ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۰:۱۲
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اسلایدشو, سیاست, فرهنگ > واکنش bbc فارسی به کمپین فیلمسازان ایرانی و توافق هسته‌ای

واکنش bbc فارسی به کمپین فیلمسازان ایرانی و توافق هسته‌ای

وب سایت "بی بی سی فارسی" (BBCPersian) در گزارش به حواشی کمپین فیلمسازان ایرانی برای "حمایت از توافق هسته‌ای" واکنش نشان داده که در ادامه از منظرتان می گذرد. به گزارش بی بی سی : در ...

وب سایت “بی بی سی فارسی” (BBCPersian) در گزارش به حواشی کمپین فیلمسازان ایرانی برای “حمایت از توافق هسته‌ای” واکنش نشان داده که در ادامه از منظرتان می گذرد.

به گزارش بی بی سی : در حالی که کمپینی اینترنتی با عنوان “نه به عدم توافق [هسته ای]” به امضای شش سینماگر شناخته شده ایرانی راه اندازی شده است، مجید مجیدی،‌ یکی از این سینماگران، تشکیل کمپینی با چنین مضمونی را رد کرده است.»

آقای مجیدی به خبرگزاری فارس گفته است که «وزیر امور خارجه ایران از هنرمندانی که در جهان شناخته شده اند،‌ برای کمک در موضوع مذاکرات هسته ای دعوت کرد و ما فقط پوستری را که از سوی وزارتخانه آماده شد تایید کردیم.»

نام عباس کیارستمی، اصغر فرهادی، مجید مجیدی، رخشان بنی‌اعتماد، رضا میرکریمی و محمد مهدی عسگرپور به عنوان آغازکنندگان این کمپین در وبسایت و توییتر آن ثبت شده است.

کمپین هسته ای فیلمسازان

پوستر این کمپین به زبان انگلیسی است و عبارت “هیچ توافقی بدتر از عدم توافق نیست” که روی آن چاپ شده، در داخل ایران با مخالفت هایی روبه رو شده است.

در بخش دیگری از این پوستر آمده است:‌ «بحران ادامه داری که بر همه ما اثر می گذارد می‌تواند حل شود.»

مجید مجیدی گفته:‌ «من این تعبیرِ غلط را که ‘هیچ توافقی بدتر از عدم توافق نیست’ قاطعانه رد می کنم و می‌پرسم که کدام عقل سلیمی می‌گوید ایران باید به هر قیمتی در پرونده هسته ای با غرب به توافق برسد که اگر قرار بود هر آنچه آنها می گویند ما بپذیریم، مذاکرات تاکنون چندین باره به نتیجه رسیده بود.»

آقای مجیدی گفته است:‌ «شعار ‘هیچ توافقی بدتر از عدم توافق نیست’ به هیچ وجه مورد تایید امضاکنندگان این حرکت نیست و قطعا نظر ما این نبوده است که بگوییم به هر قیمتی باید مذاکرات به نتیجه برسد.»

کمپین هسته ای

اما در مقابل، رضا میرکریمی، در دفاع از این کمپین گفته است: «این جمله که ‘هر توافقی بهتر از عدم توافق است’ خطاب به طرف‌های غربی مذاکره‌کننده نوشته شده و مصرف داخلی ندارد و از این منظر کاملا قابل دفاع است.»

در همین حال، محمدمهدی عسگرپور، کارگردان و مدیرعامل خانه سینما هم گفته است:‌ «از متن انگلیسی بیانیه و ترکیب امضا کنندگان کاملا مشخص است که این نامه خطاب به طرف غربی‌ نوشته شده است و هدف آن آشنا کردن افکار عمومی جهانی با مسئولیت خطیری است که به عهده طرف‌های مذاکره کننده غربی است و همچنان معتقدیم هر توافقی با ایران برای غربی‌ها بهتر از عدم توافق است. بدیهی است اگر می‌خواستیم پیامی برای داخل داشته باشیم‌، متن را فارسی منتشر می‌کردیم و از بزرگان دیگری از سینما می‌خواستیم ما را همراهی کنند.»

آقای عسگرپور گفته است: «این کمپین با هماهنگی دستگاه‌های دیپلماسی کشور و برای دفاع از حقوق شناخته شده هسته‌ای کشورمان تنظیم شده است تا از ظرفیت چهره‌های موفق سینمای ایران در خارج از کشور در جهت تقویت دیپلماسی عمومی استفاده شود.»

بی بی سی در پایان گزارش خود خاطرنشان کرد: «آخرین دور مذاکرات ایران و ۱+۵ هفته پیش در نیویورک بدون نتیجه مشخصی به پایان رسید. دو طرف مذاکرات هسته ای می گویند با وجود پیشرفت های زیادی که در این مذاکرات داشته اند هنوز اختلاف نظرهای عمیقی وجود دارد. دو طرف می خواهند تا کمتر از دو ماه دیگر به توافقی جامع درباره برنامه هسته ای ایران برسند.»