ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : دوشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۷:۵۶
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / جامعه, فرهنگ > عدالتی/ ابرو برداشتن مردان حرام و رنگ مو …..

عدالتی/ ابرو برداشتن مردان حرام و رنگ مو …..

همه انسان ها به آراسته بودن علاقه دارند و می خواهند با دیگر افراد جامعه متفاوت باشند اما همین آراستگی و تفاوت باید مطابق شان و شخصیت زن و مرد ایرانی باشد.امروزه هدف شبکه های ...

همه انسان ها به آراسته بودن علاقه دارند و می خواهند با دیگر افراد جامعه متفاوت باشند اما همین آراستگی و تفاوت باید مطابق شان و شخصیت زن و مرد ایرانی باشد.

امروزه هدف شبکه های ماهواره ای جوانان ایرانی است تا فرهنگ غرب را بر جامعه ایرانی تحمیل کنند و متاسفانه برخی از جوانان نیز کورکورانه و بدون تفکر کارهای تبلیغ شده شبکه های ماهواره ای را تقلید می کنند.

یکی از مواردی که امروزه در جامعه خیلی به چشم می آید و به هیچ عنوان با فرهنگ ناب ایرانی مطابقت ندارد، آرایش مردان و پسران ایرانی است که در خیابان ها بسیار دیده می شود به طوری که حتی آرایشگاه های مردانه نیز به سمت آرایش های زنانه برای پسران رو آورده اند.

رئیس اتحادیه صنف آرایشگران مردانه در همین زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه تعداد کمی از آرایشگران هستند که کارهای زنانه را در آرایشگاه های مردانه انجام می دهند، ادامه داد: شاید کمتر از 10 درصد آرایشگران این خدمات را ارائه دهند.

امیر عدالتی با بیان اینکه در شهرستان همدان 400 آرایشگاه مردانه وجود دارد، اظهار داشت: اگر 10 درصد آرایشگران متخلف باشند باز هم این تعداد محدود است که همین 10 درصد هم وجود ندارد و کمتر است.

آرایشگاه های فاقد مجوز تخلف می کنند

رئیس اتحادیه صنف آرایشگران مردانه با بیان اینکه که اگر چهار آرایشگاه مردانه وجود داشته باشد که خدمات نامناسب ارائه می دهد به علت بی قانونی است، بیان کرد: این آرایشگاه ها، آرایشگاه هایی هستند که هنوز جواز نگرفته اند و برای دریافت جواز به اتحادیه نیامده اند و قانون مند نشده اند.

عدالتی در ادامه با بیان اینکه حتی از نظر اسم آرایشگاه هم ایرادهایی گرفته شده است، اضافه کرد: آرایشگرانی که اسم نامناسب و یا برگرفته از ماهواره انتخاب کرده اند باید به اتحادیه مراجعه کنند و در همه زمینه ها قانون مند شوند.

وی با اشاره به اینکه اتحادیه اسم آرایشگاه ها را در نامه ای به تشخیص هویت و اماکن می فرستد، گفت: مواردی بوده که واحد آرایشگاهی جواز گرفته و تابلو نیز نصب کرده اما چون اسم آرایشگاه غربی بوده به او تذکر داده شده که باید اسم عوض شود و از فرد هم تعهد گرفته شده و فرد اسم را تغییر داده است.

ب4

اماکن با اتحادیه آرایشگران مردانه تعامل خوبی دارد

وی با بیان اینکه حدودا 400 آرایشگاه مردانه در شهرستان همدان فعال است، اظهار داشت: 160 واحد پروانه کسب 10 ساله و 100 واحد پروانه کسب یکساله دارند که در حال تمدید هستند و 70 یا 80 واحد نیز در دست اقدام برای دریافت پروانه کسب وجود دارد.

رئیس اتحادیه صنف آرایشگران مردانه افزود: در حال شناسایی باقی واحدهای آرایشگاهی در راستای قانونمندی آنها هستیم.

عدالتی با اشاره به اینکه اگر خبردار شویم که آرایشگاه ها خدمات غیرقانونی ارائه می دهد حتما با آنها برخوردهای قانونی صورت می گیرد، بیان کرد: در ابتدا از مسئول آرایشگاه تعهد گرفته می شود و در صورت توجه نکردن اقدام به پلمب واحد می کنیم.

رئیس اتحادیه صنف آرایشگران مردانه ادامه داد: وقتی شخصی به آرایشگاه مراجعه می کند می بینم که ابرو درست کرده از او  می شود که این چه هست که درست کرده ای در جواب می گوید مادرم درست کرده و کسی که مادرش برایش این کار را کرده به اسم آرایشگران مردانه تمام می شود.

امیر عدالتی با اشاره به اینکه  تعداد کمی هستند که کار خلاف انجام می دهند، اظهار داشت: با افتخار می گوییم که 30 تا 35 مداح مطرح همدان از صنف آرایشگران هستند و در زمان جنگ در محل های صلواتی اکثر آرایشگران همدانی بودند.

120 آرایشگر بسیجی در همدان وجود دارد

وی با اشاره به اینکه 120 آرایشگر بسیجی در همدان وجود دارد، عنوان کرد: 60 نفر از آرایشگران بسیجی فعال هستند و 60 آرایشگر دیگر نیز درحال فعال شدن هستند.

امیر عدالتی با اشاره به اینکه من از ریزبینی مردم تشکر می کنم بیان کرد: اما آیا واقعا آرایشگرها مقصر هستند و اصلا خانواده مقصر نیست.

وی با اشاره به اینکه آرایشگر ها باید جوانان را راهنمایی کنند، اظهار داشت: بارها برای خود من اتفاق افتاده که خانم می آید می گوید مدل جدید برای فرزندش بزنم وقتی خود خانواده و پدر و مادر می گوید ما از این مدل خسته شدیم و مدل جدید برایش بزنید آرایشگر چه تقصیری دارد.

صدا و سیما خود الگوسازی می کند

رئیس اتحادیه صنف آرایشگران مردانه با بیان اینکه همه مردم آرایشگر ها را مقصر می دانند، افزود: برخی مجری ها و هنرپیشه ها در صدا و سیما وضع ظاهری مناسبی ندارند.

امیر عدالتی با اشاره به اینکه صدا و سیما فرهنگ سازی را به درستی انجام نمی دهد، درخصوص رنگ مو برای آقایان گفت: من به عنوان کسی که در این حرفه مشغول به کار هستم  مشتری هایی دارم که می آیند و می گویند که موهای من 100 در صد سفید شده است و می خواهم که 80 درصد را مشکی کنید.

رنگ کردن موی آقایان در اسلام حرام نیست

امیر عدالتی با اشاره به اینکه آقایی که موهایش را جو گندمی می کند این کار آرایشگاه مردانه نیست، بیان کرد: جو گندمی کردن مو کار آرایشگاه زنانه است.

وی با اشاره به اینکه اگر کسی از آرایشگران با دستبند و یا گردن بند و یا ناخن وارد اتحادیه شود من به عنوان رئیس اتحادیه به او تذکر می دهم که برو خودت را درست کن و بعد وارد اتحادیه شو، افزود: در همه لباسی، درهمه صنفی، در همه جنسی و درهمه جا درصد کم افراد متخلف وجود دارد.

ب1

برای جمع آوری آرایش های غیرمتعارف آقایان باید از صدا و سیما آغاز کرد

رئیس اتحادیه صنف آرایشگران مردانه با بیان اینکه اگر می خواهید آرایش غیرمتعارف را جمع کنید باید از صدا و سیما آغاز کرد، اضافه کرد: وقتی خود صدا و سیما فرهنگ سازی می کند که آقایان ابرو درست کنند و ماشین آنچنانی سوار شوند دیگر با اتحادیه ها چه کار دارند.

امیر عدالتی با اشاره به اینکه در صنف آرایشگران افراد عالم وجود دارد، ادامه داد: در روی درب مغازه ها نوشته شده ویتامینه کردن مو که این باعث جلوگیری از ریزش مو می شود خیلی افراد می آیند می گویند که موهای من را فر کن موهایم لخت است و حالت نمی گیرد که به او می گوییم برو موادش را بخر بیاور تا برایت انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه رنگ کردن و فر کردن مو نه حرام و نه غیر قانونی است، بیان کرد: اکنون 90 درصد مردم موهایشان را رنگ می گذارند و اگر آرایشگران بدانند که اشکال شرعی دارد اصلا این کار را انجام نمی دهند.

ابرو برداشتن برای آقایان اشکال شرعی دارد

رئیس اتحادیه صنف آرایشگران مردانه ادامه داد: صورت تیغ زدن و ابرو درست کردن اشکال شرعی دارد و حرام است و من اینجا، در جراید و در صدا و سیما می گویم ابرو درست کردن آقایان اشکال شرعی و ممنوعیت دارد.

امیر عدالتی درخصوص مش مو برای آقایان گفت: در مورد مش مو اطلاعی ندارم که حلال یا حرام است و موضوع مش مو را باید از متخصصش سوال کنم اما قبول دارم که مش مو برای آقا مناسب نیست.

وی ادامه داد: اگر اتحادیه بدانند  که ریش پرفسوری هم اشکال دارد آن را ممنوع می کند.

قانون تاسیس واحدهای صنفی اشکال دارد

رئیس اتحادیه صنف آرایشگران مردانه با اشاره به اینکه آرایشگران نخست باید واحد صنفی افتتاح کنند و بعد مجوز بگیرد، ادامه داد: من نمی دانم که اشکال از قانون است یا اشکال از اتحادیه است.

عدالتی ادامه داد: شخص بعد از دایر کردن واحد صنفی به اتحادیه اعلام می کند که واحد صنفی دایر کرده است سپس بازرس اتحادیه از واحد بازرسی می کند و بعد کار جواز انجام می شود که ای کاش اول اتحادیه جواز می داد بعد افراد می توانستند واحد دایر کند.

 وی افزود: قانون می گوید اول باید واحد صنفی دایر شود شخص متقاضی قرار داد را برای اتحادیه بیاورد، تشخیص هویت شود و به اماکن و بهداشت برود و در اماکن  قرار داد چک شود و در پایان اماکن برای اتحادیه بنویسد که بلا مانع است من نمی دانم که نقص از قانون است، از اتحادیه است یا از صنف است نمی دانم ایراد از کجاست.

وی با بیان اینکه متراژ یک واحد صنفی باید 12 متر باشد، ادامه داد: طبق ضوابط اتحادیه واحدی با 10 متر شرایط مجوز را ندارد.

رئیس اتحادیه صنف آرایشگران مردانه در ادامه درخصوص گریم داماد گفت:  بعضی از آرایشگران دوره های گریم دیده اند مجوز از وزارت ارشاد دریافت کرده اند و اگر اتحادیه هم بخواهد مجوز ندهد از طریق فنی و حرفه ای می تواند فعالیتش را ادامه دهد.

امیر عدالتی با اشاره به اینکه اگر کسی که از فنی و حرفه ای مجوز دارد بخواهد کارهای آرایشگری انجام دهد اتحادیه جلوی آن واحد را می گیرد، اظهار داشت: ولی اگر این واحد کارهای آموزشی انجام دهد از دست اتحادیه کاری برنمی آید.

وی با اشاره به اینکه اتحادیه سعی می کند که همه واحدها را زیر نظر صنف بیاورد تا نتوانند خلافی انجام دهند، عنوان کرد: اتحادیه باید از واحد های متخلف مطلع شود.
ب
نباید برای گریم داماد از مشتری هزینه زیادی دریافت شود

رئیس اتحادیه صنف آرایشگران مردانه با اشاره به اینکه به بعضی از واحد های آرایشگرای از وزارت ارشاد مجوز گریم داده شده است، ادامه داد: در همدان آرایشگاه مردانه ای که  گریم داماد با قیمت های بالا انجام دهد وجود ندارد.

امیر عدالتی ادامه داد: این که  برخی می گویند آرایشگاه های مردانه برای گریم داماد قیمت های نامتعارف دریافت می کنند همه حرف است و یک کلاغ و چهل کلاغ می کنند.

وی اظهار داشت: موقعی است که در هوای پاییزی پوست خیلی خراب می شود و آرایشگران 10 یا 12 هزار تومان می گیرند و ماسک صورت می گذارند تا پوست خراب آقای داماد برداشته شود مثلا داماد است متهم که نیست،آقای داماد باید جرم های صورت خود را بکند.

رئیس اتحادیه صنف آرایشگران مردانه افزود:  گریم داماد شامل ماسک صورت می شود که 15 هزار تومان هزینه آن است.

عدالتی همچنین درخصوص نظارت بر واحد های صنفی گفت: نظارت از نظر نظافتی مربوط به بهداشت، از نظر مشروع و یا نا مشروع بودن کارها مربوط به اداره اماکن واز نظر جواز مربوط به اتحادیه می شود.

با آرایشگاه هایی که فعالیت غیرمجاز انجام می دهند به طور قاطع برخورد می شود

وی با بیان اینکه متاسفانه همه یکدیگر را دور می زنیم، اظهار داشت:  اگر روی تابلو آرایشگاه ها موارد غیرقانونی آورده شود حتما با آنها برخورد می شود.

رئیس اتحادیه صنف آرایشگران مردانه با اشاره به اینکه بارها به واحد های صنفی که عکس نامناسب بازیگران را زده اند، مراجعه کرده ایم اظهار داشت: به این آرایشگاه ها تذکر لسانی داده شده است.

امیر عدالتی با اشاره به اینکه خود آرایشگران سنگین و رنگین هستند، اظهار داشت: عیب از آرایشگران نیست عیب از مشتری است که می آید و چیز های غیر متعارف می خواهد عیب از خانواده ها است و باید خانواده ها مواظب فرزندان خود باشند.

رئیس اتحادیه صنف آرایشگران مردانه  ادامه داد: در قدیم چهار مدل آلبرس، قیصری، ایتالیایی و کرنلی برای موهای آقایان وجود داشت و در همه جا هم شناخته شده بود ولی الان هرکس که می خواهد یک مدل من درآوردی از خودش درست می کند و تا دلتان بخواهد واکس مو و چسب مو در آرایشگاه ها و مغازه های آرایشی بهداشتی به فروش می رسد.

امیر عدالتی ادامه داد: هر کس بخواهد یک اتو مو می خرد چسب هم می خرد خودش را مسخره ترین آدم درست می کند و مردم فکر می کنند که آرایشگر این کار را کرده است.
ب3

برای آرایشگران کلاس مکاسب برگزار می شود

وی با بیان اینکه اتحادیه آرایشگران قبل از هر دستگاهی با موارد خلاف قانون برخورد می کند، افزود: برای آرایشگران کلاس مکاسب برگزار می شود و افرادی که می خواهند مجوز بگیرند 18 ساعت کلاس مکاسب را می گذرانند.

رئیس اتحادیه صنف آرایشگران مردانه اظهار داشت: در کلاس مکاسب حلال و حرام و کار شرعی و غیر شرعی را به آرایشگران آموزش می دهند.

امیر عدالتی ادامه داد: کسی که فرم کلاس مکاسب را دریافت می کند آماده دریافت پروانه کسب است و کسی که این دوره ها را دیده هیچ وقت کارهای غیر شرعی انجام نمی دهد.

وی افزود: در کلاس مکاسب استادان خوبی که از اداره اماکن هستند آموزش های لازم را به آرایشگران می دهند و می گویند واحد صنفی باید چگونه باشد، عکسی که به دیوار زده می شود باید چگونه باشد و از نظر کارهایی که انجام می دهند باید چگونه باشد.

رئیس اتحادیه صنف آرایشگران مردانه با اشاره به اینکه 80 واحد صنفی برای شرکت در کلاس مکاسب در دست اقدام است، بیان کرد: 20 واحد صنفی دوره کلاس مکاسب را دیده اند و باقی واحد ها نیز باید این دوره را ببینند تا قانونمند شوند.

امیر عدالتی با اشاره به اینکه مردم باید تخلف آرایشگران را به اتحادیه ها اطلاع دهند، عنوان کرد: تمام نرخ نامه ها در آرایشگاه ها باید جلوی چشم مشتری باشد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان نیز در این زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه غالب مشکلاتی که از واحدهای صنفی همدان مطرح می شود مربوط به واحدهای صنفی بدون مجوز است، گفت  آرایشگاه های مردانه ای که اقدام به ارائه خدماتی می کنند که با عرف و یا شرع همخوانی ندارد یا برگرفته از فرهنگ غربی است، کاملا با روند جامعه اسلامی و حتی مجوز کاری آنها ناهماهنگ است.

جواز کسب داشتن دلیل بر مجاز بودن هر اقدامی در واحد صنفی نیست

حجت الاسلام احد آزادی خواه با تاکید بر اینکه جواز کسب داشتن دلیل بر مجاز بودن هر اقدامی در واحد صنفی نیست، گفت: انجام مواردی که در حوزه منطقی و عرفی آرایشگری مردانه نیست نیز با هیچ دلیل و مجوزی قابل چشم پوشی نیست و استناد به جواز کسب استناد بی ربطی بوده و توهین به ادبیات منطقه است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان بیان کرد: متاسفانه باید اعتراف کنیم که در این حوزه نظارت کافی نداشتیم و خیلی دقت و ظرافت انجام نداده ایم.

حجت الاسلام آزادی خواه گفت: سازمان تبلیغات آمادگی دارد برای موارد شناسایی شده کلاس های آموزشی برگزار کند و موارد حلال و حرام و بایدها و نبایدها را عنوان کند.

آزادیخواه بیان داشت: هر چقدر بتوانیم نظارت را در این گونه مباحث تقویت کنیم کار بیشتری انجام داده ایم.

در پایان ذکر این نکته لازم است و آن اینکه یک واحد صنفی چرا نخست باید تاسیس شود و بعد برای دریافت مجوز اقدام کند.؟

متاسفانه بسیاری از تخلفات در آرایشگاه های مردانه فاقد مجوز اتفاق می افتد که نظارت بر روی آنها نیست و گاهی به خاطر داشتن مشتری های ثابت که پول خوبی هم پرداخت می کنند به دنبال مجوز نمی روند و به کار خود به صورت غیر قانونی ادامه می دهند.