ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : سه شنبه, ۲۶ دی , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۷:۱۴
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اقتصاد > صرفه جویی کنید 33 ماه پول بگیرید+سند

صرفه جویی کنید 33 ماه پول بگیرید+سند

به ازای هر متر مكعب گاز طبیعی صرفه جویی شده در هر واحد مشمول طرح نسبت به متوسط مصرف ۲ سال قبل همان واحد در دوره های متناظر با رعایت ملاحظات آب و هوایی (منظور ...

images

به ازای هر متر مكعب گاز طبیعی صرفه جویی شده در هر واحد مشمول طرح نسبت به متوسط مصرف ۲ سال قبل همان واحد در دوره های متناظر با رعایت ملاحظات آب و هوایی (منظور كردن سرما و گرمای خارج از عرف نسبت به شرایط ۲ سال گذشته)، مبلغ حداكثر ۴۵۰۰ ریال به مدت حداكثر ۳۳ ماه برای موتورخانه های ساختمان مسكونی و به مدت حداكثر ۲۲ ماه برای موتورخانه های ساختمان های تجاری اداری به شركت های سرمایه گذار مجری پرداخت خواهد شد.

به گزارش صبحانه، بر اساس مجوز قانون بودجه سال 1393 به دولت، مقرر شده است وزارت نفت این امکان را داشته باشد تا به منظور اجرای طرحهای بهینه‌ سازی و کاهش مصرف انرژی در بخشهای مختلف از جمله صنعت، گسترش استفاده از CNG و تولید خودروهای کم‌ مصرف، با رعایت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی، با متقاضیان و سرمایه ‌گذاران بخش خصوصی و عمومی با اولویت استفاده از تجهیزات ساخت داخل، قرارداد منعقد کند.

یکی از مهمترین موضوعات در این زمینه که سالهاست مورد توجه و پیگیری دولت ها بوده است، طرح « افزایش كارایی موتورخانه های موجود در كشور» است که بالاخره جزییات آن در شورای اقتصاد به تصویب رسیده و فرآیند اجرایی آن آغاز شده است.

بر اساس طرح مذکور، مقرر شده است برای اجرای طرح افزایش كارایی موتورخانه های موجود در كشور و انجام سرمایه گذاری برای طرح مذكور با اولویت متقاضیان و سرمایه گذاران بخش خصوصی و عمومی و نیز اولویت استفاده از تجهیزات ساخت داخل و با هدف كاهش گاز دی اكسید كربن تا میزان تقریبی ۴۳ میلیون تن، در سقف دو میلیارد دلار اختصاص یابد.

در ادامه این مصوبه مهم که توسط محمدباقر نوبخت به دستگاههای مربوطه ابلاغ و نسخه ای از آن به دست صبحانه رسیده، قرار است سرمایه گذاری در ۵۰۰ هزار موتورخانه واحدهای مسكونی و ۱۰۰ هزار موتورخانه واحدهای تجاری و اداری مصرف كننده گاز طبیعی جهت كاهش مصرف از طریق تنظیم مشعل، نصب كنتور هوشمند، عایق كاری، نصب سیستم ضد رسوب الكتریكی و … (نصب كنتور هوشمند الزامیست) انجام پذیرد.

55812_322
55813_582

این مصوبه تاکید کرده است که به ازای هر متر مكعب گاز طبیعی صرفه جویی شده در هر واحد مشمول طرح نسبت به متوسط مصرف ۲ سال قبل همان واحد در دوره های متناظر با رعایت ملاحظات آب و هوایی (منظور كردن سرما و گرمای خارج از عرف نسبت به شرایط ۲ سال گذشته)، مبلغ حداكثر ۴۵۰۰ ریال به مدت حداكثر ۳۳ ماه برای موتورخانه های ساختمان مسكونی و به مدت حداكثر ۲۲ ماه برای موتورخانه های ساختمان های تجاری اداری به شركت های سرمایه گذار مجری پرداخت خواهد شد.

البته شورای اقتصاد تاکید کرده است که باید تبلیغ و ترویج عموم مردم از طریق روزنامه های كثیرالانتشار و رسانه ملی در خصوص طرح و مزایا و منافع خصوصی و ملی این طرح صورت بگیرد و  نظارت دقیق شركت های گاز استانی بر میزان مصرف و میزان صرفه جویی و ارسال گزارش های منظم دوره ای به دولت نیز مورد توجه خواهد بود.

همچنین وزارت راه و شهرسازی و كشور (شهرداری ها) موظفند در احداث ساختمان ها و واحدهای مسكونی – اداری – تجاری بر اجرا و احداث موتورخانه های جدید با مصرف بهینه سوخت نظارت كافی اعمال کنند.