ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۵:۵۶
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / تاریخ > شایعه ای درباره مرجع تقلید محمد رضا پهلوی ! + عکس و سند

شایعه ای درباره مرجع تقلید محمد رضا پهلوی ! + عکس و سند

به طوري كه از محافل مطبوعاتي و مجامع مذهبي كسب خبر گرديده است ظرف 48 ساعت اخير در افواه عمومي شايع گرديده است كه اعلي‌حضرت همايوني تلگراف به آيت‌الله حكيم مقيم عراق مخابره نموده و ...

به طوري كه از محافل مطبوعاتي و مجامع مذهبي كسب خبر گرديده است ظرف 48 ساعت اخير در افواه عمومي شايع گرديده است كه اعلي‌حضرت همايوني تلگراف به آيت‌الله حكيم مقيم عراق مخابره نموده و آن مشاراليه را به عنوان مرجع تقليد طرف خطاب قرار داده‌اند.

 
به گزارش نکته نیوز به نقل از مشرق : آیت الله العظمی «سید محسن طباطبائی حکیم» (فرزندِ آیت الله العظمی «سید مهدی حکیم» مرجعِ تقلید شیعیان «بنت جُبَیْل» لبنان) از فقهای بزرگ شیعه بود.
 
ایشان که ریاست حوزه ی علمیه «نجف اشرف» را بر عهده داشت، پس از وفات آیت الله العظمی «سیدحسین بروجردی» به سال ۱۳۴۰ ، به عنوان یکی از مراجع شیعه مطرح شد. آیت الله العظمی حکیم، سرانجام در سال 1349 به ملکوت اعلی پیوست. (خانواده حکیم پس از درگذشت او «مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق» را بنیان نهادند. شهیدآیت الله «محمدباقر حکیم» و مرحوم حجت الاسلام «عبدالعزیز حکیم» (فرزندان آیت الله حکیم) رؤسای سابق و حجت الاسلام«عمار حکیم» (فرزند عبدالعزیز حکیم) رئیس کنونی مجلس اعلا هستند.)

آن چه خواهید دید، متن و تصویری از اصل سندی است که در خرداد سال 1342، توسط «مامور ویژه» ساواک تنظیم شده است.
 موضوع این سند شایعه ای است که در میان عموم مردم، درباره آیت الله سید محسن حکیم(رحمت الله علیه) پیچیده بود. این گزارش در اواخر خرداد ماه سال 1342 نوشته شده است. بر اساس سنت رایج در آن زمان، به دنبال وفات مرجع اعلمِ شیعیان، پادشاهِ ایران، به مرجع یا مراجع تقلید بعدی که در میان مردم به اعلمیت، مقبول بودند، پیام تسلیت ارسال می کرد.

محمد رضا پهلوی با هدف این که کانون مرجعیت را از ایران خارج کرده و خود را از مزاحمت های روحانیت خلاص نماید، تنها به ارسال پیام تسلیت برای مراجع ساکن در نجف بسنده کرد و به این ترتیب اعلام کرد که به اصطلاح، تنها مراجع موجود در نجف، از جمله آیت الله حکیم را به رسمیت می شناسد.
سندِ زیر، در حقیقت نمایش واکنش افکار عمومی به ترفندِ کستاخانه و بی ادبانه ی شاه است:

 

asd.

[متن سند]
موضوع: انتشار شايعه در مورد مرجعيت تقليد
محل: تهران
منبع خبر: مامور ویژه
اداره یکم عملیات
شماره 141/ بخش 314
تاریخ حادثه: 22/3/1342
به طوري كه از محافل مطبوعاتي و مجامع مذهبي كسب خبر گرديده است ظرف 48 ساعت اخير در افواه عمومي شايع گرديده است كه اعلي‌حضرت همايوني تلگراف به آيت‌الله حكيم مقيم عراق مخابره نموده و آن مشاراليه را به عنوان مرجع تقليد طرف خطاب قرار داده‌اند، ولي آيت‌‌الله حكيم در تلگراف جوابيه خويش متذكر گرديده است كه وي از آيت‌الله خميني تقليد مي‌نمايد و به اين طريق مرجعيت خميني را تصديق و تأييد نموده است و انتشار اين خبر در ميان مردم موجب استحكام موقعيت خميني گرديده و طرفداري عامه نسبت به او بيشتر جلب گرديده است.
در پرونده آيت‌الله خميني بايگاني شود.

[برای مشاهده تصویر اصل سند در ابعاد بزرگتر بروی آن کلیک کنید ] sni2q3rp

نظرات شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  همایشی تجلی بصیرت با سخنرانی منوچهر متکی وزیر سابق امور خارجه
  منوچهر متکی چهارشنبه در آمل
  زمان: 1391/11/18 ساعت 20
  مکان :بلوار شهید بهشتی، اندیشه 4
  خیابان شهید عزت الله محمد علی (راه و ترابری)-
  تکیه حضرت امام حسین (ع)
  حوزه مقاومت بسیج امام علی (ع) و پایگاه مقاومت بسیج خیبر
  ————————–
  با نزدیک شدن به انتخابات خرداد ماه 1392 بازار انتخابات ریاست جمهوری هر روز گرم تر از روزهای دیگر می شود ، اینبار بعد از حضور پور محمدی ولاریجانی ، قالیباف،مشائی،الهام ،عارف،ولایتی،رضائی،جلیلی،هاشمی رفسنجانی،ناطق نوری و و و…در مازندران و آمل منوچهر متکی یکی از گزینه ها و کاندیدای احتمالی که فعالیت شدیدی برای انتخابات آینده ریاست جمهوری دارد در سفری مجدد به شهرستان هزارسنگر آمل می آید تا شاید بتواند گامی بزرگ تری برای انتخابات آینده بردارد.
  ————————-
  شهرستان آمل
  این شهرستان با جمعیتی برابر با ۳۹۳٬۷۴۷ نفر جمعیت (شهر آمل؛ ۲۴۴٬۴۷۰ نفر) و ۳۱۸۵ کیلومتر مربع مساحت ، این شهر از شهرهای استراتژیک استان مازندران است و در گذشته مرکز استان طبرستان که از قزوین و سمنان ،گیلان ،گلستان تحت مرکزیت این شهر اداره می شد…

  در حال حاضر این شهرستان با دارا بودن 46% از صنایع این استان و علمای اعظام آیت الله جوادی آملی و آیت الله حسن زاده آملی ، آیت الله صادق آملی لاریجانی و دانشمندان و فرهیختگانی و رجال سیاسی همچون منصوری لاریجانی ، محمدجواد اردشیر آملی لاریجانی،باقر لاریجانی آملی،علی لاریجانی و… سرآمدترین شهرستان در بین استانهای شمال ایران است .
  کاندیدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران به اهمیت این شهرستان واقف اند که برای حضور قاطع تر و کسب آرای بیشتر نیاز چشم به حمایت و جلب رضایت مردم شهرستان آمل دارند .

  ان شاء الله این حضورها و سخنرانی ها راه حلی باشد بر مشکلات مردم این خطه.

  سننه می گوید :

  ……….. هرچی بود ازشماها بهتربود

   admin می گوید :

   سلام
   میشه دقیقا بگید چیش خوب بود ؟
   درسته الان ما قدرت اقتصادی نیستیم اما در زمان اون ملعون مثل عراق امروز حتی آفتابه و لگن رو هم وارد میکردیم 🙂
   حتی یک چوب کبریت هم تولید نداشتیم
   حتی یک گلوله هم نمیتونستیم بسازیم
   خفت و خاری ایران تا حدی بود که شاه ایران باید برای آب خوردن هم از انگلیس و آمریکا اجازه می گرفت
   قدرت و ارتش فقط برای سرکوب و اعراب مردم استفاده می شد درست مثل زمانی که ارتزش رضاخان فرار و بر قرار ترجیه داد و …

   جمله آخر : هیچ کس منکر مشگلات امروز کشور نیست اما دفاع از رژیم فاسد پهلوی هم حماقت زیادی می خواد
   موفق باشید