ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۲۰:۵۴
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / خواندنی > رضا خان و دلیلی که درباره نماز نخواندش داشت!!!

رضا خان و دلیلی که درباره نماز نخواندش داشت!!!

رضا خان و دلیلی که درباره نماز نخواندش داشت!!! رضا خان یکی از پادشاهان دوره پهلوی بود او در ارتش درس خوانده بود و یک سرباز نمونه در ارتش بود ولی با سابقه های که در ...

رضا خان و دلیلی که درباره نماز نخواندش داشت!!!

رضا خان و دلیلی که درباره نماز نخواندش داشت!!!

رضا خان یکی از پادشاهان دوره پهلوی بود او در ارتش درس خوانده بود و یک سرباز نمونه در ارتش بود ولی با سابقه های که در نظام داشت او را به پادشاهی ایران منصوب کردند قبل از زمان رضا خان اوضاع مملکت بسیار نا به سامان بود ولی با پادشاهی رضا خان وضع کشور رو به بهبود رفت و رضاخان توانست زمام امور مملکت را در دست بگیرد ولی علاقه ای به مذهب و خواندن نماز نداشت و برای این مورد هم دلیل خاص خودش را داشت که مورد قبول کسی نبود در ادامه جزئیات بیشتر علت نماز نخواندن و روزه نگرفتن رضا شاه پهلوی را در سایت نکته نیوز خواهید خواند با ما همراه باشید.

 

دلایل جالب رضا خان برای نماز نخواندن

همسر دوم رضاخان در خاطرات خود به نکات جالب توجهی درباره اعتقادات او اشاره می کند؛ از جمله استدلال عجیب دیکتاتور سابق برای نماز نخواندن و روزه نگرفتن و همچنین یه ابتکار برای ماه رمضان!

 

تاج‌الملوک آیرملو، همسر دوم رضا شاه و مادر محمدرضا پهلوی در خاطرات خود درباره اعتقادات رضاشاه می‌نویسد: رضا [شاه] اهل نماز و روزه نبود و برای خودش استدلالاتی داشت که با ما در میان می گذاشت. رضا می گفت مگر خدا عرب هست که ما باید روزی ۵ نوبت با او عربی صحبت کنیم؟! روزه هم نمی‌گرفت و می گفت انسان هر وقت گشنه می‌شود باید غذا بخورد والا دچار مریضی خواهد شد!

 

اگر چه در این ایام مستخدمین دولت اکثراً روزه می گرفتند، ولی شب‌نشینی و بیداری تا صبح و مجالس قمار به راه بود. در کوچه و بازار هم کسی سیگار نمی‌کشید و روزه خور علنی دیده نمی شد. اجمالاً شهر منظره ماه رمضان داشت، البته دیگر در مسجدها قالیچه‌های جانماز اعیان و اشراف پهن نمی‌شد، زیرا متوجه شده بودند رضا برخلاف قاجارها میل دارد ایران را به درجه ممالک پیشرفته اروپایی برساند و بساط این‌گونه تظاهرات مذهبی را جمع‌آوری نماید. برخلاف اعیان و اشراف و کسبه و تجار و مردم معمولی و طبقات عوام مساجد را پر می‌کردند.

 

بعدها که حکومت قدرت و قوام زیادتری پیدا کرد اظهار داشت که می‌خواهد جلوی این آخوندبازی‌ها را بگیرد. در اینجا رضا سیاست مخصوصی را به کار بست و دستور داد تا توپ افطار و سحر را بی‌ترتیب و نامنظم درکنند! بی‌ترتیبی در ساعات توپ افطار و سحر به این صورت بود که توپ افطار را نیم ساعت بعد از مغرب و توپ سحر را یکی دو ساعت جلوتر از طلوع فجر می‌انداختند و با این یک تیر دو نشانه زدند! اولاً عامه را که ساعت نداشتند به واسطه درازی ساعات روزه از روزه‌داری بری می‌کردند و ثانیاً اشخاص ساعت‌دار را که بدون توپ هم می‌توانستند موقع خوردن و نخوردن را تشخیص بدهند به توپ افطار و سحر بی‌اعتماد می‌ساختند تا جایی که اکثراً خواستار آن شدند شلیک توپها متوقف و توپها جمع‌آوری شوند!

 

تاج‌الملوک آیرملو همسر دوم رضا شاه و مادر محمدرضا پهلوی

رضا خان و دلیلی که درباره نماز نخواندش داشت!!!

خاطرات تاج‌الملوک (ملکه پهلوی)، تهران: نشر به‌آفرین، ۱۳۸۰، صفحه ۲۴۱.