ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۹:۰۲
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / خانواده, فرهنگ, مذهبي > تفاوت‌های زن و مرد

تفاوت‌های زن و مرد

چرا زن و مرد در همه زمینه ها چه ظاهر و چه خلق و خو و خصوصیات با یكدیگر فرق دارند؟ چرا مثل هم نیستند تا بیشتر با هم سازگاری داشته، راحتر در كنار یكدیگر ...

چرا زن و مرد در همه زمینه ها چه ظاهر و چه خلق و خو و خصوصیات با یكدیگر فرق دارند؟ چرا مثل هم نیستند تا بیشتر با هم سازگاری داشته، راحتر در كنار یكدیگر زندگی كنند و خوشبختتر شوند؟ و…

تفاوت ميان زن و مرد

معمولاً در ذهن جوانان به خصوص قبل از ازدواج سوالاتی از این دست بسیار رخ می نمایند. آنها به دنبال دلیل این همه تفاوت می گردند و معتقدند كه بسیاری از اختلافات میان زن و مرد در زندگی زناشویی شان به دلیل وجود همین تفاوت ها است.

متخصصین و مشاورین امر ازدواج نیز بر این امر صحه می گذارند كه تفاوت میان زن و مرد عاملی موثر در ایجاد اختلافات زناشویی می باشد با این تفاوت كه آنها معتقدند چون زن و مرد تفاوت های خود با فرد مقابل را درك نمی كنند و به آنها توجه نمی كنند دچار مشكل می شوند.

 از دید آنها یکی از علت های اصلی اختلاف و کشمکش های دائمی بین زن و شوهرها، این است که مردان، زنان را با "ویژگی های خود" ارزیابی می کنند و زنان، مردان را با "مقیاس خود" می سنجند. یعنی مردان توقع رفتارها و ویژگی های مردانه از زنان دارند و زنان انتظار دارند همسرانشان رفتارهایی زنانه داشته باشند. به همین دلیل توجه به برخی از اصول فراموش شده در مورد تمایزهای میان زنان و مردان باعث از بین رفتن بسیاری از اختلافات و درگیری ها و در نتیجه نزدیك تر شدن آنها به یكدیگر می شود.

 

هر كدام از زن و مرد باید قبل از ازدواج نسبت به ویژگی‌ های خود و جنس مخالف شناخت كامل كسب نمایند. همین خود آگاهی و دیگر آگاهی مسیر رسیدن درك تفاوت ها و تمایزها و حل و مدیریت آنها رد زندگی مشترك را برای زن و مرد هموار می سازد

 

اصول فراموش شده

-هدف خداوند از خلقت انسان ها در دو قالب كاملاً متفاوت زن و مرد، به دلیل مكمل بودن آنها در كنار هم بوده است. یعنی زن و مرد با همه تفاوتهایشان وقتی در كنار هم قرار می گیرند كمبودهای یكدیگر را جبران كرده و در كنار هم كامل می شوند و تنها در این حالت افراد به سمت حل درست و منطقی مسائل و مشكلاتشان پیش رفته و به موفقیت و سعادت در زندگی زناشویی دست می یابند.

-هر كدام از زن و مرد باید قبل از ازدواج نسبت به ویژگی‌ های خود و جنس مخالف شناخت كامل كسب نمایند. همین خود آگاهی و دیگر آگاهی مسیر رسیدن درك تفاوت ها و تمایزها و حل و مدیریت آنها رد زندگی مشترك را برای زن و مرد هموار می سازد.

-باید به یاد داشته باشیم كه آن چه همیشه به عنوان ویژگی های گروه زنان یا مردان معرّفی می ‌شود نباید در نگاه فرد مقابل عیب و نقص آن گروه محسوب شود. به بیان دیگر نه حساس بودن، كم صبر بودن،‌ جزئی نگر بوده،‌ پر حرف بودن و… برای زنان عیب و نه خشن بودن، كم احساس بودن، كم حرف بودن،‌كلی نگر بودن و … برای مردان نقص محسوب می شود. پس هرگز در زندگی مشترك به این ویژگی ها به دید نقص و عیب نگاه نكرده و فرد مقابل را همانگونه كه طبیعتش ایجاب  می كند، بپذیرید.

-نكته مهم دیگر آنكه نه تنها افراد باید فرد مقابل را با تمام ویژگی هایش بپذیرند و درك كنند و توقع بیجای از بین بردن آن ویژگی ‌ها در فرد مقابل را در خود نابود سازند بلكه در بعضی موارد باید در توسعه حالات همسرشان نیز تلاش نمایند.