ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۷:۰۰
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / فرهنگ > از نخلستان تا خیابان علیرضا قزوه با مثنوی شرمساری…

از نخلستان تا خیابان علیرضا قزوه با مثنوی شرمساری…

به گزارش خبرآنلاین، اشعار این مجموعه٬ متشکل از غزل، دوبیتی، رباعی، مثنوی و تعدادی نوسروده هستند٬ که هرکدام به نوعی بیانگر سبک وشیوه شاعری قزوه می‌باشند. مضامین اجتماعی٬ فرهنگ جنگ و شهادت از جمله مصادیقی ...

از نخلستان تا خیابان علیرضا قزوه با مثنوی شرمساری...

به گزارش خبرآنلاین، اشعار این مجموعه٬ متشکل از غزل، دوبیتی، رباعی، مثنوی و تعدادی نوسروده هستند٬ که هرکدام به نوعی بیانگر سبک وشیوه شاعری قزوه می‌باشند. مضامین اجتماعی٬ فرهنگ جنگ و شهادت از جمله مصادیقی است که در اشعار قزوه به وفور یافت می شود.

 

گفتنی است غزل های این مجموعه درسال‌های پایانی جنگ و بیشتر به یاد شهدا سروده شده است٬ همچنین دوبیتی ها و رباعی‌ها در فاصله‌ سالهای 62 تا 65 دربرگیرنده مضامینی چون غم، غریبی، انتظار، آرزو و …هستند.

 

تنها مثنوی این مجموعه با عنوان مثنوی «شرمساری» در سال 67 سروده شده است . شاعر در واقع دراین مثنوی ابتدا از شهدا و از آن روزها به نیکی یاد می‌کند در ادامه در حسرت روزهای جنگ سرودهایی را به زبان و رشته تحریر در می‌آورد.

وی در مثنوی شرمساری چنین سروده است :
شب است و سکوت است و ماه است و من
فغان وغم و اشک و آه است و من
شب و خلوت و بغض نشکفته ام
شب و مثنوی های ناگفته ام
بگو بشکفد بغض پنهان من
که گل سرزند از گریبان من
کجایند مستان جام الست
دلیران عاشق، شهیدان مست
همانان که از وادی دیگرند
همانان که گمنام ونام آورند …

 

قزوه در نوسروده‌ها که آخرین بخش این مجموعه را به خود اختصاص داده، با زبانی طنز مسائل اجتماعی جامعه خویش را به نقد می کشد.

 

ساکنان پایتخت برای تهیه این کتاب کافیست با شماره 20- 88557016 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ سام تماس بگیرند و کتاب را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند. هموطنان سایر شهر‌ها نیز با پرداخت هزینه پستی ارسال، می‌توانند تلفنی سفارش خرید بدهند.

6060

دانلود دانلود