ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : دوشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۲:۲۴
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / دفاع مقدس > رزمندگان تیپ ابوذر که همه افغان بودند

رزمندگان تیپ ابوذر که همه افغان بودند

تمام رزمندگان تیپ 300 نفره ابوذر که تیپی مستقل بوده و زیر نظر قرارگاه رمضان فعالیت داشت را مهاجرین افغان تشکیل می‌داد و تنها فرمانده این تیپ ایرانی بود. موقیعت تیپ ابوذر در منطقه به نام ...

70031

تمام رزمندگان تیپ 300 نفره ابوذر که تیپی مستقل بوده و زیر نظر قرارگاه رمضان فعالیت داشت را مهاجرین افغان تشکیل می‌داد و تنها فرمانده این تیپ ایرانی بود.

موقیعت تیپ ابوذر در منطقه به نام «لولان» و «ناوچه» در 40 کیلومتری خاک عراق بود که منطقه‌ای کاملاً کوهستانی و صعب‌العبور بوده و فقط با جنگ‌های چریکی می‌شد در این منطقه مبارزه کرد.

رزمندگان افغان تیپ ابوذر که به این منطقه اعزام شده بودند با جنگ‌های چریکی و کوهستانی آشنایی کاملی داشتند.

«امان الله امینی» یکی از اعضای این تیپ که 25 سال پیش در همین منطقه قطع نخاع شده در این باره گفت: ما و بچه‌های افغانستان که همگی عضو تیپ ابوذر بودیم، با جنگ‌های چریکی در افغانستان کاملا آشنایی داشتیم و به همین دلیل این منطقه را تحویل تیپ ما دادند.

وی افزود: بچه‌های ما با 300 نفر از این منطقه محافظت می‌کردند در حالی که منطقه مساحت بسیار وسیعی داشت و باید بیش از 3 هزار نفر از آن محافظت می‌کرد.

وظیفه اصلی تیپ ابوذر محافظت از قرارگاه مهمی بود که در این منطقه کوهستانی قرار داشت و موقعیت آن به گونه‌ای بود که امکان شناسایی نداشت و اعضای این تیپ به فعالیت قرارگاهی مشغول بودند و به کمین دشمن می‌رفتند و دوباره به قرارگاه خود بر می‌گشتند.

در یکی از شب‌ها قرارگاه این تیپ شناسایی و مورد حمله قرار گرفت بر اثر این حمله اکثر اعضای تیپ آسیب جدی دیدند و 25 نفر از رزمندگان افغان در این حمله به شهادت رسیده و تعدادی هم به اسارت در آمدند و باقی اعضای تیپ زخمی شدند که 3 نفر از آنها قطع نخاع هستند.

نظرات شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  صالح می گوید :

  لطفاً منبع خودتون رو اعلام کنید
  من مایلم بدونم این تیپ چطور سازماندهی شده و آیا ملیت این ها افغانی بوده یا از مهاجران مقیم ایران بودن؟
  چون این اولین باری است که اسم این تیپ را می شنوم. ممنون

  صالح می گوید :

  ضمناً کد یا ردیف سازمانی یا رسته یا حتی کد عملیاتی این تیپ رو اگه ممکنه بگید که قابل ردیابی باشه.
  به شخصه قویاً پیگیرم که این تیپ 300 نفره افغانستانی کجای جنگ ما بودن؟!

   امینی می گوید :

   سلام
   شما مشکلتون با مهاجرینه چرابا شهدا دخلش میدین
   اولاجنگ ایران مربوط به تمام تشیع می شه نه تنها به کشور شما دوما تا تونستن در بالاادرس دادن سوما اگه جنگ مال شما بوده چرا باباتون نرفتنو در اخر هم ملاک شنیده ها شما نیست