ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۴:۱۶
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / امنیت ملی, فیلم و کلیپ و صوت > کمپینی علیه ایران توسط کشورها اطراف خلیج فارس+فیلم

کمپینی علیه ایران توسط کشورها اطراف خلیج فارس+فیلم

این کشورها در خلیج فارس، کمپینی علیه ایران شکل داده اند و به همین خاطر سوریه را به میدان نبردی علیه ایران تبدیل کرده اند.     به گزارش نکته نیوز به نقل از سرویس سیاسی جام، فرهمند ...

این کشورها در خلیج فارس، کمپینی علیه ایران شکل داده اند و به همین خاطر سوریه را به میدان نبردی علیه ایران تبدیل کرده اند.

 

IMG15440373

 

به گزارش نکته نیوز به نقل از سرویس سیاسی جام، فرهمند علیزاده، روزنامه نگار و کارشناس امور خاورمیانه، در مصاحبه ای با شبکه صدای آمریکا (VOA)، در مورد اوضاع سوریه و علت عدم تمایل جامعه جهانی به دخالت نظامی در این کشور گفت: «جامعه جهانی تزلزل دارد و نمی خواهد با قدرت وارد باتلاق سوریه شود چرا که مخالفان بشار اسد، گروه های بسیار متکثر و متنوعی هستند و اکثریت آنها که به خصوص در تحولات میدانی دست بالا را دارند، گروه های همپای القاعده اند که شوربختانه باعث شده اند وضع سوریه بسیار بدتر از آن چیزی باشد که در ابتدا بود و گمان می رفت به سمت بهبودی می رفت.»

 

این کارشناس صدای آمریکا، به نقل از هیثم مناع، رئیس “شورای هماهنگی ملی نیروهای تغییر در خارج سوریه” که به گفته وی رسانه های غربی هیچ علاقه ای به مطرح کردن وی و گروه اش را ندارند، گفت: «مشکل اساسی این است که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، وارد جنگ با ایران شده اند. این کشورها در خلیج فارس، کمپینی علیه ایران شکل داده اند و به همین خاطر سوریه را به میدان نبردی علیه ایران تبدیل کرده اند. ما به عنوان ملت سوریه، نمی خواهیم قربانی جنگ دیگران در کشورمان باشیم، چرا که ما خواهان آزادی و دموکراسی هستیم.»

 

علیزاده با تاکید بر اینکه اوضاع دموکراسی و آزادی در سوریه، در دوران حکومت بشار اسد بسیار بهتر از کشورهای حوزه خلیج فارس، به خصوص عربستان و قطر است، افزود: «جنگ در سوریه، نبردی برای دموکراسی بود که متاسفانه حضور برخی کشورها همچون عربستان و قطر که کاملاً روشن است علاقه ای به دموکراسی ندارند، موجب شد اوضاع این گونه شود.»

 

[jwplayer mediaid=”37672″]

دانلود

 

این روزنامه نگار، با تاکید بر شکست مخالفان بشار اسد گفت: «باید هم انقلاب مردم سوریه، شکست بخورد. وقتی که گروه های مخالف، سرنوشت خود را به عربستان و قطر گره زده اند، خب مسلم است چنین نتیجه ای هم به دست خواهند آورد.»

 

علیزاده با اشاره به نقش عربستان و قطر در اتحادیه عرب و ناکارآمدی این اتحادیه ادامه داد: «دخالت این کشورها باعث شده سوریه به ویرانه ای تبدیل شود. برای دو سال اجازه نداند هیچ نشست سیاسی برگزار شود و دائما بر گزینه نظامی و جنگ اصرار کردند. این قدر که این کشورها، تلاش کردند آمریکا به سوریه حمله کند؛ این قدر که تلاش کردند تسلیحات بیشتری را برای مخالفان تهیه کنند؛ اگر به جای باز کردن آغوش خود بر روی طالبان پاکستان و افغانستان، به دنبال گزینه های سیاسی رفته بودند، وضعیت این گونه نمی بود.»

 

وی افزود: «پیش شرط هایی که گذاشتند، موجب شد سوریه به بن بست برسد. این پیش شرط ها شدنی نیست. در توان اپوزیسیون سوریه نیست که پیش شرط می گذارد که اول بشار اسد کناره گیری کند و بعد با هم مذاکره کنند. این گروه ها در چنین جایگاهی نیستند.»

 

[jwplayer mediaid=”37676″]

دانلود

 

علیزاده در ادامه سراغ بحرین هم رفت و به مقایسه میان سیاست های ایران و عربستان در مورد بحرین و سوریه پرداخت. وی گفت: «ما دو کشور در خاورمیانه داریم که ناآرام هستند: یکی بحرین است و دیگری سوریه. بحرین اکثریت شیعه دارد با حکومتی سنی و سوریه نیز اکثریتی سنی دارد با حکومتی علوی. عربستان سعودی سیاستی را که برای این دو کشور در پیش گرفت این بود که ارتش و تانک های خود را به بحرین اعزام کرد و قیام مسالمت آمیز مردم را سرکوب نمود و همزمان در سوریه، از گروه های القاعده ای و بسیار خطرناک حمایت کرد. اما سیاست ایران، هم در مورد بحرین و هم در مورد سوریه، این بود که باید مذاکره شود؛ هم آن جایی که به نفع ایران بود مثل بحرین و هم آن جایی که به ضرر ایران بود مثل سوریه، در هر دو حالت گفت باید گزینه سیاسی باشد.»

 

وی در پایان در پاسخ به تفاوت آمار کشته شدگان در سوریه و بحرین گفت: «گروه های بسیار زیاد تروریستی در سوریه وجود دارد. 120000 کشته، تنها محصول ارتش سوریه نیست بلکه گروه های تروریستی هم فعالیت می کنند و آدم می کشند. این گونه نیست که فقط بشار اسد خونریز باشد. در مورد بحرین نیز اگر از اپوزیسیون کسی کشته نشده و خیلی آرام است، چون که ایران گروه های تروریستی نفرستاده آنجا، مثل عربستان که فرستاده سوریه.»

 

[jwplayer mediaid=”37677″]

دانلود