ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : یکشنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۱:۳۴
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / بهداشت و تغذیه, علمي > برای جوان شدن این مطلب را بخوانید

برای جوان شدن این مطلب را بخوانید

مطالعه و تحقیقات جدید در کانادا بر روی کرم‌های ضد پیری و رابطه ورزش کردن و جوانی انجام شد.دانشمندان کانادایی نشان داده‌اند ورزش کردن به طور منظم، کلیدی برای معکوس کردن روند پیری پوست است ...

13930404000069_PhotoA

مطالعه و تحقیقات جدید در کانادا بر روی کرم‌های ضد پیری و رابطه ورزش کردن و جوانی انجام شد.

دانشمندان کانادایی نشان داده‌اند ورزش کردن به طور منظم، کلیدی برای معکوس کردن روند پیری پوست است و دیگر نیازی به خرید کرم‌های گرانقیمت نیست.

محققان دانشگاه مک مستر در انتاریو با آزمایشاتی که بر روی موش و انسان انجام دادند، متوجه شدند ورزش اثرات مفیدی بر روی جوان ماندن پوست دارد.

آنها نخستین مطالعه خود را بر روی موش‌ها انجام دادند و یک گروه از موش‌ها را که ضعیف، بیمار، طاس و خاکستری شده بودند را در چرخ ورزش گذاشتند.

این آزمایش نشان داد، چون قلب و مغز سالم بودند، پوست تغییر رنگ داد و موجب به دست آوردن سلامت آنها شد.

بعد از آزمایشات بر روی موش‌ها، آنها مطالعه این پدیده را بر روی 29 داوطلب مرد و زن در گروه سنی 20 تا 84 سال ادامه دادند؛ نیمی از شرکت کنندگان حداقل 3 ساعت در هفته ورزش می‌کردند در حالی که گروه دیگر بی‌تحرک بودند؛ محققان در این آزمایش یک تکه از پوست بدن داوطلبان را مورد نمونه برداری قرار دادند.

دکتر «مارک تارنوپولسکی» پزشک طب ورزشی و رئیس خدمات بیماری‌های عصبی و عضلانی و اختلالات مغز و اعصاب دانشگاه مک مستر که این مطالعات را سرپرستی نیز می‌کند، می‌گوید: ورزشکارانی که بیش از 40 سال دارند نسبت به هم‌سن‌ خود که بی تحرک بودند 20 سال جوان‌تر به نظر می‌رسیدند؛ نتایج بر روی پوست واقعا قابل توجه بود و به نظر می‌رسد ورزش سرعت پیری پوست را کاهش می‌دهد همچنین قادر به معکوس کردن این فرایند است.

آخرین بخش از تحقیقات بر روی 65 غیر ورزشکار برای تناسب اندام با رژیم غذایی به مدت سه ماه انجام شد؛ هنگامی که محققان کیفیت پوست این دو گروه را مقایسه کردند، متوجه شدند که لایه‌های داخلی و خارجی پوست مانند افراد 20 تا 40 ساله به نظر می‌رسند و در مورد افرادی که ورزش می‌کردند مشخص شد گروهی از پروتئین‌های (myokinesIL-15) توسط سلول‌های عضلانی ترشح شده و در بدن پخش شده که می‌تواند 50 درصد اثرات پیری را از بین ببرد.

هرچند این مطالعات انجام شده یک نمونه کوچک است اما نتایج آن دلگرم کننده هستند و تأکیدی بر فواید فعالیت بدنی است اما لازم است تحقیقات بیشتری صورت گیرد.