ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : چهارشنبه, ۲۲ آذر , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۲۲:۳۰
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / خبر ويژه, مذهبي > همه چیز درباره انگشتر شرف الشمس و بازار کلاهبردارها / انگشترهای قوم لوط و …

همه چیز درباره انگشتر شرف الشمس و بازار کلاهبردارها / انگشترهای قوم لوط و …

همه چیز درباره انگشتر شرف الشمس و بازار کلاهبردارها / انگشترهای قوم لوط و ... همه چیز درباره انگشتر شرف الشمس از دیدگاه روایی و تاریخ حدیث، دست کم تا ۷ قرن، از روایت منسوب به امیرالمؤمنین ...

همه چیز درباره انگشتر شرف الشمس و بازار کلاهبردارها / انگشترهای قوم لوط و …

همه چیز درباره انگشتر شرف الشمس

از دیدگاه روایی و تاریخ حدیث، دست کم تا ۷ قرن، از روایت منسوب به امیرالمؤمنین درباره شرف الشمس، در کتب حدیثی موجود شیعه، گفتاری وجود ندارد؛ و ابهام اصلی همین است تا قرن‌ها، این روایت کجا بوده و ناگهان پیداشده است؟

همه چیز درباره انگشتر شرف الشمس و بازار کلاهبردارها / انگشترهای قوم لوط و ...

همه چیز درباره انگشتر شرف الشمس

موضوع شرف الشمس، مساله ای است که در سالهای اخیر بین مردم پررنگ شده و افراد سود جو در اقصی نقاط ایران با جلوه دادن شرعی، مذهبی و عقلانی به آن در پی حکاکی صوری طلسم مانند روی سنگ در روز خاصی، سودهای فراوانی را بدست آورده‌اند.

اخیراً نیز عده‌ای سودجو و فرصت طلب، پار را از این هم فراتر گذاشته و در روز ۱۹ فروردین با دستورات عجیب و غریب، اعتقادات مردم را به سخره گرفته و بعد دیگر هیچ: «این فرصت را از دست ندهید. همه آن چه فکرش را نمی‌کنید، تنها با ۱ انگشتر شرف الشمس»؛ شاید این جمله‌های تبلیغاتی روی کاغذهای آگهی، این روزها برای شما هم ارسال شده باشد.

آگهی‌هایی که برای فروش و حکاکی ۱ انگشتر ویژه در روز ۱۹ فروردین تبلیغ می‌کنند. انگشترهایی از عقیقی زردرنگ که به «شرف الشمس» معروف شده‌اند.

در این نوشتار، با کنکاشی درباره ۱۹ فروردین و حدیث شرف الشمس منسوب به امام علی، نتیجه خواهد گرفت که ابهامات و سؤالات اساسی درباره شرف المشس وجود دارد و اصالت آن مورد تردید است.

۱۹ فروردین و خورشید مبارک؟

نوزدهمین روز از ماه فروردین برای منجمان مسلمان اهمیت ویژه‌ای داشته است. روزی که خورشید ۱۹ درجه در برج حمل (فروردین) باشد. آن‌ها می گویند این روز ویژه بنا به محاسبات نجومی، روزی خوش یمن و بابرکت است و البته در ساعت‌های خاصی در این روز، بهترین موقعیت خورشید در کهکشان در سال است.

[1] در روایات نیز، شرف شمس، در برج حمل دانسته شده است: وَ الْکَوَاکِبُ فِی مَوَاضِعِ شَرَفِهَا … وَ الشَّمْسُ فِی الْحَمَلِ وَ الْقَمَرُ فِی الثَّوْر.[2] ولی آیا نوشتن برخی از اذکار و اشکال مشهور به حرز و نشرف شمس، بر نگین عقیق زرد و به دست کردن آن، در احادیث معتبر نیز وجود دارد و دارای خواص فراوانی است؟

همه چیز درباره انگشتر شرف الشمس

شرف الشمسی که سنگ نیست

در باور عامیانه، «شرف الشمس» نگین انگشتری زردرنگ است که برخی به نیت گشایش در کارها به دست می‌کنند؛ اما در واقع شرف الشمس، سنگ نیست.

بلکه دعایی منسوب به امام علی (ع) است که برای رفع صداع (سردرد)، کاربرد دارد[3] که امروزه از هدف اصلی آن دور شده، به گونه‌ای که در عصر معاصر در روز ۱۹ فروردین از طلوع آفتاب تا ظهر و با آدابی ویژه می‌نویسند و نقشی رمزگونه را پشت انگشتر عقیق زردرنگ حک می‌کنند (معمولاً بر روی عقیق زرد، می‌نویسند، لکن می‌توان بر روی پارچه زرد کشیده و یا حک نموده و یا روی کاغذ زرد نیز نوشت)؛ و ادعا می‌شود که دارای آثار و خواص بسیار فراوانی است و بنابر نقل قائلین، شرف الشمس باید در روز ۱۹ حمل که مطابق با روز ۱۹ فروردین است از طلوع آفتاب تا ظهر بر عقیق زرد و در صورت عدم امکان بر کاغذ زردی نوشته شود و با خود حمل نماید. مضمونی که در کتب معتبر اسلامی، وجود ندارد.

شرف الشمسی که تا ۷۰۰ سال در کتب اسلامی نبوده است

اما نقش‌های رمز گونه‌ای که شرف الشمس نامیده می‌شود، در دیوان منسوب به امیرالمؤمنین، ذکر شده و نیز بناببر ادعای قائلین به شرف شمس، در کتاب «جنة الوافیه» مشهور به «مصباح کفعمی» نیز آمده است.

کفعمی در حاشیه کتاب می‌نویسد: «در بعضی از کتاب‌های علمای شیعه دیدم که این شکل از امیرالمؤمنین (ع) نقل شده است؛ که وقتی عازم جهاد بود، در بین راه که استراحت می‌کردند این شکل‌ها را بر روی سنگی حک کرد و فرمود: این رمز پیروزی ماست».

(با تتبع و جستجو در نرم افزار تخصصی حدیث شیعه، نرم افزار جامع الاحادیث، به چنین مضمونی، دست نیافتیم)؛ از اینرو، به نظر می‌رسد بیان چنین نقلی محکم نیست و به فرض صحت، سند این روایت تا امیرالمؤمنین (ع) ذکر نشده است. گفته می‌شود، مرحوم شیخ بهایی هم همین شکل را در کتاب «سرّ المستتر» با اندکی تغییر آورده است.

البته در کتاب‌های یاد شده این شکل به «شرف الشمس» نامیده نشده است و احتمالاً تشخیص اساتید علم ختوم و اذکار این بوده که این شکل در شرف شمس – که ۱۹ فروردین ماه است – نوشته شود.

پرسش اینجا است که از دیدگاه روایی و تاریخ حدیث، دست کم تا ۷ قرن، از روایت منسوب به امیرالمؤمنین درباره شرف الشمس، در کتب حدیثی موجود شیعه، گفتاری وجود ندارد؛ و ابهام اصلی همین است تا قرن‌ها، این روایت کجا بوده و ناگهان پیداشده است؟ سیره اهل بیت علیهم‌السلام نیز ارجاع به این‌گونه رموز نجومی و علوم غریبه نبوده و اگرچه اهل‌بیت علیهم‌السلام نیز منجمین آن هنگام را که برای ستارگان نیروهای استقلالی و در برابر قدرت خداوند قائل بودند را لعن می‌نمودند چراکه در این جهان هیچ نیرویی جز قدرت خدای متعال نیست و اگر موجودی دارای نیرویی ویژه باشد آن‌هم به اذن پروردگار بوده و هیچ نیرویی به نحو استقلالی در برابر خداوند ندارند.