ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۰:۵۹
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / خواندنی, فرهنگ > خانواده‌ها به گوش؛ ورود عروسک‌های سمی به بازار

خانواده‌ها به گوش؛ ورود عروسک‌های سمی به بازار

حمیدرضا اردلان امشب در مراسم افتتاحیه نخستین موزه اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی کشور در کاشان اظهار کرد: متأسفانه یکی از بزرگترین ایرادها در کشور ما آن است که شعارهای ما بالاتر از حد توان ماست و ...

pic_m_3_3_Fixd

حمیدرضا اردلان امشب در مراسم افتتاحیه نخستین موزه اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی کشور در کاشان اظهار کرد: متأسفانه یکی از بزرگترین ایرادها در کشور ما آن است که شعارهای ما بالاتر از حد توان ماست و آرمان‌ها از انرژی ما فراتر می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که ما قدر خود را ندانیم، ناگزیر نمی‌توانیم ارزش دیگران را نیز درک کنیم و بر طبق همین اصل نمی‌توانیم قدر نمادهای فرهنگی خویش نظیر معماری و آثار تاریخی و هنری خود را به درستی بدانیم.

به گفته وی، در چنین شرایطی است که خانه‌های تاریخی ما تا 70 درصد تخریب می‌شود و کسی نگران نیست یا سوداگری پیدا می‌شود و یک ساختمان با اصالت را تخریب می‌کند.

رئیس یونیمای ایران (اتحادیه بین‌المللی نمایشگران عروسکی) با بیان اینکه اساس کار موزه حاضر شدن یک شخص است که قدر خود، دیگران و میراث فرهنگی سرزمین خویش را می‌داند گفت: دولت همواره شعار می‌دهد نوجوان باید در مدرسه و جوان در دانشگاه با اخلاق باشد اما از این امر غفلت می‌کند که کودک خواهان بازی کردن است.

اردلان با اذعان بر اینکه آمریکا و اروپا در حال تسخیر کل بازار کشور هستند و کشوری مثل چین نیز می‌خواهد از قافله و این رقابت عقب نماند، عنوان کرد: نتیجه این کار، ورود عروسک‌های مضر برای بدن و بعضا سمی که برای کودک قابل استفاده و دارای استانداردهای کافی نیست به بازار کشور می‌شود.

وی با تقدیر از اقدام امیر سهرابی در راه‌اندازی نخستین موزه تخصصی اسباب‌بازی و عروسک‌های خمیه‌شب‌بازی کشور، خواهان حمایت دولت و زیرمجموعه‌های فرهنگی و تربیتی آن برای حمایت از این فعال عرصه فرهنگی شد.

نخستین موزه اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی کشور، امشب در خانه «علامه فیضی» در بافت تاریخی کاشان گشایش یافت. تا کنون 110 عروسک و 100 اسباب‌بازی برای نمایش در موزه اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی جمع‌آوری و آماده عرضه شده است.