ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : یکشنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۳:۲۸
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده > تجلیل و تشکر از نویسنده کتاب خاطرات رهبر انقلاب

تجلیل و تشکر از نویسنده کتاب خاطرات رهبر انقلاب

تجلیل از نویسنده کتاب خاطرات رهبر انقلاب حجت الاسلام زائری: قلم بهبودی بی‌نظیر است و صداقت و نبود تعارف به وضوح در قلم او موج می‌زند فرهنگ > ادبیات - در دومین برنامه اوج هنر که به پاسداشت هنرمندان ...

تجلیل از نویسنده کتاب خاطرات رهبر انقلاب

حجت الاسلام زائری: قلم بهبودی بی‌نظیر است و صداقت و نبود تعارف به وضوح در قلم او موج می‌زند

فرهنگ > ادبیات – در دومین برنامه اوج هنر که به پاسداشت هنرمندان انقلاب اسلامی اختصاص دارد، از یک عمر تلاش هدایت‌الله بهبودی در ادبیات انقلاب و دفاع مقدس تجلیل شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آیین پاسداشت استاد هدایت الله بهبودی در دومین برنامه اوج هنر و با حضور چهره‌های سرشناس فرهنگی، ادبی و هنری در نخلستان سازمان اوج برگزار شد.

در این مراسم که سه شنبه پنجم بهمن ماه در نخلستان سازمان اوج برگزار شد، در ابتدای مراسم مرتضی سرهنگی درباره شخصیت هدایت‌الله بهبودی گفت: «همیشه و همه جا از نوشته‌های بهبودی صحبت گفته و شنیده‌ایم، اما من می‌خواهم این بار از چیزهایی بگویم که او خط زده است. هرگاه نوشتم که نوشتن را از بهبودی یاد گرفته‌ام، او خط زد. هرگاه نوشتم اگر او نبود، دفتر ادبیات انقلاب اسلامی اصلا تشکیل نمی‌شد او خط زد. هرگاه نوشتم قلم او به ادبیات پیداری و ادبیات جنگ تشخص ادبی، مردمی و ساده‌ای داد او خط زد. اما نگاه او به انقلاب و به جنگ همواره صادقانه و درست بوده است و ما تا جایی که بتوانیم از این نگاه تبعیت می‌کنیم.»

سرهنگی ادامه داد: «او وفادار به آنچه که در این مملکت هست، بوده و مانده و در میان این همه سخن، بهبودی فقط یک جمله را خط نزد و آن برادری با من بود.»

در ادامه مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین زائری درباره ادبیات پایداری و ادبیات دفاع مقدس گفت: «باید بگوییم در بعضی مباحث شخص رهبری انقلاب به اندازه تمام دستگاه‌های فرهنگی این کشور جریان ساز بوده اند. و ارزش جریان سازی ایشان قابل مقایسه با میزان اثرگذاری سایر دستگاه‌‌ها نبوده و نیست.»

زائری ادامه داد: «اکنون و باگذشت حدود چهار دهه از انقلاب اسلامی باید سئوال کنیم در بسیاری از مقوله‌های فرهنگی توانسته‌ایم به آرمان انقلاب اسلامی دست یابیم؟ من خیلی اوقات خجالت می‌کشم که در صف برخی فیلم‌های سینمایی کشورمان بایستم، خجالت می‌کشم که برخی مطبوعات کشور را با آرمان‌های انقلاب اسلامی مقایسه کنم. و این اتفاق در بسیاری دیگر از مقوله‌های فرهنگی نیز وجود دارد. اکنون با گذشت حدود ۴۰ سال از انقلاب، آیا وقت آن نرسیده که در فضای فرهنگی هم به ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب دست یابیم؟ و سوال اینجاست که فرضا کشوری نظیر امریکا هم در نیل به ارزش‌های خود در فضای فرهنگی چنین تسامحی به خرج می‌دهد؟»

زائری در خصوص هدایت الله بهبودی هم گفت: «قلم ایشان بی‌نظیر است و صداقت و عدم تعارف به وضوح در قلم او موج می‌زند. ضمن آن که جریان سازی و تاثیر گذاری ایشان هم به نوبه خود منخصر به فرد و قابل توجه است.»

هم چنین علیرضا کمره‌ای نیز تجلیل از بهبودی را اتفاقی مبارک برای گذشته و حال و آینده ادبیات کشور دانسته و گفت: «دو بهره همواره از بهبودی در ذهن من بوده است، ویژگی‌های شخصیتی و اندیشه و عمل او.»

او ادامه داد: «اگر کسی که بهره‌ای از اخلاقیات نبرده است وارد ادبیات پایداری شود، طبعا اثر او فاقد میزان اثرگذاری لازم خواهد شد و کار او در قلب‌ها نفوذ نمی‌کند. اما من بهبودی را متخلق به اخلاق حسنه یافته‌ام و همواره وقار، نجابت، کم حرفی، بی‌حاشیه بودن و احتیاط پرهیزکارانه از مطرح شدن از حضور در جمع و هم چنین اغتنام فرصت‌ها را در رفتار و منش او دیده‌ام. و بارها شده است که شاهد بوده‌ام که سکوت همراه با مدارای او به حل و فصل غائله منجر شده است.»

کمره‌ای در باب اندیشه بهبودی خاطرنشان کرد: «در باب اندیشه و تاملات او جای حرف بسیار است. اما اگر به اجمال بخواهم اشاره کنم باید بگویم از مختصات ادبیات پایداری آمیختگی آن با تاریخ است. بهبودی هم دانش آموخته تاریخ اما دارای طبع ادبی است و این در هم تنیدگی هم چون تار و پود میان تاریخ و ادبیات در آثار او مشهود و ملموس است.»

او در پایان گفت: «اگر بخواهیم برای آثار بهبودی نقطه اوجی را متصور باشیم یقینا نقطه اوج کتاب «شرح اسم» است و این کتاب تابلوی تمام قد ادبیات بهبودی است. چرا که تشخیص تاریخی، توان قلمی و تلفیق تاریخ و ادبیات در این کتاب به اوج خود رسیده است.»

سپس نوبت به حجت الاسلام خزایی مسئول موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی رسید که او درباره بهبودی گفت: «آشنایی من با بهبودی به ۲۰ سال قبل بازمی‌گردد و از روزی که ایشان به جمع ما در موسسه پیوستند شاهد تاثیر و تاثر دو طرفه موسسه و ایشان بودیم. یادم می‌آید که روزگاری اسنادی از تاریخ رضاخان به دستمان رسید که قصد کردیم پیرامون آن اسناد تاریخ نگاره‌ای را تولید کنیم. اما هرکس که بعنوان پژوهشگر وارد این کار شد، کار را آغاز کرد ولی نیمه کاره رها کرد. و این هدایت الله بهبودی بود که توانست با ممارست مثال زدنی این کار را به پایان برساند.»

خزایی درباره کتاب «شرح اسم» گفت: «تبدیل اسناد متعدد به یک نثر روان و لطیف ادبی و تبیین شخصیتی مهم و حساس نظیر رهبر انقلاب کار بسیار مشکلی بود و اکنون با اثری طرف هستیم که به گواه بهبودی یجتی یک سطر بدون استناد هم در آن پیدا نمی شود و ابایی ندارم اگر بگویم بهبودی از چهره های صاحب سبک و ماندگار تاریخ نگاری نوین کشورمان هستند.»

خزایی در انتها ضمن اعلام خبرِ اثر تازه بهبودی تصریح کرد: «جدیدترین همکاری موسسه و بهبودی کتابی مشابه «شرح اسم» با محوریت زندگانی حضرت امام خمینی است که سال آینده تکمیل و منتشر می‎شود.»

در پایان این مراسم نیز هدایت الله بهبودی در سخنان کوتاهی گفت: «بیش از آن که به خاطر تجلیل از خود به اینجا بیایم به دلدادگی از شرح اسم آمده ام. و کسانی که به اینجا آمده اند و تیر مخالفت با شرح اسم را به جان خریدند و دم نزدند.»

بهبودی در پایان ضمن تصریح این نکته که ارزش والای شرح اسم به خاطر قهرمانش است نه نویسنده‌اش، به ارزش بالای مهربانی اشاره کرد و گفت: «خدا کند در این گذر با هم مهربان باشیم.»

در پایان این مراسم از مقام ادبی هدایت الله بهبودی تجلیل به عمل آمد.

سلسله برنامه های اوج هنر به نکوداشت و تجلیل از هنرمندان انقلاب اسلامی اختصاص داشته و در دو برنامه گذشته خود از مقام ادبی گلعلی بابایی و هدایت الله بهبودی تقدیر و تجلیل به عمل آورده است.