ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۲۲:۵۲
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اقتصاد > آیا پیش فروش سکه می تواند قیمت دلار را کاهش دهد؟/ پیش فروش سکه با دلار ۱۴۳۵ تومانی

آیا پیش فروش سکه می تواند قیمت دلار را کاهش دهد؟/ پیش فروش سکه با دلار ۱۴۳۵ تومانی

احمد اشتیاقی: بانک ملی ایران از تاریخ 29/09/1390 اقدام به پیش فروش سکه مینماید و قیمت هرسکه بهار آزادی را بدون لحاظ نمودن مالیات بر ارزش افزوده 546 هزار تومان تعیین کرده است . نحوه ...

آیا پیش فروش سکه می تواند قیمت دلار را کاهش دهد؟/ پیش فروش سکه با دلار ۱۴۳۵ تومانی

احمد اشتیاقی: بانک ملی ایران از تاریخ 29/09/1390 اقدام به پیش فروش سکه مینماید و قیمت هرسکه بهار آزادی را بدون لحاظ نمودن مالیات بر ارزش افزوده 546 هزار تومان تعیین کرده است . نحوه محاسبه بهای هر عدد سکه بر اساس فرمول مورد نظر بانک مرکزی به شرح ذیل قابل محاسبه است :

 

آیا پیش فروش سکه می تواند قیمت دلار را کاهش دهد؟/ پیش فروش سکه با دلار ۱۴۳۵ تومانی

 

همانطوری که ملاحظه می فرمائید مبنای نرخ دلار 14350 ریال توسط بانک مرکزی مورد محاسبه قرار گرفته است . حال چگونه انتظار داریم نرخ دلار به زیر نرخ مذکور در بازار آزاد کاهش یابد ؟
جهت دسترسی به نرخ ارز مورد نظر بانک مرکزی در بازار آزاد کافی است که قرارداد پیش فروش سکه از حالت قطعی به علی الحساب تبدیل شود.  در این راستا ضروری است در قرارداد منعقده نرخ دلار به ریال مشخص و نرخ هر اونس طلا مطابق نرخهای جهانی به روز تحویل سکه منوط شود و با قید فرمول محاسبه هر عدد سکه بهارآزادی در قرارداد مربوطه سکه پیش فروش شود. به طور مثال فرض کنیم بانک مرکزی می خواهد نرخ دلار در بازار آزاد به مبلغ 14500ریال کاهش یابد.‌که در این حالت اعلام می کند، پیش فروش سکه مطابق رویه شرح داده شده به نرخ 13.000 ریال برای هر دلار صورت می پذیرد. (مابه التفاوت 1500 ریالی ناشی از پیش فروش ارز و خرید نقدی است.) که در این راستا بازار عملاً جهت خود را در خصوص نرخ ارز پیدا کرده و خریدار پیش فروش سکه از نوسانات آتی نرخ ارز محفوظ نگه داشته میشود؛ واز طرف دیگر با توجه به امکان ابطال قرارداد منعقده خریدار در هیچ شرایطی با زیان مواجه نمی شود. چنانچه بانک مرکزی به مدت یک ماه سکه به روش تشریح شده پیش فروش نماید به طور حتم سفته بازی و بورس بازی و تقاضای سرمایه گذاری برای دلار کاهش یافته و دلارهای اشباع شده قبلی به بازار عرضه شده که خود باعث تثبیت نرخ دلار مورد نظر بانک مرکزی و افزایش اسکناس دلاری در بازار آزاد ارز می شود.

*فعال و کارشناس بازار سرمایه
22239

دانلود دانلود