ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۳:۰۶
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / سیاست > واکنش ظریف و هاشمی رفسنجانی به پیروزی ترامپ در انتخابات : قلدر خطرناک

واکنش ظریف و هاشمی رفسنجانی به پیروزی ترامپ در انتخابات : قلدر خطرناک

مجله اینترنتی نکته نیوز : پیروزی ترامپ به عنوان یکی از مخالفان سرسخت توافق هسته ای در انتخابات آمریکا با واکنش رسمی مقامات کشورمان همراه شد. به گزارش آخرین خبر، رئیس‌ جمهور در جلسه هیات ...

مجله اینترنتی نکته نیوز : پیروزی ترامپ به عنوان یکی از مخالفان سرسخت توافق هسته ای در انتخابات آمریکا با واکنش رسمی مقامات کشورمان همراه شد.

به گزارش آخرین خبر، رئیس‌ جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه “عزت و استقلال ایران در این است که مواضع ما فقط از خواست و اراده مردم ایران اثر می‌پذیرد و با تغییرات در دولت‌های خارجی تغییر نمی‌کند”، تأکید کرد: نتیجه انتخابات آمریکا، اثری در سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران ندارد.

androidonlinenewsimage-aspx

حسن روحانی افزود: موقعیت آمریکا در جامعه بین‌المللی و افکار عمومی جهان به دلیل سیاست‌های غلط تضعیف شده و شکاف بیشتر با جامعه جهانی و اروپا به این موقعیت، بیشتر ضربه خواهد زد.

رییس‌ جمهوری ادامه داد: نتیجه انتخابات آمریکا، نشان التهابات و عدم ثبات داخلی آمریکا مدت‌ها باقی خواهد ماند و زمان زیادی می‌برد که این اختلافات و مشکلات داخلی حل ‌شود.

رییس شورای عالی امنیت ملی با اعلام اینکه “امروز دیگر آمریکا به هیچ وجه بیش از گذشته توانایی استفاده از ایران‌هراسی و ایجاد اجماع جهانی بر علیه ایران را ندارد”، افزود: سیاست ایران در تعامل سازنده با جهان و شکسته شدن تحریم‌های هسته‌ای، روابط اقتصادی ایران با همه کشورها را یک مسیر رو به رشد و برگشت ناپذیر قرار داده است.

روحانی تأکید کرد که هوشمندی ایران در توافق هسته‌ای این بود که برجام را نه به عنوان توافق با یک کشور یا یک دولت بلکه به عنوان یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تثبیت کرد که با تصمیم یک دولت قابل تغییر نیست.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه که در رومانی به سر می‌برد با اعلام نظر خود درباره نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفت: ما در امور داخلی دیگر کشور ها دخالت نمی‌کنیم. این انتخاب مردم آمریکاست؛ اما هر کس رئیس‌جمهور آمریکا باشد باید واقعیات جهان و منطقه ما را به درستی بشناسد و با آن با واقع‌گرایی مواجه شود.

وی ادامه داد: ایران و آمریکا روابط سیاسی ندارند، اما آن چه آمریکا به عنوان یک تعهد بین المللی چند جانبه در برجام پذیرفته است را باید اجرا کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی هم نتیجه انتخابات آمریکا را نشانگر سرخوردگی و بی‌اعتمادی اکثریت جامعه به ساختار و رویه‌های جاری در این کشور خواند و ابراز امیدواری کرد که این انتخابات باعث بازبینی در سیاست‌های واشنگتن مبتنی بر سلطه‌جویی، جنگ و خونریزی در سایر کشورها شود.

شمخانی با بی تاثیر عنوان کردن نتیجه انتخابات آمریکا بر سیاست‌ها و اقدامات کشورمان در ابعاد سیاسی، اقتصادی و امنیتی اظهار داشت: اصولا مشی مستقل و رفتار هوشمندانه جمهوری اسلامی ایران بر خلاف برخی کشورهای منطقه در هیچ مقطع زمانی متاثر از تغییر حاکمیت در دیگر کشورها نبوده و سیاست نه شرقی و نه غربی کشورمان با پشتوانه حمایت مردمی و اتکا به ظرفیت‌های داخلی، مسیر روشن خود را بر اساس حکمت، عزت و مصلحت طی خواهد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان هم در واکنش به نتایج انتخابات آمریکا با بیان اینکه مردم ایران از سیاست‌های گذشته دولتمردان آمریکا تجربیات تلخی داشته و دارند، گفت: آنچه برای آنها مهم، قابل اعتنا و ملاک در ارزیابی است، عملکرد و سیاست‌های اجرایی دولت آینده آمریکاست.

بهرام قاسمی اظهار داشت: آنچه برای ایران و مردم آن مهم، قابل اعتنا و ملاک در ارزیابی آنها خواهد بود، عملکرد و سیاست‌های اجرایی دولت آینده آمریکاست که از مواضع و اظهارات تبلیغاتی انتخاباتی ایشان در دوران رقابت‌های انتخابات از اهمیت بیشتری می‌تواند برخوردار ‌باشد.

وی سیاست‌های دولت‌های گذشته آمریکا و مداخلات در امور کشورهای منطقه را عامل اصلی تشدید خشونت‌، افراط گرایی و تشدید و تحریک احساسات مردم مسلمان منطقه دانست و افزود: شرایط ناپایدار و بی‌ثباتی کنونی در منطقه استراتژیک خاورمیانه، خلیج فارس، خلیج عدن و دریای سرخ و تهدیدهای ناشی از ترویج خشونت و افراطی ‌گری و گسترش تفکرات منحط و خطرناک و تروریستی انواع گروه ها مانند داعش که جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم مقابله با آن قرار دارد، همگی گویای لزوم بازنگری و باز اندیشی جدی در سیاست منطقه‌ای آمریکاست.

کمالوندی، سخنگو و معاون امور حقوقی، بین‌الملل و پارلمانی سازمان انرژی اتمی کشورمان، با اشاره به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری، تأکید کرد که ایران آماده هرگونه تحول است.

وی با بیان اینکه ایران تلاش می‌کند اجرای برجام را ادامه دهد تصریح کرد که ایران طرح‌های طولانی‌مدتی دارد.

ترامپ که امروز به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا وارد کاخ سفید شد به عنوان یکی از مخالفان سرسخت توافق هسته ای ایران در نشست های انتخاباتی خود پاره کردن برجام را به عنوان یکی از اولویت های کاری خود نام برده بود.

این واکنش ها از سوی خبرگزاری های فارس، تسنیم، ایسنا و شبکه خبر مورد پوشش قرار گرفت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: ترامپ چهره‌ای خطرناک است و به عبارتی می‌توان او را خطرناک قلدری دانست که به اصول پایبند نیست و قواعد و مقررات را به راحتی به زیر پا می‌گذارد.

روزنامه آرمان گفت و گویی با هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام داده است که اهم صحبت های وی را مشاهده می کنید:

* اوباما کاندیدایی سیه‌چهره، از اقلیت آمریکا و اقشار محروم بود. بنابراین چنین شرایطی او را در موضع دلسوزی قرار می‌داد.

androidonlinenewsimage-aspx

* دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در عرصه انتخابات آمریکا فعال هستند که از اول انقلاب سیاست‌هایشان یکسان بوده است و آن‌چنان تفاوتی با هم نداشتند.» اما ترامپ خطر بزرگی محسوب می‌شود؛ چرا که تندروی‌های او طی سال‌های گذشته جز این موضوع را به اثبات نمی‌رساند.

* ترامپ چهره‌ای خطرناک است و به عبارتی می‌توان او را خطرناک قلدری دانست که به اصول پایبند نیست و قواعد و مقررات را به راحتی به زیر پا می‌گذارد.»

* البته هاشمی پیش از این هم سیاست‌های ترامپ را به زیر سوال برده و آنها را مورد نقد جدی قرار داده بود، مانند آن زمان که ترامپ از اخراج مهاجران سخن گفته بود و آیت‌ا…‌هاشمی با اشاره به شعار یکی از نامزدهای انتخاباتی آمریکا که «من مهاجران را اخراج می‌کنم»، تاکید کرده بود: «این ادعای غیرانسانی در حالی مطرح می‌شود که مسئولان آمریکایی می‌دانند آن همه قدرت و ثروت را از طریق چپاول منابع ملت‌ها و تلاش‌های همین مهاجران به‌ویژه از کشورهای آفریقایی به دست آورده‌اند.» بار دیگر که ترامپ از عدم صدور مجوز برای ورود مسلمانان به آمریکا گفته بود، آیت‌ا…‌هاشمی ضمن محکوم کردن این اظهارات نامزد انتخابات حزب جمهوریخواه انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده گفت: این اتفاق در وهله نخست برای دولتمردان آمریکا زیانبار است که البته کاخ سفید این اظهارنظر را سریعا محکوم و کاملا مغایر با ارزش‌های آمریکا دانسته است.‌

* هاشمی با اشاره به حضور مسیحیان در بیش از ۶۰ کشور اسلامی، بر زندگی مسالمت‌آمیز پیروان همه ادیان تاکید کرد و گفت:«همه پیامبران الهی و به طریق اولی پیامبر اسلام، بر مهربانی انسان‌ها نسبت به یکدیگر توصیه‌های فراوانی دارند و سخنان اختلاف‌برانگیز، برخاسته از تعصب‌های جاهلی است که متاسفانه در اسلام هم بعضی از گروه‌های تندرو، کارهای خشن افراطی می‌کنند که نمونه‌های آن را این روزها در اقدامات طالبان، داعش، القاعده، بوکوحرام و… می‌بینیم.» اکنون باید منتظر ماند تا نتیجه انتخابات آمریکا اعلام شود.