ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۰:۱۵
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اسلایدشو, سیاست > آیا اسفندیار رحیم مشایی برای انتخابات ریاست جمهوری آماده می شود ؟

آیا اسفندیار رحیم مشایی برای انتخابات ریاست جمهوری آماده می شود ؟

آهسته آهسته  اذهان در حال عادت به عدم شنیدن اخبار تغییرات حاشیه ای در دولت بود  که باز هم رسانه ها از تغییرات گسترده در بدنه دولت و در سطوح بالای آن خبر دادند. دولت احمدی ...


آهسته آهسته  اذهان در حال عادت به عدم شنیدن اخبار تغییرات حاشیه ای در دولت بود  که باز هم رسانه ها از تغییرات گسترده در بدنه دولت و در سطوح بالای آن خبر دادند.

آیا اسفندیار رحیم مشایی برای انتخابات ریاست جمهوری آماده می شود ؟


دولت احمدی نژاد همیشه به خاطر تغییرات گسترده زیر تیغ نقد منتقدین و مخالفان بوده و به عدم ثبات مدیریتی متهم شده است . این تغییرات از جایجایی های درونی در دولت تا اخراج از آن به خاطر مخالفت با جریان خاص وجود داشته است. هم اکنون در آخرین تغییرات زلزله ای دیگر در دولت به وجود آمده و دیروز شاهد حکم های  جداگانه ای از طرف رئیس جمهور بودیم.

احمدی نژاد و مشایی

رئیس جمهور  در احکامی جداگانه، رئیس دفتر و رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را منصوب و با انتصاب مشایی به ریاست دبیرخانه جنبش عدم تعهد، دو وزیر کابینه را نیز جابجا کرد. انتصاباتی که در پی توصیه های رهبری مبنی بر عدم تنش افرینی در فضای کنونی باز بوی تنش افرینی می دهد.

اما باید دید چه مصلحتی در پی هر کدام از این تغییرات نهفته است،آیا واقعا این انتصابات جای سوال ندارد و سوال درباره آن جنگ روانی و کار دست های خار جی است!  گمانه زنی های بسیاری در اینباره شده است که نشان از مهره چینی های دولت برای چند ماه باقی مانده از عمر خود و حتی ماه های بعد ازآن دارد.

در اولین نگاه ، تقی پور وزیر ارتباطات به سمت مشاور رئیس جمهور در امور ارتباطات و فناوری اطلاعات منصوب شده است و نیکزاد وزیر کنونی مسکن و شهرسازی با حفظ سمت سرپرستی وزارت خانه تحت مدیریت تقی پور را تصاحب کرده است.

پرده از این انتصاب زمانی برداشته می شود که بدانیم یکی از ایده های دولت  در راستای اجرای برنامه پنجم توسعه  ادغام وزارت جدید التاسیس راه و شهرسازی با وزارت ارتباطات است که مولد آن وزارتی با عنوان وزارت امور زیر بنایی خواهد شد. شائبه ای مطرح می شود که دولت با وجود مخالفتهای مجلس به دنبال راه جدیدی برای اقدام این دو وزارت خانه می باشد دولت سه ماه وقت دارد تا وزیر جدید برای وزارت بی وزیر معرفی کند یا اینکه قصد داشته باشد از اهرم مخصوص به خود ادغام را به پیش ببرد.

 اما باید دید چه مصلحتی در پی هر کدام از این تغییرات نهفته است،آیا واقعا این انتصابات جای سوال ندارد و سوال درباره آن جنگ روانی و کار دست های خار جی است!

جای مشایی مستحکم تر می شود؟

اما با نگاه به سایر تغییرات این گونه به نظر می آید که از چند نگاه گروه نزدیک به آقای مشایی جای پایشان در دولت مستحکم تر خواهد شد . در یک نگاه انتصابات سید حسن موسوی، شریف ملک زاده و اسفندیار رحیم مشایی نشان از چینش جدید تیم اقای مشایی در اطراف رئیس جمهور و بدنه دولت را دارد و به قول برخی جریان انحرافی جای خود را در کابینه به کسی نمی دهد و فقط اعضا جابجا می شوند و جای جدید را به خود اختصاص می دهند. حتی برای وزارت امور زیر بنایی نیکزاد که گزینه نزدیک به تیم خاص در دولت و از مهره های مطرح و مورد وثوق دولت برای انتخابات آینده می باشد انتخاب شده است .

مشایی

در دولت نهم اسفندیارمشایی خیلی آهسته وارد دولت شد اما هنوز شرایط لازم را برای بدست آوردن جایگاهی در صدر دولت نداشت و اولین گام جدی با تصدی وی بر سازمان گردشگری به وجود آمد، این تنها راه ورود مشایی بود ولی در اواخر دولت نهم و اوایل دولت دهم چیزی نگذشت که وی حائز حدود بیش از بیست سمت در دولت بود حتی  در جدی ترین اقدام شاهد انتصاب وی به سمت معاون اولی رئیس جمهور  بودیم که حاشیه های زیادی  به همراه داشت و با حکم حکومتی رهبری آقای مشایی بعد از مدتی از حکم رهبری مبتنی بر عزل، استعفا داد! اما همانطور که اشاره شد او تنها معاون اول نبود بلکه با سمت های فراوان نفوذ بسیاری در دولت پیدا کرد . انتصاب وی به عنوان رئیس دفتر رئیس جمهور عملا دست مشایی را در دولت را باز کرد.

بر خلاف همه اعتقاد ها مبنی بر چرایی قدرت گیری جریان موسوم به انحرافی و عدم تجربه کافی و نگاه صحیح این افراد در پست های کلان نسبت به افراد با تجربه و دارای سوابق بهتر؛ آقای احمدی نژاد همواره ارادت قلبی خود را به اقای مشایی مطرح و ایستادگی به پای او را با همه تهمت ها به جان خریده و ثابت کرده است. قبل ها در تعاریفی مشایی را قله ای دست نایافتنی عنوان کرده  و افتخار به معاون اولی وی کرده بود و در حکم جدید وی نیز  همکاری با وی را برای خود هدیه ای الهی و افتخاری بزرگ بر شمارده است.  و نسبت به حکم معاون اولی وی حمایت قوی تری از وی داشته است.

احمدی نژاد

اما جای سوال انجا است که این اعتماد و علاقه به خدمت وی در چه محلی هزینه می شود؟ جایگاه تاثیرگذار جنبش عدم تعهد که نقش شایانی در مدیریت بین المللی جمهوری اسلامی  در مناسبات کنونی دارد؛ در این برهه حساس به دست کسی سپرده شود که تجربه سیاست خارجی کافی در این حد را ندارد. آیا غیر از آقای مشائی کسی که در زمینه های سیاست خارجی دارای تجربه و سابقه بوده است وجود ندارد؟ تجربه اقای مشایی در نهایت به شورای عالی ایرانیان خارج از کشور می رسد. البته در نگاه درونی دولت که داعیه مدیریت جهاتی را بسیار مطرح کرده است و آن نیز بسیار متاثر از نگاه اسفندیار مشایی بوده است فرصت خوبی است تا این تئوریسین دولت نگاه خود را در فرصت مدیریت ایران بر عدم تعهدها پیاده کند. اما آیا با توجه یه اینکه نظریات ایشان مورد نقد بسیاری از اندیشمندان از جمله علما و مراجع بزرگوار ما می باشد تا چه حد می تواند منطبق بر اصول اساسی اسلام و آرمان های انقلاب و فارغ از تفسیر های شخصی باشد؟

در واقع دولت نشان داد باز هم در این چند ماه آخر با وجود همه توصیه ها، بر ادامه راه قبلی خود پافشاری دارد و این نظر را پر رنگ تر می کند که، از کجا می‌دانید یک سال به آخر دولت مانده است؟

احمدی نژاد

در نگاهی دیگر برخی این انتصاب را برای به حاشیه راندن اقای مشایی در فرصت باقی مانده دولت دانسته اند در واقع وی در این مدت با حفظ جایگاه خود در حاشیه ای امن وارد خواهد شد اما این تجربه ای نیز برای او خواهد بود که در این حاشیه امن خود را بیشتر برای آنچه به عنوان پروژه جانشینی مطرح می شود اماده کند. نه تنها کسب تجربه و وجه پیدا کردن خارجی برای وی، بلکه فراغ بال برای هماهنگی امور دولت در جهت کارهای انتخاباتی که مدتی هم است  کلید خورده.

اسفندیار مشایی حتی اگر به دلایلی از جمله تغییرات احتمالی در قانون انتخابات موفق به راه یابی به رقابت ریاست جمهوری نشود باید جریان دولت برای این رقابت را مدیریت کند. و این نیازمند فراغ بال بیشتری است. اما گمانه دیگری که مطرح می شود میدان دادن به افراد جوان تر این حلقه است افرادی چون موسوی که به عنوان مهره سفید نیازمند تجربه بیشتری اند تا بتوانند در صورت نیاز در مسیر دولت برای انتخابات آینده گام بردارند.

 

نتیجه گیری:

با گذر از همه این گمانه ها، چیزی که با نگاه از بالا به این تغییرات در اذهان  مطرح می شود این است که  حتی اگر در این جابجایی ها  نیت انتخاباتی در کار نباشد، باز صحبت از تغییرات با طعم گروه خاص است . گویا قرار نیست تغییرات در دولت رنگ و بوی تجربه جدید و افراد مسبوق به سابقه دیگر را بگیرد بلکه هنوز فقط خط قرمز دولت پر رنگ تر می شود و افراد حلقه آقای مشایی در این جایگاه ها جا بجا می شوند.  این برخلاف آنچه مصلحت دولت برای کار تخصص و قوی و دوری از تنش آفرینی و توجه به انتقادات دلسوزان دولت می باشد. در واقع دولت نشان داد باز هم در این چند ماه آخر با وجود همه توصیه ها، بر ادامه راه قبلی خود پافشاری دارد و این نظر را پر رنگ تر می کند که، از کجا می‌دانید یک سال به آخر دولت مانده است؟

نظرات شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  حسینعلی می گوید :

  شما همه تاریخ بشر را که مطالعه کنید می بینید که قدرت لذت بخش و دوست داشتنی و در عین حال فسادآور است در کشور اسلامی ما هم که الحمدلله از شوق خدمت پله میزنند که به شوق قدرت برسند وگرنه خدمتی که در کار نیست همه بوی لذتبخش قدرت را می دهد. احمدی نژاد هم که قضا و قدر به قدرت رسوندش حالا دل کندن از این اریکه لذتبخش براش سخت شده دنبال تداومش میگرده. مثل آقای خاتمی که الان حاضره رسما بیاد بگه … خوردم تا تائیدش کنند بتونه یک بار دیگر اریکه لذتبخش را به دست بیاره چون الان تازه فهمیده که خوب قدرش را اونوقت نفهمیده و نتونسته زیاد از حد لذت ببره و میخواد بیاد جبران کنه. همه اینها در خیال باطل به سر میبرند. فقط خداوند حرف آخر را میزند.

   یارولی می گوید :

   فقط خداوند حرف آخر را میزند.
   آخ که داغ دلم رو تازه کردی ، با این صحبتت مواقم حسین علی
   من میگم هیچ چیز ارزش اینو نداره که من بخوام برای رسیدن به قدرت پا بزارم رو یه سری از عقاید و اعتقاداتم
   و با زندگی و آینده یه سری از آدما با زی کنم
   تا بوده همین بوده
   می دونی تو تاریخ آدمای خوب و بد گذشته اسمشون هست
   ولی به خوبی و بدی ازشون یاد میکنن
   مثلا شما یزید رو لعن میکنی و به امام حسین درود می فرستی
   چقدر خوبه خوبی از آدما به جا بمونه ….
   فقط خداوند حرف آخر را میزند.

  رحیم می گوید :

  واقعا تو این شرایط ایران ریس جمهور شدن اشتباه محض محسوب می گردد به نظر من اینها من تشنگان پست چپاول و مقام هستند که سینه سپر کردن

  حسن می گوید :

  اگر شورای نگهبان این امشایی را تائید کند به تمام جمهوری اسلامی شک میکنم که همه خیانتکار به اسلام هستند و همه ما سرکاری هستیم

  حسن می گوید :

  الله مشایی قیافه اش داد میزند که نوری ضد انقلاب منتظرش اس برای کرسی بی بی سی / جناب آقای ریاست محترم جمهور نباید از ایشان تعریف کند مشک آنکه ببوید نه آنکه عطار بگوید مشایی ضد راه شهدا است ایشان علاقه دارد که کنگره امریکا برایشان دست بزند ایشان گندی که با نیکی کریمی پاک کنند حق سکوت به کریمی دادند اطلاعاتی باشد که باشد که اطلاعاتی کیه که در جامعه ما خیلی برایشان جا باز کردند اگر خوب بود سرباز گمنام میماند اما متاسفانه سرباز بدنام شدند