ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۸:۱۹
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / سیاست > هاشمی​رفسنجانی:آنچه باعث مشکلات شده، حاکم کردن سلایق فردی و نیز خارج ساختن مسئولیت‌ها از حوزه نظارت‌های قانونی است

هاشمی​رفسنجانی:آنچه باعث مشکلات شده، حاکم کردن سلایق فردی و نیز خارج ساختن مسئولیت‌ها از حوزه نظارت‌های قانونی است

به گزارش خبرآنلاین، آیت الله هاشمی رفسنجانی دردیدار جمعی از استادان و محققان حوزه علمیه و محققین دانشگاه‌های شهر مقدس قم با اشاره به برخی نگرانی‌های به حقی که در جمع روحانیون و بزرگان حوزه‌های ...

به گزارش خبرآنلاین، آیت الله هاشمی رفسنجانی دردیدار جمعی از استادان و محققان حوزه علمیه و محققین دانشگاه‌های شهر مقدس قم با اشاره به برخی نگرانی‌های به حقی که در جمع روحانیون و بزرگان حوزه‌های علمیه حاکم است، پاسخ به سوالات را حق مردم، محققین و روحانیون خواند و تصریح کرد: به سوالات و شبهات جدی که مطرح است باید پاسخ‌های مستدل، صریح و روشن داد تا شبهات برطرف شود.

وی ایجاد سوال در اذهان اقشار فرهیخته جامعه را به دلیل دلبستگی آنان به نظام و توقع و انتظار آنان از حکومت اسلامی دانست و گفت: مردم و اقشار مختلف جامعه توقعات و انتظاراتی از حکومت اسلامی داشته و دارند که با گذشت سه دهه از تاسیس نظام اسلامی ، خواستار تحقق کامل این انتظارات هستند.

گزیده سخنان هاشمی رفسنجانی را در ادامه بخوانید:

· روزی که مبارزه سیاسی در خدمت امام آغاز شد، تاکید و سخن مبارزین، با مردم این بود که اگر نظام اسلامی حاکم شود مشکلات جامعه برطرف خواهد شد.

· مباحثات فراوانی میان مبارزان مسلمان با گروههای الحادی، التقاطی و لیبرال‌ها در زمینه مبانی، مشخصات و محاسن حکومت اسلامی ایجاد شد که دلایل قانع کننده​ای در زمینه تاسیس حکومت اسلامی در آن طرح شد. همین مبانی روشن در زمینه حکومت اسلامی بود که باعث شد حرکت مبارزاتی حضرت امام (ره) در حوزه علمه قم و سایر شهرها مورد استقبال روحانیون، علما و نخبگان جامعه و بویژه آحاد مردم قرار گیرد، البته افرادی در جمع روحانیون نیز وجود داشتند که مخالف حضور و دخالت علما و روحانیت در سیاست و مبارزه بودند و علت آن را بی اثر دانستن مبارزه به دلیل شقاوت طاغوت می‌دانستند.

· با اوج گیری انقلاب باز هم این روحانیت بودند که پیشتاز مبارزه و جلودار تظاهرات مردمی بودند که در نهایت منجر به سرنگونی شاه و حاکمیت اسلام و مردم در جامعه شد.

· ازهمان ابتدا به خاطر حاکم شدن فضای رادیکالی متاثر از افکار چپ، تندرویها و افراط کاریهایی صورت گرفت به گونه ای که حتی بعضی قصد داشتند همه چیز را به صورت دولتی اداره کنند.

· دردوران جنگ وسازندگی، شاهد اداره قابل قبول کشور براساس برنامه های پنج ساله بودیم، آن هم با وجود کمبود شدید منابع. متاسفانه حرکتهای انحرافی از مسیر اصلی انقلاب زمانی شروع شد که برخی جریانهای فکری، وجود روحانیت ، علما و مراجع را مانع رسیدن به اهداف خود دیدند و سعی کردند برنامه‌های خود را برای تضعیف این شجره طیبه و منزوی کردن مدیران لایق عملیاتی کنند.

· هدف اساسی تاسیس حکومت اسلامی، تحقق عدالت ،آزادی و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش و اجرای شریعت، احکام، اعتقادات و اخلاقیات اسلامی است. اگر قبح و زشتی تجسس ، زور گویی ، اهانت و بی بند و باری و نیز دروغ، تهمت‌، بداخلاقی که از مسلّمات قرآن و اسلام است شکسته شود، دیگر جایی برای دفاع از اسلام در میان مردم و بخصوص جوانان باقی نمی‌ماند.

· حضرت امام (ره) تخلف از قانون مصوب حکومت اسلامی را با هر بهانه‌ای حرام می‌دانستند ولی شاهدیم متاسفانه در برخی موارد علنا به قانون دهن کجی شده و به آن عمل نمی‌شود. اجرای ناقص برنامه پنج ساله چهارم، سند چشم انداز، سیاست‌های کلی مصوب و ابلاغی رهبری معظم انقلاب ، قوانین مصوب مجلس و فسادهای کلان نمونه‌ای بارز در این زمینه است.

· برون رفت از مشکلات موجود بدون مشارکت جدی حوزه‌های علمیه و روحانیت مشکل خواهد بود. پذیرش اشتباه و بازگشت به خواست اسلام و مردم قدم اول اصلاح امور است. اگر با مردم صادقانه سخن بگوییم و مدبرانه عمل کنیم قطعاً مردم خوب و وفادار ایران هم در اصلاح امور بیشتر مشارکت خواهند کرد.

· قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصلاحیه آن در ذات خود مترقی و متناسب نیازهای جامعه است و در حال حاضر نیز از توانایی قابل قبولی برای ایجاد توسعه و پیشرفت و احقاق حقوق مردم برخوردار است، اگرچه نقایصی هم دارد که باید در زمان مناسب برطرف کرد.

· آنچه باعث بروز مشکلات شده قانون اساسی و نظام نیست بلکه حاکم کردن سلایق فردی بر قانون و سیستم حکومتی و نیز خارج ساختن مسئولیت‌ها و عملکردها از حوزه نظارت‌های قانونی است.

· حتی در دوران جنگ تحمیلی نیز انتخابات و مشارکت مردمی و گروهها در جامعه تعطیل نشد . برگزاری انتخابات پرشور با همدلی و مشارکت همه گروهها و سلایق مختلف درون خانواده انقلاب میسر است و هیچ گاه تک صدائی و انحصارگرایی جوابگوی اداره کشور نبوده و نخواهد بود.

· به لحاظ دینی و شرعی و نیز روایات ائمه معصومین (ع) ، مبانی و لزوم کنترل و نظارت پذیری قدرت روشن است و شک و شبهه‌ای در این مورد وجود ندارد، اما ممکن است در مواردی توجهی به این مبانی نشود چرا که برخی انحصارطلبانه، نظارت و کنترل براساس قانون را بر نمی‌تابند.

/2929