ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۴:۱۹
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اقتصاد > نامه نگاری توتال و انی ایتالیا با تهران در آستانه نشست بروکسل

نامه نگاری توتال و انی ایتالیا با تهران در آستانه نشست بروکسل

در آستانه برگزاری نشست دوره‌ای وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل با محوریت بررسی راهکارهای تحریم صادرات نفت ایران، شرکتهای نفتی توتال فرانسه و انی ایتالیا به شرکت ملی نفت ایران نامه نوشته اند. سیدمحسن قمصری مدیر ...

در آستانه برگزاری نشست دوره‌ای وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل با محوریت بررسی راهکارهای تحریم صادرات نفت ایران، شرکتهای نفتی توتال فرانسه و انی ایتالیا به شرکت ملی نفت ایران نامه نوشته اند.

سیدمحسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران در این باره اعلام کرده است: خریداران قدیمی نفت ایران در اروپا نگرانی خود را نسبت به تحریم‌های احتمالی اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند.

در حال حاضر به طور تقریبی 30 درصد (روزانه کمتر از 700 هزار بشکه) از نفت خام ایران به غرب سوئز می‌رود.

به طوری که بیش از نیمی از نفت ایران به اروپا، تقریبا 200 هزار بشکه در روز به ترکیه و مابقی به آفریقا صادر می‌شود این در حالی است که طبق ارزیابی آژانس بین‌المللی انرژی ایران روزانه حدود 450 هزار بشکه نفت به اتحادیه اروپا صادر می‌کند.

کارشناسان اقتصادی در سراسر جهان پیش بینی می کنند، هرگونه اقدامی در نشست روز جاری بروکسل ممکن است باعث شود که مصرف کنندگان اروپایی مجبور به پرداخت بهای بیشتر برای سوخت شوند.


نفت ایران در خلیج فارس روی آب نمی ماند

 

منصور معظمی عضو هیات علمی دانشگاه صنعت نفت با اشاره به حجم بالای بدهکاری آمریکا، گفت: در حال حاضر حجم بدهی های خارجی ایالات متحده آمریکا به بیش از 15 تریلیون دلار رسیده و این در حالی است که حجم جی.دی.پی این کشور حدود 14 تریلیون دلار برآورد می شود.

این کارشناس اقتصاد انرژی با اعلام اینکه در شرایط فعلی اقتصاد آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی به شدت شکننده شده است، تصریح کرد: آمریکایی ها برای جبران ناکامی های اقتصادی خود در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به دنبال تحریم نفت ایران هستند.

وی از تحریم نفت ایران به عنوان شو تبلیغاتی امریکا در آستانه انتخابات یاد کرد و افزود: قطعا با تحریم نفت ایران روی آب نمی ماند.

معظمی با تاکید بر اینکه در آسیا کشورهایی همچون ژاپن، چین و کره جنوبی نمی توانند درخواست آمریکا برای تحریم نفت ایران را اجابت کنند، بیان کرد: شرکت ملی نفت ایران روشهای مدرنی برای بازاریابی و صادرات نفت خام در اختیار دارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه صنعت نفت با یادآوری اینکه نفت به عنوان یک کالای سیاسی و اقتصادی تابع عرضه و تقاضا است، تبیین کرد: هم اکنون با توجه به وضعیت اقتصاد جهانی هر گونه کاهش عرضه این اقتصاد شکننده را با ورشکستی روبرو می کند.

وی با بیان اینکه نفت به عنوان یک کالای سیاسی متاثر از مسائل اقتصادی خواهد بود، در حال حاضر بازار نفت کشش تحریم نفت ایران را ندارد.

 

کدام کشورها با تحریم نفت ایران زیان می بینند؟

 

معظمی با اعلام اینکه هم اکنون حجم و ظرفیت ذخیره سازی نفت خام در جهان برای سه تا حداکثر چهار ماه است، گفت: این ذخایر استراتژیک در کل کشورهای جهان وجود ندارد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه صنعت نفت با یادآوری اینکه برخی از کشورهای صاحب ذخایر استراتژیک هم تنها برای 60 روز می توانند از این ذخیار استفاده کنند، تصریح کرد: اما قطعا کشورهایی که با حجم ذخایر محدودی روبرو هستند با تحریم نفت ایران به شدن زیان می بینند.

در همین حال محمود خاقانی کارشناس بین الملل انرژی هم اخیرا با بیان اینکه هم اکنون در چین و هند بر خلاف سایر مصرف کنندگان بزرگ انرژی جهان ذخایر استراتژیک قابل توجه نفت خام وجود ندارد به مهر گفته است: قطعا هر گونه انسداد تنگه هرمز منجر به یک شوک نفتی در کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا همچون چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و تایوان خواهد شد.

 

واکنش مجلس به اظهارات عجولانه نفتی عربستان

 

همزمان با اظهاران عجولانه وزیر نفت عربستان مبنی بر “برای جبران کمبود عرضه نفت ایران، تنها کافی است شیر فلکه‌ها را باز کنیم”، برخی از نمایندگان مجلس به این ظهار نظر عجولانه پاسخ داده اند.جواد جهانگیرزاده عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس سخنان وزیر نفت عربستان درباره این‌که “برای جبران کمبود عرضه نفت ایران، تنها کافی است شیر فلکه‌ها را باز کنیم” را بی‌اساس خواند و گفت: نفت عربستان از دیدگاه دانش انرژی قابل قیاس با نفت ایران نیست و اظهارات بی‌پایه علی‌النعیمی از سوی دستگاه دیپلماسی ایران بی‌پاسخ نخواهد ماند.

نماینده مردم ارومیه در خانه ملت، تصریح کرد: مسئله مطرح شده از جانب وزیر نفت عربستان مبنی بر این که در صورتی که نفت ایران تحریم شود، عربستان قادر است همان میزان نفت را برای کشورهای خریدار در عرض یک یا دو روز جبران نماید، این مسئله متناسب با واقعیت انرژی جهان نیست .

وی اظهارات وزیر نفت عربستان را  نشان از موضع خصمانه عربستان با ایران دانست و تاکید کرد: در صورتی که این موضوع و ادعای وزیر نفت عربستان  به مرحله اجرا درآید بی ‌تردید در مناسبات جمهوری اسلامی ایران با عربستان تاثیر جدی خواهد گذاشت و این موضوع با پاسخ جدی نهاد دیپلماسی ما مواجه خواهد شد.

 

به گزارش سایت رسمی مجلس، این عضو کمیسیون امنیت ملی خانه ملت ادامه داد: درصورتی که بیانات اظهارات نفت عربستان همان سیاست‌های ریاض باشد، بار دیگر عربستان به همه دنیا نشان می‌دهد که مواضع غربی‌ها را در سیاستهای خود لحاظ می‌کند.

جهانبخش امینی عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه تحریم نفتی ایران برای تحریم‌کنندگان هم تبعات منفی به دنبال خواهد داشت، گفت: اگر صنعت نفت ایران تحریم شود و حتی اوپک هم با آن موافقت کند، باز هم موضوع افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی اجتناب‌ناپذیر است و گریبان تحریم‌کنندگان را خواهد گرفت.

وی، یادآور شد: وزیر نفت عربستان اظهار داشته که در صورت تحریم نفتی ایران، عربستان با افزایش سقف تولیدات خود کمبودها را جبران می‌کند که این موضوع کمی دور از تصور است.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس اظهار داشت: معلوم نیست کشور عربستان می‌خواهد چقدر و چگونه سقف تولید خود را افزایش دهد تا کمبودی در بازارهای جهانی احساس نشود و قیمت‌ها افزایش نیابد.

وی در ادامه افزود: اگر واقعاً تحریمی علیه نفت ایران صورت بگیرد و عربستان نیز برای جبران نبود نفت ایران در بازارهای کشورهای تحریم‌کننده اقدام به افزایش سطح تولید کند، نشانه خوبی برای کشور ما نیست.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه نباید واکنش تندی علیه موضع‌گیری اخیر وزیر نفت عربستان در مورد تحریم نفتی ایران داشت، گفت: در این مقطع زمانی واکنش منفی و تند ایران علیه عربستان چندان به مصلحت نیست، زیرا کشورهایی مانند آمریکا به دنبال چنین اتفاقی هستند تا بهره‌‌برداری‌های لازم را انجام دهند.

/3131