ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۵:۳۷
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / بهداشت و تغذیه, علمي > مواد غذایی که حاوی پتاسیم برای بدن است را بشناسید

مواد غذایی که حاوی پتاسیم برای بدن است را بشناسید

مواد غذایی حاوی پتاسیم برای بدن را بشناسید/ اگر پتاسیم در بدن کم باشد... پتاسیم یکی از مهمترین الکترولیت ‌های بدن است که نقش مهمی در انتقال تکانه ‌های الکتریکی به سراسر بدن دارد. ۶ ماده غذایی ...

مواد غذایی حاوی پتاسیم برای بدن را بشناسید/ اگر پتاسیم در بدن کم باشد…

پتاسیم یکی از مهمترین الکترولیت ‌های بدن است که نقش مهمی در انتقال تکانه ‌های الکتریکی به سراسر بدن دارد.

۶ ماده غذایی که از موز پتاسیم بیشتری دارند

فعالیت بدنی شدید و در نتیجه تعریق زیاد، باعث از دست رفتن آب و املاح بدن از جمله پتاسیم می ‌شود. موز یکی از میوه ‌هایی است که در باور عمومی به خاطر داشتن پتاسیم زیاد می‌ تواند این کمبود را برطرف کند. اما گزینه‌ های دیگری هم برای دریافت پتاسیم وجود دارد.

پتاسیم یکی از مهمترین الکترولیت ‌های بدن است که نقش مهمی در انتقال تکانه ‌های الکتریکی به سراسر بدن دارد.

مواد غذایی حاوی پتاسیم برای بدن را بشناسید/ اگر پتاسیم در بدن کم باشد...

کمبود پتاسیم به فرسودگی عضلانی، کرامپ، یبوست و حتی اختلال ریتم ضربان قلب می ‌انجامد. به علاوه پتاسیم در تبدیل کربوهیدرات‌ ها در بدن به گلیکوژن – یک منبع ذخیره قند در بدن برای دسترسی سریع به انرژی در عضلات و کبد- نقش دارد. دریافت کافی پتاسیم منجر به جلوگیری از افسردگی، بی خوابی، بیماری های قلبی، سکته مغزی، و فشار خون بالا می شود.

لوبیا: در میان انواع لوبیا، لوبیای قرمز حاوی بالاترین میزان پتاسیم است و در هر فنجان ۶۰۰ میلی گرم از این ماده معدنی را دارد. لوبیا سرشار از فیبر بوده و انواع آن برای سلامت قلب نیز مفید است.

سیب زمینی شیرین: سیب‌ زمینی شیرین حاوی میزان زیادی کلسیم، پتاسیم، ویتامین ‌های آ و ث است. ۱۳۰ گرم سیب ‌زمینی شیرین حاوی ۴۳۸ میلی ‌گرم پتاسیم است. به علاوه سیب ‌زمینی شیرین حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات است که امکان تولید گیلکوژن بیشتر را فراهم می‌ کند.

آووکادو: حاوی فیبرهای غذایی، پتاسیم، ویتامین های ث و کا، فولات و ویتامین ب ۶ است. نصف آووکادو ۱۶۰ کالری، ۱۵ گرم چربی های سالم غیر اشباع و فقط ۲ گرم چربی غیر اشباع دارد. یک فنجان از برش های آووکادو حاوی ۷۰۸ میلی گرم پتاسیم است.

گوجه فرنگی خشک: گوجه فرنگی خشک شده با نور آفتاب حاوی بیشترین میزان پتاسیم است و در هر وعده ۱۸۰۰ میلی گرم از این ماده معدنی را به بدن می رساند. بعلاوه گوجه فرنگی سرشار از ویتامین ث و فیبر است که منجر به ترویج سلامت دستگاه گوارش و همچنین حفظ سلامت دستگاه ایمنی بدن می شود.

آب نارگیل: یکی از بهترین گزینه ها برای جبران مایعات و املاح پس از فعالیت بدنی آب نارگیل است که یک لیوان آن ۴۸۰ میلی‌ گرم پتاسیم دارد. آب نارگیل نسبت به نوشابه ‌های ورزشی، کالری و قند و سدیم کمتر و پتاسیم بیشتری دارد، بنابراین نسبت به برخی نوشابه ‌های شیرین گزینه بهتری است. هر چند که نباید در نوشیدن آن افراط کرد.

ماست ساده بدون چربی: ماست حاوی مقدار زیادی کلسیم است و اگر با ویتامین دی هم غنی شده باشد، می ‌تواند به پیشگیری از پوکی استخوان کمک کند. یک وعده ۲۲۵ گرمی ماست بدون ‌چربی حاوی ۵۷۹ میلی گرم پتاسیم و البته حاوی مقدار زیادی پروتئین است.