ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : سه شنبه, ۲۵ مهر , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۰:۰۰
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / جامعه, خواندنی > فاجعه آمیزترین ازدواج برای بانوان

فاجعه آمیزترین ازدواج برای بانوان

جاوید ثمودی در خصوص ازدواج سپید گفت: منظور از ازدواج سپید، زندگی مشترک یک زوج بدون ازدواج رسمی است. یک روانشناس اجتماعی "ازدواج سپید" را پیوندی به سیاهی یک عمر معرفی و تصریح کرد: تبعات ازدواج ...

جاوید ثمودی در خصوص ازدواج سپید گفت: منظور از ازدواج سپید، زندگی مشترک یک زوج بدون ازدواج رسمی است.
یک روانشناس اجتماعی “ازدواج سپید” را پیوندی به سیاهی یک عمر معرفی و تصریح کرد: تبعات ازدواج سپید برای بانوان فاجعه‌آمیزتر است.

13727_795

جاوید ثمودی در خصوص ازدواج سپید گفت: منظور از ازدواج سپید، زندگی مشترک یک زوج بدون ازدواج رسمی است.
این فوق دکترای روانشناسی کاربردی تصریح کرد: ازدواج سپید پدیده نامتعارف و ناآشنایی است که به تازگی در ایران نیز رواج یافته است البته این پدیده نخستین بار در آمریکا و در پی جنبشی پدیدار شد که “جنبش آزادی زن” نام داشت.
وی در این خصوص گفت: این جنبش ظاهرا با هدف ایجاد تغییراتی در نظام اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه آمریکا انجام شد و هدف آن برقراری شرایط عادلانه و مساوی برای زنان بود.
ثمودی ادامه داد: اما آنچه واقعا اتفاق افتاد پدیده‌ای بود که بعدها “انقلاب جنسی” نام گرفت و نتیجه آن رواج رفتارهای نابهنجار و بی‌بند و باری‌هایی بود که به غلط آزادی زنان نام گرفت.
وی درباره تبعات این نوع ازدواج اظهار کرد: یکی از تبعات این اتفاق برقراری ارتباطاتی بود که خارج از ضوابط قانونی و معیارهای اخلاقی بوجود می‌آمد بر این اساس ازدواج سپید هم یکی از همین روابط خارج از عرف و غیرقانونی بود که امروز متاسفانه شاهد نمونه‌هایی از آن در میان جوانانمان هستیم.
وی خاطرنشان کرد: در ازدواج سپید هیچ شرط قانونی و ثبت اداری وجود ندارد و زن و مرد در هر لحظه که بخواهند با هم همخانه شده و هر لحظه که مایل نباشند از رابطه خارج می‌شوند که چنین شیوه‌ای از ارتباط با جنس مخالف نه تنها بر اساس معیارهای اخلاقی جامعه ما نیست بلکه مخالف با نص صریح قرآن و احادیث مذهبی ماست که همواره جوانان را به پاکدامنی، خویشتن داری و ازدواج حقیقی تشویق می‌کند.
این متخصص روانشناسی درباره علل ترویج ازدواج‌های سپید در جامعه تاکید کرد: عواملی همچون تهاجم فرهنگی، کمرنگ شدن باورهای مذهبی و اخلاقی، ضعیف شدن پیوندهای خانوادگی، سنت‌های غلط ازدواج، هزینه‌های کمرشکن اقتصادی، تنوع‌طلبی جوانان، قوانین و شرایط دشوار و زائد عقد و طلاق باعث شده برخی از جوانان به این سمت گرایش پیدا کنند.
ثمودی گفت: تبعات این ازدواج‌های سپید برای بانوان بسیار بسیار فاجعه‌آمیز است زیرا هیچگونه تضمین و مسئولیتی در آن تعریف نشده است و مرد می‌تواند به‌دلخواه رابطه را برهم بزند و هیچگونه ضرر و زیانی را تقبل نکند.
وی عدم وجود امنیت روانی را از ویژگی‌های مهم ازدواج سپید برشمرد و عنوان کرد: در ازدواج سپید آنچه بسیار به چشم می‌آید احساس عدم امنیت روانی برای هر دو طرف و خصوصا برای دختران و زنان است و از آنجا که ساختار خلقت و شخصیت زنان بسیار هیجانی، لطیف و بر اساس ظرائف و پیچیدگی‌های خاص آنها طراحی شده اینگونه روابط تاثیر مخرب و فاجعه‌آمیزی بر ذهن و روان آنها بر جای می‌گذارد.
وی اظهار کرد: از سوی دیگر در چنین ارتباطاتی برای فرزندان و بارداری‌های احتمالی هیچ پیش‌بینی‌ای انجام نگرفته و همین امر خود بر میزان فرزندان و کودکان نامشروع، بی‌شناسنامه و بی‌آینده و همچنین بر آمار سقط‌های غیرقانونی و مرگ و میر ناشی از آن می‌افزاید.
این متخصص روانشناسی در پایان متذکر شد: در مجموع، ازدواج سپید میکروبی است که تنها موجب آلودگی ذهن مردان و نابودی شخصیت و حرمت زنان می‌شود.