ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۳:۲۳
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / دفاع مقدس, فرهنگ > عباس دست طلا به چاپ بیستم رسید+تصویر

عباس دست طلا به چاپ بیستم رسید+تصویر

کتاب «عباس دست طلا» نوشته «محبوبه معراجی‌پور» به زودی برای بیستمین بار بدون لحاظ کردن ویرایش جدید، تجدید چاپ و روانه بازار نشر می‌شود. به گفته حسین مؤذن مدیر بازرگانی نشر فاتحان، تاکنون 57 هزار نسخه ...

کتاب «عباس دست طلا» نوشته «محبوبه معراجی‌پور» به زودی برای بیستمین بار بدون لحاظ کردن ویرایش جدید، تجدید چاپ و روانه بازار نشر می‌شود.

به گفته حسین مؤذن مدیر بازرگانی نشر فاتحان، تاکنون 57 هزار نسخه از کتاب «عباس دست طلا» توسط مخاطبان خریداری شده است، به همین منظور نشر فاتحان به دلیل استقبال خوب از این اثر، چاپ بیستم را نیز بدون لحاظ کردن ویرایش و مقدمه جدید منتشر می‌کند.

13930629000142_PhotoL

بر اساس این گزارش، کتاب «عباس دست طلا» نگاهی به عملکرد بسیجیان فنی و تعمیر کار واحد پشتیبانی و تدارکات سپاه پاسداران در دوران هشت سال دفاع مقدس دارد.

خاطره نگار اثر، ماجرا‌ها را از زمانی که کمتر از دو ماه از آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران گذشته، آغاز می‌کند. عباسعلی باقری با مروری کوتاه بر زندگی‌اش و دودلی‌های خود برای حضور در جبهه‌ها، از زمانی می‌گوید که تصمیم می‌گیرد برای دو هفته به جبهه برود و ببیند در آن جا چه کاری از دستش برمی‌آید.

اولین اعزام باقری هجدهم آبان ماه سال 1359 است. به همراه چند نفر از دوستانش وارد پادگان ارتش در اسلام‌آباد می‌شوند. محلی که خودروهای خسارت دیده از انفجارها توسط تعمیرکاران شرکت خودرو سازی ایران ناسیونال تعمیر می‌شوند و عباسعلی باقری و دوستانش که قرار است، توانایی خود را در کار ثابت کنند، جیپی را که چپ کرده تعمیر می‌کنند. توانایی و سرعت آنها باعث شهرت‌شان می‌شود.

پس از گذشت یک ماه و نیم از بازگشت آنها از جبهه‌ها، باقری تصمیم می‌گیرد تیمی فنی و حرفه‌ای را برای تعمیر خودروها به جبهه‌ها ببرد. یافتن این نیرو‌های ماهر و مجاب کردن آنها بخش مهمی از کتاب «عباس دست طلا» است و به نوعی انگیزه مردم برای حضور در جبهه‌ها و چرایی شرکت نکردن برخی افراد در دفاع مقدس را بیان می‌کند.

باقری در نهایت تیمی 21 نفره را تشکیل می‌دهد تا به ستاد جنگی زیر نظر شهید دکتر مصطفی چمران بپیوندد، اما به دلیل ماجراهایی که در هنگام اعزام رخ می‌دهد، تنها 9 نفر از تعمیرکاران باقی می‌مانند، افرادی حرفه‌ای که نزدیک به 14 ساعت در روز کار می‌کنند و خودروها را به سرعت تعمیر و تحویل می‌دهند.

وی برای دومین بار در بیستم دی ماه سال 1359 به همراه تیم خود به پادگان ابوذر در سر پل ذهاب می‌رود و علاوه بر تعمیر خودرو، کشویی تفنگ 106 میلی متری ضد تانک را هم تعمیر می‌کنند. باقری در فاصله هر چند ماهی که به تهران می‌آید و بر می‌گردد، برای هر دوره از سفرش به جبهه‌های دفاع مقدس تیمی جدید و تازه نفس را می‌برد.

بخش دیگری از کتاب «عباس دست طلا» به ماجرای حضور خانواده باقری در اهواز و منطقه جنگی اختصاص دارد. فعالیت‌های وی تا پایان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ادامه پیدا می‌کند و مهارت او در تعمیر خودرو‌ها باعث می‌شود تا به او لقب عباس دست طلا را بدهند.

گفتنی است، نشر فاتحان چاپ بیستم کتاب «عباس دست طلا» داستانی از زندگی حاج عباس علی باقری را در 272 صفحه و با قیمت 6000 تومان منتشر و روانه بازار نشر می‌کند.