ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۷:۳۲
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / فرهنگ > آموزش هایی که استاد فرشچیان دید / آثار و نمونه کارهای فوق العاده استاد فرشچیان / عکس

آموزش هایی که استاد فرشچیان دید / آثار و نمونه کارهای فوق العاده استاد فرشچیان / عکس

محمود فرشچیان به سال 1308 شمسی در اصفهان ، دیده به جهان گشود . پدرش ، حاج غلامرضا فرشچیان ، از تجار فرش بود و در کار هنر قالی بافی دست داشت .   این زمینه ...

محمود فرشچیان به سال 1308 شمسی در اصفهان ، دیده به جهان گشود . پدرش ، حاج غلامرضا فرشچیان ، از تجار فرش بود و در کار هنر قالی بافی دست داشت .

 

این زمینه مساعد برای پرورش ذوق و شوق او در راه آشنایی با هنر موثر افتاد و از همان دوران کودکی استعداد و علاقه خود را در زمینه نقاشی نمایان کرد.

 

بدون شک نقش استاد عیسی بهادری در پرورش و خلاقیتهای محمود فرشچیان نقشی فوق العاده ارزشمند بود . بنابر قول وی، استاد بهادری مشق‌هایی ازروی کاشی‌های اصفهان را برای شاگردانش تعیین می‌کرد و طرح‌های آنها رابا اصل نقش‌ها مقایسه می‌نمود. سپس پیش از آنکه آنان رابه‌طور مستقیم از اشکال‌هایشان آگاه کند، از آنها می‌خواست که خود با مقایسه طرح و اصل نقش، اشکال‌های خود را بیابند.

 

استاد در بیان احساس و تجسم شعرگونه عواطف ، به شیوه ای کاملا جدید موفق به هماهنگی و همگامی میان مضمون و محتوا و شکل و فرم نقاشی هایش گردید و این مشخصه اصلی کار او در نقاشی شد .

 

فرشچیان در جوانی بسیار پرتلاش و خستگی ناپذیر به کار و طراحی نقوش مختلف میپرداخت . او در مطالعه آثار تاریخی شهر اصفهان (چهل ستون ، عالی قاپو ، مسجد شیخ لطف الله و … طرحهای اسلیمی و ختایی کاشیکاری های بی نظیر آن آثار سر از پا نمیشناخت و چون محققی موشکافانه این نقش ها را مطالعه میکرد . فرشچیان حتی در دوره سربازی نیز دست از قلم و رنگ برنداشات و آثاری دیدنی آفرید که مورد تشویق مقامات قرار گرفت .

 

محمود فرشچیان، هم اکنون در نیوجرسی آمریکا ساکن است و سفرهایی دوره‌ای و فصلی به ایران دارد.

به تازگی فیلم مستندی نیز با عنوان عشق‌پرداز به کارگردانی محمد هادی کاویانی، با حضور عزت الله انتظامی، پرویز پورحسینی و با صدای زیبا بروفه در نکوداشت او ساخته شده‌است.

 

پرفسور دکتر امبرتو بالدینی، استاد کرسی تاریخ هنر و رئیس دانشگاه بین‌المللی هنر فلورانس ایتالیامعتقد است برای دریافت باطنی یا درونی کار فرشچیان دیدی ژرف‌نگر لازم است و صبری زمان‌گیر وی می گوید فرشچیان در حوزه‌ی نقاشی ایرانی یک نقطه‌ی عطف و پدیده‌ی شگرف به‌شمار می‌آید.

 

تعدادی از آثار فوق العاده این استاد بزرگ را در ادامه مطلب می توانید ببینید.

 

farshchian-9ktenews.com (1) farshchian-9ktenews.com (2) farshchian-9ktenews.com (3) farshchian-9ktenews.com (4) farshchian-9ktenews.com (5) farshchian-9ktenews.com (6) farshchian-9ktenews.com (7) farshchian-9ktenews.com (8) farshchian-9ktenews.com (9) farshchian-9ktenews.com (10) farshchian-9ktenews.com (11) farshchian-9ktenews.com (12) farshchian-9ktenews.com (13) farshchian-9ktenews.com (14) farshchian-9ktenews.com (15) farshchian-9ktenews.com (16) farshchian-9ktenews.com (17) farshchian-9ktenews.com (18) farshchian-9ktenews.com (19) farshchian-9ktenews.com (20) farshchian-9ktenews.com (21) farshchian-9ktenews.com (22) farshchian-9ktenews.com (23) farshchian-9ktenews.com (24) farshchian-9ktenews.com (25) farshchian-9ktenews.com (26) farshchian-9ktenews.com (27) farshchian-9ktenews.com (28) farshchian-9ktenews.com (29) farshchian-9ktenews.com (30) farshchian-9ktenews.com (31) farshchian-9ktenews.com (32) farshchian-9ktenews.com (33) farshchian-9ktenews.com (34) farshchian-9ktenews.com (35)