ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۰:۰۷
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اقتصاد > سوال یک نماینده از وزیر اقتصاد در سال ۱۳۶۵ : چرا سکه را که قیمتش ۷ هزار تومان است، ۳۵۰۰ تومان پیش فروش می کنید؟

سوال یک نماینده از وزیر اقتصاد در سال ۱۳۶۵ : چرا سکه را که قیمتش ۷ هزار تومان است، ۳۵۰۰ تومان پیش فروش می کنید؟

این نماینده مجلس دوم شورای اسلامی به هنگام طرح سوال خود در جلسه علنی گفت: ... سال گذشته بانکهای مختلف آگهی می کردند و به وسیله آگهی از مردم دعوت می کردند که مردم را به خرید ...

این نماینده مجلس دوم شورای اسلامی به هنگام طرح سوال خود در جلسه علنی گفت:

… سال گذشته بانکهای مختلف آگهی می کردند و به وسیله آگهی از مردم دعوت می کردند که مردم را به خرید سکه دعوت می کردند. بروند سکه بخرند به هر مقدار. یک پولهای گزافی بابت همین قضیه می دادند که مردم را تشویق می کردند بروند سکه بخرند و قاعدتا” هم بایستی که این سکه را در موعد خودش به مردم می دادند. سوالی که بنده کرده ام این است که با توجه به شرایط اقتصادی کشور فروش سکه بطور نامحدود در اجرای کدام سیاست اقتصادی است؟ یعنی در اجرای کدام سیاست اقتصادی در شرایطی که نفت قیمتش تنزل پیدا می کند و فروشش از نظر کمیت هم کم می شود ، کدام سیاست اقتصادی اقتضاء میکند که طلا بخرند، بیاورند به صورت سکه بفروشند؟… هر از چندی هم یک باندی کشف میشود و این سکه ها را می برند ترکیه، می برند خارج از کشور .

این چه مصلحتی اقتضاء می کرده؟ آیا به جای اینکه مثلا 2میلیون 3میلیون 4میلیون سکه بفروشند و چند صد میلیون دلار پول خرید طلا بدهندو هزینه گزافی هم روی این بشود، بهتر نبوداین را برای کارهای دیگری استفاده کرد؟ … اقلام بسیار ریزی می شد وارد کرد که الان مشکلاتی مردم در رابطه با آن دارند این مشکلات را مردم نداشته باشند

. دومین مسأله این است که  آقایان می دانستند که سکه دارند، طلا دارند می توانند ضرب کنند بدهند به مردم. اگر این امکانات وجود دارد سوال این است که خوب چرا آزادانه همان موقع بانک مرکزی هر کس که می خواست نمی گذاشتند پول بدهد و سکه به او بدهند؟ وقتی بطورنامحدود از مردم دعوت می شود بیایند سکه بخرند  دیگر این بازار سیاه هم از بین می رفت. وقتی که بانک مرکزی آزاد می فروخت دیگر  حرص و ولعی پیش نمی آمد.

کسی نیاز داشت می رفت یک سکه میخرید. نیاز نداشت نمیرفت بخرد. وقتی هم تفاوتی بین خرید و بازار سیاه نبود و بازار سیاه درست نمیشد آن وقت سودی نداشت که یک عده ای دنبال این کار بروند. مثل الان که در بازار ظاهرا”حدود 7هزار تومان است و بانک مرکزی می فروشد 3500تومان .خوب این 3500تومان یا3000 تومان یا2000تومان استفاده روی هر سکه افرادرا ترغیب وتشویق میکند به این که بروند سکه بخرند. اما وقتی که نرخ بازار آزاد و نرخ دولتی یکی میشد دیگر این مسأله هم پدید نمیامد.

مسأله بعدی هم این است که چرا پس از دریافت پول از مردم از تحویل سکه خودداری شده؟ بیش از یکسال نزدیک 2سال است پول از مردم گرفته اند و سکه مردم را نمی دهند. آن چیزی که در این ماجرا حائز اهمیت است این نکته است که آنچه انتظار و توقع مردم هست، برخورد صادقانه با قضایا است. اگر امکان نباشد. اگر مشکلات اقتصادی باشد مردم مشکلات را خیلی راحت در برخورد صادقانه تحمل میکنند یا در جاهای که لازم باشد جبران می کنند …

وزیر اقتصاد و دارائی: … در رابطه با سوالی که مطرح فرمودند ما در کمیسیون اقتصاد ودارائی حضور پیدا کردیم و توضیحاتی در آنجا در رابطه با این سوال داده شده وگو این که سوال ممکن است مرتبط به دوره فعالیت من نباشد لکن متکی به قانون بودجه مصوب مجلس هست قسمت سوم قانون بودجه سال 1365 کشور ردیفی را آنجا معین کرده ((فروش ارز کالاهای خاص به بخش خصوصی به نرخ بالاتر)). بنابراین مسأله به قانون متکی بوده از نظر ابعاد اقتصادی قضیه و توجیه اقتصادی آن و اینکه چه ابزارهایی برای جذب نقدینگی و یا آنچه که در قانون گفته تحقق پیدا می کند مفصلا”ما در کمیسیون توضیح دادیم آنجا و تصور این بود که این توضیحات قانع کننده هست ولذا چون این توضیحات که در حضور تعدادی از اعضای محترم کمیسیون بود قانع کننده ظاهرا”تشخیص داده نشده برای توضیحات مفصل تر بنده نظر و پیشنهادم این هست که این سوال به کمیسیون سوالات برود و بنده آنجا پاسخ بدهم.

 

17302