ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۶:۳۸
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اسلایدشو, دفاع مقدس, فیلم و کلیپ و صوت > جستجو برای پیدا کردن صاحب صدای “خرمشهر! شهر خون، آزاد شد” + عکس و فیلم

جستجو برای پیدا کردن صاحب صدای “خرمشهر! شهر خون، آزاد شد” + عکس و فیلم

تلاش های خبرنگاران و فعالان فرهنگی  برای یافتن ردی و نشانی از او ناکام ماند. تنها اخبار به دست آمد از ایشان به این قرار است که وی در حقیقت، کارمند «شرکت نفت» بوده و ...

تلاش های خبرنگاران و فعالان فرهنگی  برای یافتن ردی و نشانی از او ناکام ماند. تنها اخبار به دست آمد از ایشان به این قرار است که وی در حقیقت، کارمند «شرکت نفت» بوده و مدتی پس از پایان جنگ تحمیلی، برای درمان به خارج از کشور عزیمت نموده است.

 

به گزارش نکته نیوز به نقل از مشرق، روز سوم خرداد 1361، رادیوی جمهوری اسلامی ایران، در ساعت 14، هم زمان با پخش مارش نظامی، این جملات را در سراسر ایران منتشر نمود: «شنونده گان عزیز توجه فرمایید! شنونده گان عزیز توجه فرمایید! خرمشهر! شهر خون، آزاد شد». این خبر تاریخی، با صدای پرطنین و تاثیر گذار جوانی به نام «محمود کریمی علویجه» در حافظه ی تاریخی ملت ایران ثبت شد و گرچه از آن روز تا حدود 10 سال بعد، حجم زیادی از اخبار و گزارش های مربوط به دفاع مقدس، با صدای این جوانِ خوش سیما و آوا پخش شد اما امروز، پس از گذشت 30 سال از آن روزها، هیچ نشانی از صاحبِ آن صدای مانده گار در رسانه های دیداری و شنیداری «جمهوری اسلامی» نیست.

 

تلاش های خبرنگاران و فعالان فرهنگی برای یافتن ردی و نشانی از «محمود کریمی علویجه» ناکام ماند. تنها اخبار به دست آمد از ایشان به این قرار است که وی در حقیقت، کارمند «شرکت نفت» بوده و به دلیل ابتلا به یک بیماری نادر خونی، مدتی پس از پایان جنگ تحمیلی، برای درمان به خارج از کشور عزیمت نموده است.

 

به غیر از گزارش عملیات و تحرکات نظامی و متون حماسی و تهییجی در دهه ی نخست انقلاب اسلامی، صدای «محمود کریمی علویجه»، تا سال ها پس از جنگ، در تیتراژ آغازین برنامه ی رادیویی «راه شب» (که پس از اخبار نیمه شب از «رادیو ایران» پخش می شد) گوش نوازی می کرد. همچنین، بسیاری از مردم کشورمان هنوز ، نوای دل انگیز او را که در روزهای «عاشورا» ی، مقتل خوانی بسیار تاثیرگذاری را(با عنوان «عاشورا، سراپرده ی راز») در «رادیو ایران»اجرا می نمود به خاطر دارند. از دیگر یادگارهای تاریخی آقای «کریمی»، پوشش زنده ی مراسم تدفین رهبرکبیر انقلاب اسلامی «حضرت امام روح الله خمینی» در 16 خرداد 1368 بود که در اذهان نسل اول و دوم انقلاب، خاطراتی بسیار دردناک را به ثبت رساند.

 

میزان خاطرات و یادگارهای تاریخی «محمود کریمی علویجه» در حافظه ی تاریخی دو نسل از ملت ایران، به قدری زیاد است که تجلیلی ملی از این شخص را لازم و ضروری می نماید اما در کمال تعجب، هیچ تلاش و حرکتی در این راستا انجام نمی گیرد و این صدای ملی که می توانست سرمایه ی فرهنگی گرانبهایی برای رسانه های دیداری و شنیداری کشور (خصوصا رسانه ی ملی) گردد، بیش از دو دهه است که کاملا حذف شده است.

از تمامی کاربران و مخاطبان ، خصوصا اهالی شهر شهید پرور «علویجه» (شهری است در بخش مهردشتِ نجف‌آبادِ استانِ اصفهان)درخواست می نماییم، در یافتن نشانی از این چهره ی ماندگار، ما را یاری فرمایید.

 

424049_707

تصاویری از «محمود کریمی علویجه» در حال قرائت متنی حماسی به مناسبت عملیات پیروزمندانه ی «کربلای یک»(آزادسازی «مهران»)

 

فیلم زیر از ماندگارترین اجراهای «محمود کریمی علویجه» به مناسبت عملیات پیروزمندانه ی «کربلای یک» در استودیوی پخش «رادیو ایران»(آزادسازی «مهران»)

[jwplayer mediaid=”40957″]

دانلود فیلم