ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۹:۴۴
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / سیاست, گزارش تصویری > هجمه‌ي رسانه‌ای همراه با فشارهای دولتی به حرکت تبیلغی بیلبوردهای «صداقت آمریکایی» + تصاویر

هجمه‌ي رسانه‌ای همراه با فشارهای دولتی به حرکت تبیلغی بیلبوردهای «صداقت آمریکایی» + تصاویر

هجمه‌ي رسانه‌ای به حرکت تبیلغی بیلبوردهای «صداقت امریکایی» که این روزها شهروندان تهرانی با آنها روبرو بودند، به فشارهای دولتی منتهی شد تا شاهد شیوه جدید و بدیعی از سانسور در دولت یازدهم آنهم سانسور ...

هجمه‌ي رسانه‌ای به حرکت تبیلغی بیلبوردهای «صداقت امریکایی» که این روزها شهروندان تهرانی با آنها روبرو بودند، به فشارهای دولتی منتهی شد تا شاهد شیوه جدید و بدیعی از سانسور در دولت یازدهم آنهم سانسور بر بالای بیلبوردهای تبیلغاتی باشیم.

 

به گزارش نکته نیوز به نقل از رجانیوز، نصب بيلبوردهاي «صداقت آمريكايي» در سطح شهر تهران كه حاوي پيام‌هايي از ماهيت سياست‌ورزي آمريكايي‌ها بودند(اينجا)، در روزهاي اخير با هجمه سنگین رسانه های متعدد حامي سياست‌خارجي دولت يازدهم مواجه شد. حاميان دولت اين بيلبوردها را که از امریکا و رفتار دوگانه اش انتقاد می کرد، حمله به سايت‌خارجي دولت تدبير و اميد عنوان كردند! و انتقادات پردامنه‌اي را در رسانه‌هاي زنجيره‌اي عليه اين بييلبوردها سامان دادند، انتقاداتی که نهایتا با ورود دولت برای سانسور این بیلبوردهای تبلیغاتی تکمیل شد. 

 

 .101310

101311

 
 
 
روز گذشته شهرداري تهران در يك اقدام انفعالي دست به جمع‌آوري اين بيلبوردها از سطح شهر زده است. بيلبوردهايي كه در واقع يك اقدامن فرهنگي برای تبیین ماهیت رفتار دشمنان ملت ایران بوده است. اما این تابلوها که با هدف گوشزد کردن غیرقابل باور بودن رفتار طرف آمریکایی طراحی شده بودند توسط شهرداری تهران جمع آوری شدند.
 
 
در همين زمينه مهدی‌نژاد مدیر روابط عمومی سازمان زیباسازی فضای شهری گفته‌ است که این سازمان در نصب بیلبوردهای ضدآمریکایی دخیل نبوده و آنها را از سطح شهر جمع آوری خواهد کرد.
 
 
وي در گفت وگو با «شرق» از متولی این بیلبوردها ابراز بی‌اطلاعی کرده است و گفته است كه:«سازمان زیباسازی در این موضوع دخیل نبوده و این پوسترها بر روی بیلبوردهای تبلیغاتی سازمان زیباسازی نبوده است.» وي همچنين از جمع‌آوري اين بيلبوردها خبر داده است:«امشب (شب گذشته) این پوسترها جمع‌آوری می‌شود.»
 
 
اما اين برخورد مسئولين شهرداري با اين بيلبوردها و جمع‌آوري آن‌ها در حالي صورت مي‌گيرد كه پيش از اين مسئول بسيج شهرداري از اطلاع خود از نصب اين بيلبوردها خبر داده بود و گفته بود كه اين طرح‌ها با اجازه‌ي او نصب شده‌‌اند. محسن پیرهادی، مسئول بسیج شهرداری و عضو شوراي شهر تهران در گفت‌و‌گويي گفته بود كه: «طرح این پوسترها در راستای منافع نظام بود و من هم مانع نصب آن‌ها نشدم.» 
 
 
وي در مورد اطلاع داشتن بسيج شهرداري از نصب اين بيلبوردها گفته است: «ما در بسیج شهرداری تهران اطلاع داشتیم و مانع از نصب این پوسترها و تصاویر نشدیم چون محتوای آن‌ها را خارج از سیاست‌های نظام ندیدیم.»
 
 
پيرهادي در پاسخ به اين سوال كه «چطور ممکن است این تعداد پوستر با این گستردگی بدون اطلاع مجموعه شهرداری در پایتخت نصب شده باشد؟» به اين نكته اشاره كرده است كه:«امکان دارد چون بسیج یک مجموعه مستقل در شهرداری است. اصولا تشکیلات بسیج در همه سازمان‌ها و نهادها از جمله در شهرداری تهران تشکیلات مستقلی دارند و به‌طور مستقل هم عمل می‌کنند.» 
 
 
پيرهادي همچنين در مورد مجوز داشتن نصب اين بيلبوردها افزوده است كه: «عرض کردم کسی حق کار بدون هماهنگی و بدون مجوز ندارد و من اصل کار را دیده بودم، تایید کرده بودم و الان هم مسئولیت این کار را می‌پذیرم. نصب هر تبلیغاتی در تهران ضابطه‌مند و قانونی است و البته که کسی نمی‌تواند در تهران هر پوستر و تبلیغاتی را نصب کند و باید مجوز بگیرد.»
 
 
101105
 
 
 
اما پرویز سروری عضو ديگر شوراي شهر تهران نيز در خصوص جمع‌آوری اين تابلوها اظهار داشته است كه: تابلوهایی که با عنوان صداقت آمریکایی نصب شد بسیار هوشمندانه بود و چهره واقعی دشمن را مشخص کرد بنابراین جمع‌آوری این تابلوها نمی‌تواند قابل قبول باشد و یک اقدام عجولانه بود.»
 
 
 
وی با اشاره به اقدامات کنگره آمریکا گفته است: «کنگره امریکا با وضع تحریم‌های جدید به نوعی می‌خواهد قدرت چانه‌زنی این کشور را در مذاکرات بالا ببرد اما متاسفانه در داخل کشور این‌گونه اقدامات منفعلانه موضع ما را در مذاکرات متزلزل می‌کند و این مسئله ما را نسبت به نتیجه مذاکرات نگران کرده است.»
 
 
 
اما صرف نظر از انفعال مجموعه شهرداری تهران در جمع آوری این بیلبوردها، رفتار عجیب دولت یازدهم برای تجویز لبخند دستوری به امریکا نیز هر روز دامنه دارتر از روزهای قبل رخ نمایی می کند، چنانکه پيش از اين «جشنواره سينمايي افق نو» به دبيري نادر طالب‌زاده هم كه تنها جشنواره فرهنگي ضدآمريكايي و ضدصهيونيستي در ايران به شمار مي‌امد با فشار دولت تعطيل شد تا هيچ‌گونه فعاليت ضدآمريكايي در بدنه فرهنگي كشور انجام نگيرد، نكته‌ي مهم هم اينكه اين اقدامات منفعلانه درحالي انجام مي‌گيرد كه در روزهاي پس از مذاكرات طرف غربي دائما در حال توهين به ايرانيان است.
 

 

متأسفانه در ماههاي اخير برخی چنین می‌نمایانند که گویی برای پیشبرد تاکتیک‌های سیاسی دولت، باید حتی زبان و قلم هنرمندان داخلی گرفتار تیغ تیز سانسور و فشار روزنامه‌های زنجیره‌ای قرار گرفته و صاحبان اندیشه مورد هجمه قرار گیرند. حال بايد ديد اخلال دولت در روند كارهاي فرهنگي خارج از بدنه دولت تا چه زماني ادامه خواهد داشت و رويكرد منغعلانه سياست خارجي دولت يازدهم چه روزي به پايان خواهد رسيد.