ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۲۲:۰۶
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اقتصاد > نقدینگی وارد بورس هم شد؟/مقایسه سود بازار سهام با سکه و ارز

نقدینگی وارد بورس هم شد؟/مقایسه سود بازار سهام با سکه و ارز

آذر جزایری: وضعیت سودآوری بورس طی ماه‌های اخیر در مقایسه با سودآوری سرمایه گذاری در بازارهای موازی ازجمله سکه و دلار بسیاری از سهامداران را نا امید کرده بود تا جایی که پس از شهریور ...

نقدینگی وارد بورس هم شد؟/مقایسه سود بازار سهام با سکه و ارز

آذر جزایری: وضعیت سودآوری بورس طی ماه‌های اخیر در مقایسه با سودآوری سرمایه گذاری در بازارهای موازی ازجمله سکه و دلار بسیاری از سهامداران را نا امید کرده بود تا جایی که پس از شهریور ماه امسال تا پایان آذر، ماه به ماه از میزان حجم و ارزش معاملات در بورس کاسته می‌شد. از سوی دیگر شاخص بازده نقدی و قیمت که در بورس نشان دهنده وضعیت سودآوری سرمایه گذاری در این بازار است دقیقا از مهرماه امسال تا پایان آذر روندی منفی به خود گرفت به گونه‌ای که در این سه ماه سرمایه گذاری در بورس زیان 9.17 درصدی را از آن خود کرده بود. این در حالی بود که سرمایه گذاران بر روی دلار در این مدت بیش از 15 درصد سود کرده بودند و خریداران سکه هم البته حدود یک درصد سود را در کارنامه خود ثبت کرده بودند. اما در نهایت میزان بازدهی سرمایه گذاری در این سه بازار بورس، سکه و دلار در دی ماه امسال روندی صعودی به خود گرفت. سهامداران در دی ماه 5.3 درصد، خریداران سکه بیش از 28 درصد و خریداران طلا بیش از 30 درصد سود کسب کردند.

نقدینگی وارد بورس هم شد؟/مقایسه سود بازار سهام با سکه و ارز

افزایش حجم معاملات سهام
روند بازار سهام نشان می‌دهد طی دی ماه امسال حجم معاملات سهام در مقایسه با ماه قبل از آن با 37 درصد رشد به بیش از 5 میلیارد سهم رسید. همچنین از ابتدای سال تا کنون بیش از 59 میلیارد سهم در بورس معامله شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 9 میلیارد سهم افزایش یافته است. تعداد خریداران سهام در دی ماه امسال هم نسبت به ماه قبل با 12.9 افزایش به بیش از 129 هزار نفر رسیده است. این در حالیست که هم اکنون بیش از 3.5 میلیون نفر سهامدار بورس هستند و در واقع تنها حدود 3.6 درصد از کدهای سهامداری در این ماه فعال بوده است.

واسطه گری های مالی، بیشترین سود
در دی ماه امسال شرکت‌های حاضر در گروه واسطه گری های مالی با 17.3 درصد سود بیشترین بازدهی را نصیب سهامداران خود کردند. از سوی دیگر شرکت‌های فعال در گروه‌های فرآورده‌های نفتی، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی در رتبه‌های بعدی پر بازده‌ترین گروه‌های بورس قرار گرفتند.

افزایش شدید بی اعتمادی به آینده بورس
گزارش ماهانه بازار سهام نشان می‌دهد در دی ماه با وجود افزایش حجم و ارزش معاملات و حتی حضور بیشتر خریداران در بازار اما کاهش شدید ارزش و تعداد قراردادهای آتی سهام در بورس نشان می‌دهد معامله گران به آینده بورس و سهام در کشور امید ندارند. آمار بورس نشان می‌دهد در دی ماه امسال 111 قرارداد آتی به ارزش تنها 4 میلیارد ریال در بورس معامله شده است که نسبت به ماه قبل از آن از نظر ارزش 22 درصد و از نظر تعداد بیش از 30 درصد کاهش یافته است. از سوی دیگر معاملات آتی دی ماه که در واقع ماه رونق بورس در نیمه دوم سال بوده است در مقایسه با شهریور ماه از نظر ارزش 91 درصد و از نظر تعداد 90 درصد کاهش یافته است.

بروز مجدد نشانه‌های سقوط
از سوی دیگر هفته منتهی به پایان دی ماه حاکی از کاهش 11.2 درصدی ارزش معاملات سهام در بورس است. همچنین تعداد خریداران سهام نیز در آن هفته بیش از 23 درصد افت کرده است. برخی معتقدند با رونق شدید بازار دلار و سکه ممکن است دوباره نقدینگی وارد شده به بورس از آن خارج و وارد بازاری همچون مسکن شود که هنوز رشد خود را آغاز نکرده است.

/22131

دانلود دانلود