ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : چهارشنبه, ۴ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۱:۴۶
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / خبر ويژه > کشتی های جنگی نیروی دریایی ارتش ایران در آبهای ساحلی سودان + عکس و تصاویر

کشتی های جنگی نیروی دریایی ارتش ایران در آبهای ساحلی سودان + عکس و تصاویر

سخنگوی ارتش سودان گفت:حضور این دو کشتی نظامی ایران در بندر پورتسودان، فرصتی برای افسران نیروی و دانشجویان نیروی دریایی سودان است تا تسلیحات و کشتی های پیشرفته را ببینند و نسبت ...

سخنگوی ارتش سودان گفت:حضور این دو کشتی نظامی ایران در بندر پورتسودان، فرصتی برای افسران نیروی و دانشجویان نیروی دریایی سودان است تا تسلیحات و کشتی های پیشرفته را ببینند و نسبت به آنها آگاهی پیدا کنند.

دو کشتی جنگی نیروی دریایی ارتش ایران آب های ساحلی سودان را ترک کردند.

به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن، دو کشتی جنگی نیروی دریایی ارتش ایران به نام های “خارک” و “شهید نقدی”، دیروز چهارشنبه پس از برگزاری مراسم بدرقه رسمی ارتش سودان، بندر پورتسودان را ترک کردند.
این دو کشتی ایرانی به مدت سه روز در بندر پورتسودان در ساحل دریای سرخ، لنگر انداخته بودند.

در مراسم بدرقه رسمی، گروه موسیقی ارتش سودان آهنگ نواخت و نظامیان ایرانی مستقر بر روی عرشه کشتی ها که جلیقه های نارنجی پوشیده بودند، با تکان دادن کلاه های خود با همتایان سودانی خداحافظی کردند. قایق های تندروی ارتش سودان هم کشتی نظامی “خارگ” را در هنگام ترک آب های سودان همراهی کردند.
حدود 300 نظامی ایرانی متشکل از کارشناسان، افسران، سربازان و کارشناسان فنی و مخابرات در این دو کشتی نظامی حضور دارند.

www.9ktenews.com

برخی رسانه ها ، این سفر کشتی های جنگی ایران را به بمباران کارخانه اسلحه سازی یرموک در پایتخت سودان مرتبط می دانستند اما “عبدالله المطری” از فرماندهان ارشد نیروی دریایی سودان گفت: این سفر ، حدود سه ماه پیش برنامه ریزی شد و هدف از آن انجام ماموریت های نظامی عادی برای تامین امنیت دریایی و مبارزه با دزدان دریایی  در اقیانوس هند، خلیج عدن و دریای سرخ است.

پهلو گرفتن این دو کشتی جنگی ایران در سواحل سودان تنها چند روز پس از حمله جنگنده های اسرائیلی به کارخانه اسلحه سازی یرموک در جنوب پایتخت سودان، باعث شد این اتفاق از اهمیت خاصی برخوردار شود.

منابع اسرائیلی پیشتر مدعی شده بودند، این کارخانه اسلحه سازی به ایران مرتبط است و برای حزب الله لبنان، حماس در غزه و سوریه سلاح تولید و منتقل می کند؛ موضوعی که به شدت از سوی وزارت خارجه سودان تکذیب شد.

قبل از این سخنگوی ارتش سودان گفته بود پهلو گرفتن دو کشتی جنگی ایران در پورتسودان به معنی حمایت از روابط سیاسی، دیپلماتیک و امنیتی میان دو کشور است.

سرهنگ “الصوارمی خالد سعد” سخنگوی ارتش سودان اضافه کرد: حضور این دو کشتی نظامی ایران در بندر پورتسودان، فرصتی برای افسران نیروی و دانشجویان نیروی دریایی سودان است تا تسلیحات و کشتی های پیشرفته را ببینند و نسبت به آنها آگاهی پیدا کنند.

در طول مدت حضور کشتی های ایرانی ،ارتش سودان به خانواده ها در بندر پورتسودان اجازه داد تا کشتی های جنگی ایران را از نزدیک ببینند.
نظامیان ایرانی هم در مدت حضور در بندر پورتسودان از بازار و مکان های تاریخی دیدنی این بندر بازدید کردند.

علی کرتی وزیر خارجه سودان هم گفت: پهلو گرفتن این کشتی های نظامی ایران در بندر پورتسودان، مخفیانه نیست.

این برای نخستین مرتبه است که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از پهلو گرفتن دو کشتی نظامی خود در سواحل سودان در دریای سرخ خبر می دهد.

کشتی های جنگی ایران در دریای سرخ، قبل از این بارها در بندر جده عربستان پهلو گرفته بودند. کشتی های جنگی ایران در سال گذشته میلادی برای نخستین بار با عبور از کانال سوئز در مصر، در بندر طرطوس سوریه مستقر شده بودند.