ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : سه شنبه, ۲۶ دی , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۱:۱۰
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اسلایدشو, جامعه, سیاست > روحانی:دست پینه بسته افتخار است،من هم به خاطر کار کشاورزی دست‌هایم پینه بست + تصاویر

روحانی:دست پینه بسته افتخار است،من هم به خاطر کار کشاورزی دست‌هایم پینه بست + تصاویر

چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز با حضور دکتر ˈحسن روحانیˈ رییس جمهوری اسلامی ایران در مجتمع فرهنگی و اردویی شهید باهنر تهران برگزار شد.     به گزارش نکته نیوز به نقل از مشرق، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور ...

چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز با حضور دکتر ˈحسن روحانیˈ رییس جمهوری اسلامی ایران در مجتمع فرهنگی و اردویی شهید باهنر تهران برگزار شد.

 

resized_428024_864

 

به گزارش نکته نیوز به نقل از مشرق، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز دوشنبه 6 آبان 92 در چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز که در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد با بیان اینکه ای کاش در کنار افرادی که لوح دریافت کردند، چند نفر از بانوان نیز بودند. چون در سراسر کشور در بخش های کشاورزی خانم‌ها بار سنگینی بر دوش دارند و از همین جا به همه بانوان پرتلاش خدا قوت می‌گویم، گفت: دیدار با کسانی که برای امنیت غذایی مردم تلاش می‌کنند، برای رئیس‌جمهور منتخب مردم افتخار است. من خیلی با فضای کشاورزی بیگانه نیستم. روستا زاده هستم و در کنار تحصیلاتم در دبستان، گاهی کار کشاورزی هم داشتم.

 

وی افزود: اگر دست پینه بسته افتخار است که افتخار است، من هم در سن 10 – 11 سالگی در فصل تابستان به خاطر کار کشاورزی دست‌هایم پینه بسته بود.

 

رئیس جمهور تصریح کرد: کشاورزی دنیای خود را دارد؛ کشاورزی یعنی سر و کار با طبیعت و در کنار طبیعت زیستن و در کنار آن کاری که اساسا کار خدایی است. آن قدرت لایزالی که بذر را می‌رویاند این رویش‌ها از ناحیه اوست. بذر را کشاورز می‌افشاند اما رویش آن بذر به دست حق و با اراده حق است. زارع چه کلمه زیبایی است؛ این نام خداست و خدا خود را زارع می‌داند (أم نحن الزارعون) و زارع واقعی خداست و کشاورزان وسیله زراعت را آماده می‌کنند.

 

به گفته روحانی کشاورزی مایه مباهات و افتخار برای همه دست اندرکاران این بخش مهم که هم بخش توسعه کشور است و هم بخش امنیت ملی کشور است، محسوب می‌شود؛ یک بخشی از این امنیت، امنیت غذایی است.

 

وی با بیان اینکه کمابیش می‌دانم که کشاورزی کشورمان با معضلات زیادی دست به گریبان است، تصریح کرد: بزرگترین سرمایه نه برای کشاورزی فقط، بلکه برای یک کشور و ملت، آب و خاک است. آب مایه حیات است و خاک همان فراش و سرزمینی است که بر روی آن زندگی می‌کنیم و همه رویش‌ها و تولدها در این پهنه اتفاق می‌افتد.

 

روحانی ادامه داد: حراست از خاک شاید در نظر بعضی، ناچیزترین شیء در زندگی تلقی شود اما برای اینکه این خاک به دست آید، صدها، صدها و گاهی میلیون‌ها سال باید تحولی پشت تحولی باشد تا این خاک آماده در اختیار ما قرار گیرد. با خاک آماده برای کشت، بی‌رحمانه رفتار شده است. آنگاه که به فکر مسکن و شهرسازی و ساخت و ساز و جاده و پل و هرگونه تغییر و تحول بر روی زمین بودیم، کمتر فکر کردیم که جای مناسب آن کار را پیدا کنیم و زمین آماده کشاورزی را تبدیل به محل ساخت سکونت نسازیم. کمتر فکر کردیم که جایگاه شهر را به درستی انتخاب کنیم. باغ‌ها و درخت‌ها، ناجوانمردانه تخریب شدند و این تأسفی است که جبران آن سالیان دراز به طول خواهد انجامید.

 

رئیس‌جمهور بر همین اساس با بیان این مطلب که “ما از لحاظ آب در مضیقه هستیم،” اظهار داشت: کشور ما از لحاظ بارندگی جزء سرزمین‌های پرآب نیست. کشوری که بارندگی متوسطش 230-240 است، می‌تواند جزء کشورهای خشک باشد، پس باید قدر قطره قطره آب حیات این سرزمین را بدانیم. برای قدردانی از آب، نیاز به تدبیر و برنامه‌ریزی و سرمایه داریم.

 

روحانی ادامه داد: امان از این سرمایه که حرف هیچ کس را گوش نمی‌دهد. هر کجا سود بیشتر، البته سود توأم با امنیت و پایداری، به آنجا می‌روند و توصیه هیچ کس را گوش نمی‌دهند. هر چه هم بگوییم که کدام بخش نیاز به سرمایه دارد، او آهوی فراری است که به دنبال سود می‌گردد. اینجا مداخله دولت لازم است. گاهی در برخی امور ممکن است بخش خصوصی به دلایلی حاضر نباشد که همه سرمایه خود را سرمایه گذاری کند اینجا جایی است که در کنار دولت، تشکل‌ها و خیرین باید به کمک دولت بیایند.

 

وی تصریح کرد: خیرین فقط خیرین مدرسه‌ساز و مسجدساز نیستند، خیرینی که با سود کم اما با سود بابرکت به میدان می‌آیند. بخش کشاورزی نه تنها غذای مردم را تهیه می‌کند و موجب استمرار حیات جامعه است. هر روز ما از دست رنج کشاورزان قدردانی می‌کنیم و هر بار که در کنار سفره غذا می‌نشینیم و الحمدلله می‌گوییم و در دل قدردان همه آنهایی که سفره مردم را رنگین کردند، هستیم.

 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه می شود آن سفره را از دست رنج دیگر ملت‌ها رنگین کرد اما دیگر افتخاری نیست، گفت: شکم سیر می‌شود اما روح و جان غذایی را نمی‌گیرد و افتخاری وجود ندارد که سفره ما، سرزمین کشاورزی دیگران را آباد کند. از امریکایی لاتین گرفته تا شمال آفریقا واروپا، همه و همه آثاری در زرع و زراعت آنها در سفره ایرانی کم و بیش یافت می‌شود، این افتخار برای ماست؟

 

“کشوری که در سال‌های گذشته در بهترین شرایط درآمد ارزی داشته و سالانه چیزی حدود 100 میلیارد دلار درآمد ارزی بدست آورده، کجاها سرمایه‌گذاری شد و چطور در این فرصت طلایی ما نتوانستیم بخش‌های مختلف و در رأس آن بخش کشاورزی را احیا کنیم. بخش کشاورزی ما سرمایه و تخصص می‌خواهد. در همین دوره است که آب‌های زیرزمینی افت می‌کند، زمین شور و شورتر می‌شود و دریاچه ارومیه زیبا خشک می‌شود. در همین دوره است که زاینده‌رود زیبا به خشک رودی تبدیل می‌شود نگویم هامونش، کارونش؛ همه جا ما امروز با مشکل مواجه هستیم.”

 

به گفته روحانی ستیز با طبیعت ستیز با خودمان است و باید از مرتع استفاده کنیم اما ستیز با مرتع یعنی نابودی خاک و مرتع و کمبود آب.

 

وی اضافه کرد: زمین که خشک می‌شود، جنگل‌ها که از بین می‌رود، این ابری که از آن بالا عبور می‌کند چشم‌های تیزبینی دارد، ابر آنجایی که سبزه و درخت و مرتع می‌بیند، می‌ایستد و از شوق گریه می‌کند اما در سرزمین خشک توقف ندارد. بیایید با طبیعت ستیز نکنیم، از طبیعت منصفانه استفاده کنیم.

 

رئیس‌جمهور در ادامه سخنانش با بیان این مطلب که دولت در زمانی که مسئولیت را به عهده گرفت با آمار و ارقام دهشتناکی مواجه شد، گفت: شاید اولین عزیزی که با او آمار را مرور کردیم، همین آقای دکتر کلانتری بود. او که زحمات زیادی برای این بخش کشیده و می‌کشد، امیدوارم زحمت هم بکشد در ادامه؛ بعد هم همین آقایی دکتر کشاورزی که در ابتدا ناز هم می‌کرد و دیگران را معرفی می‌کرد. از همان روزهای اولیه آمارها، آمارهای نگران کننده‌ای بود.

 

روحانی ادامه داد: بخشی می‌گفت 13 میلیون تن گندم تولید کرده‌ایم، دیگری می‌گفت که 7 و نیم میلیون تن باید وارد کنیم و دیگری می‌گفت که 10 میلیون تن نیاز کل کشور است. ناچاریم بیش از 7 میلیون تن گدم وارد کشور کنیم آن هم در شرایطی که نفت، کشتی‌رانی و بیمه کشتی‌رانی و هزار و یک مصیبت دیگر، اما در عین حال نه تنها گندم، بلکه نهاده ها هم باید برای این بخش وارد کشور شود وگرنه هرکدام این بخش‌های کشاورزی با مشکلاتی مواجه خواهد بود.

 

وی افزود: از طرفی دیدیم که کشاورزی‌ای که برای احیا‌ئش از اول پاییز نیاز به کود دارد اما برای کود قدمی برداشت نمی‌شد و زمان هم بسیار کوتاه است. از سوی دیگر دیدیم، کشاورز اگر بخواهد با قوت قلب برای کشاورزی برنامه ریزی کند، از پاییز باید قیمت تضمین شده محصولاتش را بداند، دولت در همه این زمینه‌ها توجه جدی خود را آغاز کرد.

 

روحانی تصریح کرد: در مورد کود داخلی، بدهی پشت بدهی بود و همه آنهایی که باید این کود را تحویل دهند، می‌گویند 1300 میلیارد تومان باید پرداخت کنید، دیدم از دولت گذشته ارث‌های خوبی برایم ما گذاشته شده است. هم برای اعلام قیمت‌های تضمینی کار انجام شده و هم برای بدهی کشاورزان اقدامات خوبی انجام شده و هم برای تهیه کود چه از منابع داخلی و خارجی، قدم های خوبی در این زمنیه برداشته شد.

 

رئیس‌جمهور بر همین اساس به آمار ارائه شده توسط وزارت کشاورزی اشاره و خاطرنشان کرد: آماری که وزارت جهاد کشاورزی دیروز برایم فرستاده را برایتان می خوانم؛ تصویب و اعلام به‌موقع قیمت‌های محصولات استراتژیک که 24 قلم اعلام شده بویژه گندم، اختصاص 200 میلیارد تومان به بیمه محصولات کشاورزی مازاد بر بیمه مصوب 150 میلیارد تومانی؛ البته اینجا توضیح دادند که صندوق بیمه علی‌رغم اینکه بدهی 2300 میلیاردتومانی دارد و علی‌رغم اینکه برای بیمه محصولات به اعتبار 1000 میلیارد تومانی نیاز است؛ ان شاءالله امیدواریم دولت قدم به قدم همه این نیازها را تأمین کند.

 

وی ادامه داد: همچنین برای تأمین کود شیمیایی مورد نیاز کشت پاییزه، یک خط اعتباری 500 میلیون دلاری از طریق بانک مرکزی تأمین شده است. اقدامات لازم برای 300 هزار تن کود فسفاته خریداری شده از خارج و در مسیر حمل است، 80 هزار تن آن وارد شده و در حال توزیع است و تا پایان سال هم مقدار زیادی نیاز داریم که ان شاءالله دولت تامین خواهد کرد.

 

رئیس‌جمهور افزود: علی‌رغم اینکه شرکت خدمات حمایتی که باید تأمین کننده کود باشد، 1300 میلیارد تومان بدهکار است و این بدهی باز از گذشته به ارث رسیده، ولی طی دو ماه گذشته 300 هزار تن کود اوره، تهیه شده و در مناطق مختلف توزیع شده است.

 

“تامین خط اعتباری از محل منابع داخلی بانک کشاورزی، به میزان 750 میلیاردتومان تسهیلات بانکی برای متقاضیان خرید ماشین آلات کشاوزی، 3110 میلیارد تومان بابت تجهیز سرمایه در گردش کاشت، داشت، برداشت، 400 میلیارد تومان سرمایه در گردش به توزیع کنندگان کود شیمیایی، 410 میلیارد تومان به منظور تجهیز سرمایه در گردش بذرهای مختلف، 3000 میلیارد تومان برای اجرای طرح های بخش های کشاورزی در نظر گرفته شده است.”

 

روحانی با بیان اینکه در بحث کشاورزی بخشی از رسالت و وظیفه بر دوش دولت است؛ این دولت است که می تواند با واردات نابجا برای کشاورزی مشکل درست کند. این دولت است که می‌تواند با واردات بجا و نیازمندی‌های کشاورزی، کشاورزی را توسعه دهد. این دولت است که باید اعتبار لازم ارزی و ریالی را برای حمایت از کشاورزان آماده کند، این دولت است که بخش تحقیقات کشاورزی را براش را باید بر دوش بگیرد، این دولت است که در بخش آموزش و دانشکده‌های کشاورزی و تربیت افراد متخصص باید بار را بردوش بگیرد و تسهیلات لازم را برای ورود ماشین آلات مورد نیاز آماده کند، اظهار داشت: به هرحال کشاورزی ما باید مکانیزه شود و کشاورزی سنتی در شرایط فعلی جهان قدرت رقابت ندارد. هدف این نیست که در کشاورزی فقط نیازمندی‌های خود را تأمین کنیم، ما باید بازار صادرات داشته باشیم و باید کشورهای هدف را فتح کنیم.

 

وی افزود: گرچه ما شرایط مان به گونه‌ای نیست که هنوز همه نیازمندی‌ها را تأمین کنیم، آمار به ما می‌گوید از 100 درصد نیاز، کمتر از 50 درصد، یا 44 درصد را ما داریم تأمین می‌کنیم و بقیه را از واردات استفاده می‌کنیم البته نمی‌خواهم بگویم در تمام محصولات باید 100 درصد خودکفا باشیم و هیچ چیز وارد نکنیم، اینها بستگی به شرایط اقلیمی و برنامه واردات و صادرات دارد، اما همت و ایثار و فداکاری شما و حضور شما در این انتخابات و هم کشاورزان و روستاییان ما نشان دادند که در صحنه سیاسی و آگاهی سیاسی نه تنها از شهرهای کلان، بلکه از مرکز کشور هم اطلاعات شان کمتر نیست.

 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه کشاورز آگاه، بیدار، هوشیار، سیاسی، صاحب نظر ما، کار بزرگ، بار بزرگ و رسالت بزرگی بر دوش دارد. دولت به شما اعلام می‌کند که شما به عنوان نمایندگانی از کل بخش کشاورزی ایران، در خدمت شما اعلام می‌کند که دولت همه توان خود را برای احیای کشاورزی به عنوان یک رسالت و وظیفه ملی انجام خواهد داد، از تشکیل شورای عالی آب به ریاست رئیس‌جمهور بعد از سالیان دراز خبر داد و گفت: صبح فردا بعد از سالیان دراز که شورای عالی آب تعطیل بود، این شورا به ریاست رئیس جمهور تشکیل خواهد شد و ما ان شاءالله به طور نوبه‌ای این شورا را فعال خواهیم کرد و ادامه می‌دهیم. کما اینکه هفته آینده نیز اولین شورای عالی محیط زیست با ریاست رئیس‌جمهور تشکیل خواهد شد.

 

روحانی در پایان خاطرنشان کرد: قدم به قدم، مشکلات را از پیش پا برخواهیم داشت، مشکلات گذشته مشکلات موجود، اصلا ما را مایوس و ناامید نمی‌کند. باید کار بیشتر، تلاش بیشتر، انسجام بیشتر و وحدت بیشتر داشته باشیم و همه دست به دست هم دهیم و ان شاءالله کشاورزی پررونق را در این کشور به یادگار بگذاریم و دل ملت ایران را خوشحال کنیم.

 

resized_427968_259 resized_427969_145 resized_427970_600 resized_427971_251 resized_428014_376 resized_428015_110 resized_428016_507 resized_428017_668 resized_428018_674 resized_428019_883 resized_428020_608 resized_428021_749 resized_428022_784 resized_428023_391 resized_428024_864 resized_428025_393