ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۷:۲۵
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اخبار خارجي, فرهنگ, گزارش تصویری > دو نماینده جوان با حجاب اسلامی در پارلمان ترکیه شرکت خواهند کرد+تصاویر

دو نماینده جوان با حجاب اسلامی در پارلمان ترکیه شرکت خواهند کرد+تصاویر

دو نماینده زن عضو حزب حاکم عدالت و توسعه در پارلمان ترکیه اعلام کردند از این پس با حجاب اسلامی روسری در جلسات پارلمان شرکت خواهند کرد.   به گزارش نکته نیوز به نقل از سی ان ...

دو نماینده زن عضو حزب حاکم عدالت و توسعه در پارلمان ترکیه اعلام کردند از این پس با حجاب اسلامی روسری در جلسات پارلمان شرکت خواهند کرد.

 

به گزارش نکته نیوز به نقل از سی ان ان ترک ” گولای سامانجی” نماینده شهر قونیه و” نورجان دالبوداک” نماینده شهر دنیزلی در پارلمان ترکیه که به تازگی از سفر حج تمتع برگشته اند اعلام کردند از این پس با حجاب اسلامی در جلسات پارلمان شرکت خواهند کرد.

 

طبق قانون لاییک جاری بر ترکیه در 90 سال گذشته حضور بانوان با حجاب اسلامی در اماکن دولتی  نقض اصول لاییک شناخته می شد اما این نمایندگان زن معتقدند لغو قانون منع حجاب که اخیرا در بسته ای اصلاحی از سوی رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه ارایه شده است، راه را برای حضور آنان با حجاب اسلامی در جلسات پارلمان باز می کند.

 

گفتنی است اولین و آخرین تجربه حضور یک زن محجبه در جلسات پارلمان ترکیه به ماجرای حضور ” مروه کاواکچی” نماینده عضو حزب منحله رفاه در پارلمان در سال 1999 باز می گردد که با ” هو کردن” و مخالفت نمایندگان دیگر احزاب لاییک مجبور به ترک جلسه پارلمان شد.

 

از این دو نماینده زن خانم گولای سامانجی یک زن محجبه است که بیرون از جلسات پارلمان حجاب اسلامی دارد اما به دلیل منع حضور در پارلمان با حجاب اسلامی در جلسات پارلمان کشف حجاب می کرد اما خانم نورجان دالبوداک به دلیل تشرف به حج تمتع می خواهد از این پس حجاب اسلامی خود را رعایت کند. وی سال گذشته نیز پس از بازگشت از سفر حج به حضور با روسری در جلسات پارلمان ابراز تمایل کرد اما نیت خود را عملی نکرد.

 

اما این بار دالبوداک که جوان ترین نماینده پارلمان ترکیه است اعلام کرده است در نخستین حضور خود در جلسه پارلمان در 31 اکتبر (3 روز دیگر) با حجاب اسلامی حضور خواهد یافت.

 

در صورت حضور این دو زن با حجاب اسلامی در پارلمان ، این نخستین بار در تاریخ جمهوری لاییک ترکیه در 90 سال گذشته است که زنی با حجاب اسلامی در جلسات پارلمان شرکت می کند.

 

“گولای سامانجی” که یک زن محجبه است تا کنون مجبور بود در جلسات پارلمان کشف حجاب کند

313328_999

313338_621

 

“نورجان دالبوداک” جوان ترین نماینده عضو پارلمان ترکیه سه روز دیگر می خواهد با روسری در جلسه پارلمان حضور یابد.

313331_389