ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : پنجشنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۵:۵۶
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اسلایدشو, سیاست > دلایل اصلی اختلاف میان آمریکا و عربستان سعودی / چرا عربستان وارد شورای امنیت نمی شود ؟!

دلایل اصلی اختلاف میان آمریکا و عربستان سعودی / چرا عربستان وارد شورای امنیت نمی شود ؟!

به گزارش نکته نیوز ، نشریه آلمانی زبان "اشتاندارد" در یادداشتی به تحلیل شکاف میان عربستان سعودی و آمریکا پرداخت.       متن این یادداشت در ادامه می آید.   شاهزاده سعودالفیصل وزیرخارجه‌ی عربستان و جان کری، وزیرخارجه‌ی آمریکا دوشنبه ...

به گزارش نکته نیوز ، نشریه آلمانی زبان “اشتاندارد” در یادداشتی به تحلیل شکاف میان عربستان سعودی و آمریکا پرداخت.

 

Barack Obama, King Abdullah 

 

متن این یادداشت در ادامه می آید.

 

شاهزاده سعودالفیصل وزیرخارجه‌ی عربستان و جان کری، وزیرخارجه‌ی آمریکا دوشنبه گذشته در ملاقاتی که در پاریس و در محل اقامت شاهزاده تدارک دیده شده بود، سعی کردند که دیدگاه‌های خود را روشن کنند: ریاض خود را به عنوان متحد راهبردی آمریکا مورد بی‌توجهی می‌بیند و این مساله را مرتبط ایران مربوط می‌داند.

 

نامه‌ی رسمی عربستان سعودی در انصراف از پذیرش عضویت غیردایم شورای امنیت [سازمان ملل] دست‌کم تا دوشنبه به مقر سازمان ملل در نیویورک نرسیده بود. این مساله ممکن است قرینه‌ای بر این باشد که در ریاض نظرهای متفاوتی درباره‌ی این اقدامِ تاکنون بی‌سابقه در سیاست بین‌الملل وجود دارد. احتمالا همه در ریاض از این سیاست افراطی که مبتکران آن وزیرخارجه، شاهزاده سعود الفیصل و رییس سازمان اطلاعات، شاهزاده بندربن سلطان است، خوشحال نبوده‌اند. بندر در سیاست عربستان در سوریه نقش مهمی دارد.

 

اما احتمالا تجدید نظر –«قانع شدن» به دلیل تلاش کشورهای عرب در سازمان ملل – برای ریاض مشکل خواهد بود: به گزارش رویترز در روز سه‌شنبه شاه‌زاده بندر در گفت‌وگویی با دیپلمات‌های اروپایی آشکار ساخت که چه کسی مخاطب خشم سعودی در شورای امنیت است؛ آمریکا. نه روسیه که از دو سال پیش جلوی قطعنامه‌های سیاسی را گرفته است. اما اگر عربستان در شورای امنیت حضور داشته باشد بیشتر در نقش قدیمی خود به عنوان متحد راهبردی آمریکا مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

انزوا یا رهایی؟

اغلب ناظران، تصمیم عربستان سعودی را مبنی بر نپذیرفتن عضویت غیردایم در شورای امنیت، بیشتر به عنوان گامی در جهت انزوای خودساخته می‌بینند تا پیروزی سیاسی. تنها اندک کسانی هستند که در این اقدام، ابتکاری مناسب جهت اتخاذ سیاست مستقل می‌بینند، مانند نواف عبید از مرکز مطالعات ملک فیصل در ریاض که در «المانیتور» یک ساختار امنیتی عربی جدید را توصیف می‌کند که مورد حمایت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و اردن و مراکش و مصر است.

 

این‌که شورای همکاری خلیج فارس نزدیکی با دو پادشاهی دیگر را آرزو می‌کند مساله‌ی تازه‌ای نیست – این خواسته در امان و رباط که می‌خواهند از نظر سیاسی مدرن‌تر از کشورهای عرب خلیج فارس باشند، نیز خیلی با علاقه مورد استقبال قرار نمی‌گیرد. حضور مصر نیز تنها به دلیل بزرگی و اهمیت این کشور نیست بلکه سیاست آمریکا در مصر مهم است – عدم مخالفت با سقوط مبارک، پذیرفتن مرسی از اخوان المسلمین و عدم حمایت از کودتای نظامی در ژوئیه یکی از دلایل اختلاف بین واشنگتن و ریاض است.

 

مرزبندی با اسراییل

ریاض در بیانیه‌اش برای توجیه عدم پذیرش عضویت غیردایم در شورای امنیت، بی‌عملی این نهاد را در سوریه به عنوان دلیل سوم ذکر می‌کند، قبل از این‌که ناکامی شورای امنیت در حل مساله‌ی فلسطین و ناکامی در ایجاد منطقه‌ی عاری از سلاح‌های شیمیایی را در خاورنزدیک به عنوان دلیل‌های اول و دوم نام ببرد. خواسته‌ی عربستان مبنی بر صلح در خاورنزدیک محل اختلاف نیست. «ابتکار صلح عربی» که اسراییل تا حد زیادی به آن بی‌توجهی کرده در سال ۲۰۰۲ از سوی ملک عبدالله صورت گرفت ( در آن زمان ولیعهد بود) همچنین انتقاد علیه تسلیحات اتمی اسراییل با ناراحتی عرب‌ها از عدم برگزاری کنفرانس مبارزه با سلاح‌های کشتا رجمعی در خاور نزدیک ارتباط دارد که قرار بود سال ۲۰۱۲ برگزار شود.

 

با این وجود مرزبندی با اسراییل[!] برای دیپلماسی سعودی از این جهت نیز ضروری است که ریاض در یک مورد – در بیانیه‌ی سعودی به آن اشاره نشده – کاملا با اسراییل هم‌موضع است: رد کامل سیاست تشنج زدایی بین واشنگتن و تهران. اما آن‌گاه که عربستان از سیاست آمریکا در سوریه انتقاد می‌کند موضوع در اصل به ایران نیز مربوط می‌شود: هرگونه برداشتن فشار از روی حکومت اسد به معنای تضعیف عربستان در اختلاف بر سر سلطه با ایران است. در این خصوص تفاهم آمریکا و روسیه در مورد خلع سلاح شیمیایی که بدون مشورت با عرستان صورت گرفت و باعث شد حمله‌ی نظامی آمریکا اتفاق نیافتد و همچنین برنامه‌های مربوط به برگزاری کنفرانس ژنو ۲ را می‌توان نام برد. هنوز به نماینده‌ی سازمان ملل اخضر ابراهیمی در ریاض که قرار است ژنو ۲ را آماده کند، وقت داده نشده است. در ریاض از فشار بر مخالفان سوری برای رفتن به ژنو خودداری می‌کنند.

 

وزیرخارجه، شاهزاده سعود با لغو سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل ناراحتی خود را آشکار ساخته بود (او اجازه نداد که نماینده‌ی سعودی در سازمان ملل سخنرانی وی را بخواند) اما رسانه‌های بین‌المللی کمتر به آن توجه کردند: وزیرخارجه‌ای که همه دنبال او بودند محمد جواد ظریف بود.

 

FireShot Screen Capture #046 - 'Saudi-Arabien fühlt sich von USA vernachlässigt - Harrers Analysen auf derStandard_at - derStandard_at › International' - derstandard_at_1381369458257_Saudi-Arabien-fuehlt-sich-von-U

 

ترجمه: ایران در جهان