاند كم‌تر از اين‌هاست كه همه اين خاطرات را به ياد بياورد…!

 

تصاوير برخي از ميمون‌هايي كه توسط سازمان ملي هوانوردي و فضايي آمريكا (ناسا) به فضا فرستاده شده‌اند در ادامه است.

 

 

 

 

اين ميمون كه “خانم بيكر” نام گرفته است جزو اولين ميمون‌هاي فضانورد جهان مي‌باشد كه در عمليات ژوپيتر در سال 1959 به همراه يك ميمون ديگر از نژاد رزوس به نام “ايبل” توسط آمريكا به فضا فرستاده شد. اين عمليات با موفقيت انجام شد و اين دو ميمون اولين حيواناتي بودند كه سفر فضايي را تجربه كردند.

 

ايبل، ديگر ميمون فرستاده شده به فضا در سال 1959

 

 

 

خانم بيكر اولين ميمون فضانورد، 20 سال پس از سفرش به فضا زنده ماند.

 

 

“سام” ميمون رزوس 2 ساله كه در سال 1959 از آمريكا به فضا فرستاده شد.

 

“سام” تا چند سال پس از سفر به فضا در پايگاه هوايي بروكس نگهداري شد و در نهايت بازنشسته و تحويل باغ وحش سن‌ آنتونيو شد.

 

يكي از دو ميمون سنجابي كه با فضاپيماي چلنجر در سال 1985 به فضا فرستاده شد.

 

 

 

 

آلن شپرد اولين فضانورد آمريكايي در كنار هام شامپانزه‌اي كه با سفر به فضا در 31 ژانويه 1961، مقدمات سفر اولين فضانورد آمريكايي را فراهم كرد.

 

اما نخستين موجود فرستاده شده به فضا سگي به نام لايكا بود كه در سال 1957 ميلادي با فضاپيماي روسي اسپوتنيك به مدار زمين پرتاب شد. اين فضاپيما براي بازگشت به زمين طراحي نشده بود و لايكا پس از مدتي در مدار زمين جان داد.