ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : سه شنبه, ۲۶ دی , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۷:۰۷
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اسلایدشو, سیاست > بی تفاوتی نسبت به تحقیر ایران توسط غرب، به یک قاعده در وزارت خارجه تبدیل شده؟

بی تفاوتی نسبت به تحقیر ایران توسط غرب، به یک قاعده در وزارت خارجه تبدیل شده؟

روند انفعال دستگاه دیپلماسی و مسئولان ارشد وزارت خارجه در برابر گستاخی های پی در پی غرب به ایران طی چند ماه گذشته به یک «قاعده» تبدیل شده و در آخرین نمونه، حمید بعیدی نژاد ...

روند انفعال دستگاه دیپلماسی و مسئولان ارشد وزارت خارجه در برابر گستاخی های پی در پی غرب به ایران طی چند ماه گذشته به یک «قاعده» تبدیل شده و در آخرین نمونه، حمید بعیدی نژاد معاون جواد ظریف که برای انجام مذاکرات کارشناسی با 1+5 به اتریش سفر کرده، در حالی که همزمان با ورودش به این کشور، اتحادیه اروپا قطعنامه ضد ایرانی خود را منتشر ساخت، ترجیح داد بدون هیچ گونه واکنشی نسبت به این مساله به مذاکرات خود با نمایندگان اتحادیه اروپا در وین ادامه دهد.

 
 
به گزارش رجانیوز، قطعنامه روز پنج شنبه هفته گذشته اتحادیه اروپا علیه ایران که یکی از گستاخانه ترین قطعنامه های تاریخ این اتحادیه علیه ایران محسوب می شود و در موارد متعددی ضمن نقض حاکمیت ملی و اعتقادی جمهوری اسلامی ایران، خواستار دخالت های عجیب و غریب بیگانگان در امور داخلی ایران شده است، نه تنها با واکنش درخوری از سوی مقامات وزارت خارجه مواجه نشده بلکه در شرایطی که افکار عمومی منتظر بود تا مقامات ارشد دولت یازدهم پاسخ عملی و قاطعانه ای به این موضوع بدهند، معاون وزیر خارجه ایران بدون هیچ اقدامی در این باره، به مذاکرات خود با نمایندگان اتحادیه اروپا داد و بلافصله بعد از آن نیز در جمع خبرنگاران به تکرار جمله همیشگی خود درباره مذاکرات بسنده کرد: «مذاکرات مفید بود!»
 
این در حالی است که همزمان با صدور قطعنامه ضد ایرانی اتحادیه اروپا، رییس جمهور اتریش نیز اعلام کرد دعوت برای سفر به ایران پذیرفته است! و طی روزهای آینده به کشورمان سفر خواهد کرد.
 
 
توهین های مکرر غربی ها به ایران در چند ماه کوتاه روی کار آمدن دولت روحانی
 
گفتنی است وندی شرمن معاون وزیر خارجه امریکا در مهرماه سال 92 در توهینی آشکار به مردم ایران گفته بود: «فريب و نيرنگ قسمتي از DNA ايرانيان است.» اما این اظهارات وی منجر نشد تا رییس جمهور و مسئولان ارشد دولت یادهم هیچ واکنش خاصی نسبت به آنها نشان دهند بلکه به فاصله چند ماه بعد از آن، ظریف وزیر خارجه کشورمان در اظهاراتی عجیب، یکی از مهم ترین مواضع آمریکایی ها را تایید کرد و اعلام کرد که هولوکاست قطعا افسانه نبوده و از سوی ایران محکوم است!
 
در دی ماه 1392 نیز «تاریا کرونبرک» سرپرست هیئت پارلمانی اروپا طی سفر به ایران و دیدار با هاشمی رفسنجانی، هنگام ورود وی به اتاق ملاقات از روی صندلی خود بلند نشده و با این اقدام خود وی را به عنوان یکی از مسئولان ایرانی عملا مورد تحقیر و توهین خود قرار داد.
 
 
به فاصله چند ماه بعد از این دیدار نیز کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی سفر به ایران، به دیدار تعدادی از ضدانقلاب در سفارت اتریش رفته بود که به گفته بسیاری از نمایندگان مجلس، این موضوع از قبل با مسئولان وزارت خارجه هماهنگ شده بوده است، هر چند در عمل ظریف و سخنگوی وزارت خارجه هیچ مسئولیتی در این باره را قبول نکرده و مدعی شدند این دیدارها بدون هماهنگی با وزارت خارجه انجام شده است!
 
 
روند انفعال و بی تفاوتی وزارت امور خارجه کشورمان در برابر توهین های مکرر اروپا و امریکا به ایران طی ماه های گذشته، یادآور انفعال دستگاه دیپلماسی کشور در برابر گستاخی های غرب در دوره اصلاحات است که مطالبات پی در پی طرف مقابل نه تنها با پاسخ مناسب ایران مواجه نمی شد بلکه با عقب نشینی های گام به گام دولت خاتمی همراه بود، بگونه ای که بعد از پیشنهاد خاتمی به سازمان ملل برای نامگذاری سال 2001 به عنوان سال گفتگوی تمدن ها، بلافاصله رییس جمهور امریکا ایران را محور شرارت در منطقه توصیف کرد.