ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : سه شنبه, ۲۱ آذر , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۰:۳۶
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اخبار خارجي, اقتصاد, خواندنی, علمي > دلیل نام گذاری سیستم عامل به ویندوز و سازنده آن

دلیل نام گذاری سیستم عامل به ویندوز و سازنده آن

غول کامپیوتر ، بیل گیتس   تهیه کننده : مجید مکاری منبع : راسخون بیل گیتس کیست ؟ ویلیام هنری گیتس سوم مشهور به بیل گیتس (Bill Gates) رئیس و موسس شرکت مایکروسافت. در حال حاضر مایکروسافت با بیش از ...

غول کامپیوتر ، بیل گیتس

 

تهیه کننده : مجید مکاری
منبع : راسخون

بیل گیتس کیست ؟

ویلیام هنری گیتس سوم مشهور به بیل گیتس (Bill Gates) رئیس و موسس شرکت مایکروسافت. در حال حاضر مایکروسافت با بیش از چهل هزار کارمند در شصت کشور جهان و با درآمد خالص ۲۵٫۳ میلیارد دلار در پایان سال مالی ۲۰۰۱ یکی از موفقترین شرکتهای ایالات متحده امریکا و یکی از راهبران صنعت کامپیوتر بوده است.
بیل گیتس در ۲۸ اکتبر سال ۱۹۵۵ در یک خانواده متوسط در شهر سیاتل امریکا متولد شد.پدر بیل , ویلیام هنری گیتس دوم وکیل دادگستری و یکی از سرشنایان شهر سیاتل است و مادر او آموزگار مدرسه و یکی از اعضا هیئت مدیره United Way International بود که در امور خیره نیز فعالیت داشت. بیل گیتس در این خانواده و در کنار دو خواهر خود رشد کرد.گیتس در کودکی بیشتر وقت خود را در کنار مادربزرگ خود گذراند و از او تاثیر بسیار گرفت. او از همان دوران کودکی خود روحیه رقابت طلبی خود را نشان داد و سعی می کرد تا در هر زمینه ای از دوستان خود پیش باشد.
گیتس تحصیلات ابتدای خود را در مدرسه عمومی Lakeside پشت سر گذاشت و در آنجا بود که با کامپیوتر آشنا شد.در آغاز یکی سالهای تحصیلی مسئولان مدرسه Lakeside تصمیم گرفتند با کمک خانواده دانش آموزان, یک ترمینال کامپیوتر اجاره کنند و در اختیار دانش آموزان قرار بدهند. در این هنگام بیل گیتس با کامپیوتر آشنا شد و به سرعت در استفاده از آن مهارت کسب کرد و در سیزده سالگی اولین نرم فزار خود را که یک بازی ساده بود نوشت. گیتس به همراه دوست خود پل آلن (Paul Allen ) که دو سال از گیتس بزرگتر بود و در زمینه سخت افزار کامپیوتر هم مهارت داشت , بیشتر وقت خود را به برنامه نویسی در اطاق کامپیوتر Lakeside میگذراند.
گیتس در سال ۱۹۷۳ وارد دانشگاه هاروارد شد و در آنجا با استیو بالمر (Steve Ballmer) که در حال حاضر رئیس قسمت اداری مایکروسافت است آشنا شد. گیتس زمانی که در هاروارد بود یک نسخه از زبان BASIC را برای کامپیوتر MITS Altair طراحی کرد.
بیل گیتس در سال ۱۹۷۵ به همراه دوست دوران کودکی خود پل آلن شرکت کوچکی بنام Microsoft با شعار در هر خانه یک کامپیوتر ایجاد کرد.مایکروسافت انواع زبانهای برنامه سازی را برای کامپیوترهای مختلف تولید میکرد. در آن زمان مایکروسافت فقط ۴۰ کارمند داشت که شبانه روز بشدت کار میکردند و کل فروش آن فقط ۲٫۴ میلیون دلار در سال بود.
در سال ۱۹۸۰ شرکت IBM برای اینکه از بازار کامپیوترهای شخصی عقب نماند تصمیم گرفت تا کامپیوتر خود را که PC نام گرفت و کامپیوترهای امروزی نیز مبتنی بر آن هستند , بسازد و وارد بازار کند. IBM تصمیم گرفت تا کار نرم افزار آن را به عهده شرکت دیگری بگذارد. این بود که شاهین خوشبختی بر دوش مایکروسافت نشست و IBM قراردی با شرکت کوچک مایکروسافت بست تا نرم افزارهای سازگار با کامپیوترهای شخصی IBM تولید کند.کامپیوتر های جدید IBM از پردازنده های ۱۶ بیتی ۸۰۸۸ شرکت اینتل استفاده میکرد. بنابراین مایکروسافت برای فروش زبانهای برنامه سازی خود به یک سیستم عامل ۱۶ بیتی نیاز داشت.در آن زمان شخصی بنام تیم پاترسون در کارگاه خانه خود یک کامپیوتر ۱۶ بیتی کوچک ساخته بود و برای آن یک سیستم عامل ساده ۱۶ بیتی نوشت که نام DOS 86 را برای آن انتخاب کرده بود. بیل گیتس کلیه حقوق سیستم عامل DOS 86 را با قیمت ۷۵ هزار دلار بدست آورد. بیل گیتس و پل آلن سیستم DOS 86 را متناسب با کامپیوتر های شخصی IBM تغییر دادند و امکانات بیشتری را به آن افزودن و از آن یک سیستم عامل قوی ۱۶ بیتی ساختند. مایکروسافت این سیستم عامل را MS-DOS نامید. MS-DOS برروی کامپیوترهای شخصی IBM جای گرفتند و IBM درصدی از فروش کامپیوترهای PC خود را برای استفاده از MS-DOS به مایکروسافت می پرداخت. و رفته رفته امپراتوری آقای بیل گیتس بر روی MS-DOS بنیان نهاده شد. بعدها مایکروسافت با تولید سیستم عامل گرافیکی Windows و محصولات موفق دیگر گامهای بزرگتری بسوی موفقیت برداشت.طبق آخرین آمار بیش از ۹۵ درصد از دارندگان کامپیوترهای شخصی در سراسر جهان از محصولات مختلف مایکروسافت استفاده میکنند.
درحال حاضر بیل گیتس با بیش از ۵۰ میلیارد دلار, ثروتمندترین مرد دنیا شناخته شده است.او این مقام را چندین سال است که حفظ کرده. یکی از دلایل موفقیت مایکروسافت به گفته خود گیتس استخدام افراد با هوش در این شرکت است.گیتس زمانی که فقط ۱۹ سال داشت مایکروسافت را مدیریت میکرد.او بقدری کار میکرد که حتی گاهی چند روز محل کار خود را ترک نمی کرد و به همراه کارمندان خود بسختی برروی پروژه های مختلف و سفارش مشتریان کار میکرد.
گیتس در سال ۱۹۹۴ با ملیندا فرنج گیتس ازدواج کرد که حاصل آن یک دختر (متولد سال ۱۹۹۶) و یک پسر (متولد سال ۱۹۹۹) بوده است.بیل گیتس راه مادر خود را ادامه داد و بهمراه همسر خود چندین موسسه خیره در سراسر دنیا تاسیس کرد.هم اکنون بیل گیتس همراه همسر و فرزندان خود در شهر سیاتل ساکن است.

تولد تا تولد

بیل گیتس در ۲۸ اکتبر سال ۱۹۵۵ در یک خانواده متوسط در شهر سیاتل امریکا متولد شد.
پدر بیل , ویلیام هنری گیتس دوم وکیل دادگستری و یکی از سرشنایان شهر سیاتل است و مادر او آموزگار مدرسه و یکی از اعضا هیئت مدیره United Way International بود که در امور خیره نیز فعالیت داشت.
بیل گیتس در این خانواده و در کنار دو خواهر خود رشد کرد.گیتس در کودکی بیشتر وقت خود را در کنار مادربزرگ خود گذراند و از او تاثیر بسیار گرفت.
او از همان دوران کودکی خود روحیه رقابت طلبی خود را نشان داد و سعی می کرد تا در هر زمینه ای از دوستان خود پیش باشد.گیتس تحصیلات ابتدای خود را در مدرسه عمومی Lakeside پشت سر گذاشت و در آنجا بود که با کامپیوتر آشنا شد.

آغاز یک تحول :

در آغاز یکی سالهای تحصیلی مسئولان مدرسه Lakeside تصمیم گرفتند با کمک خانواده دانش آموزان, یک ترمینال کامپیوتر اجاره کنند و در اختیار دانش آموزان قرار بدهند. در این هنگام بیل گیتس با کامپیوتر آشنا شد و به سرعت در استفاده از آن مهارت کسب کرد و در سیزده سالگی اولین نرم فزار خود را که یک بازی ساده بود نوشت. گیتس به همراه دوست خود پل آلن (Paul Allen ) که دو سال از گیتس بزرگتر بود و در زمینه سخت افزار کامپیوتر هم مهارت داشت , بیشتر وقت خود را به برنامه نویسی در اطاق کامپیوتر Lakeside میگذراند.

ورود به دانشگاه و اخراج

گیتس در سال ۱۹۷۳ وارد دانشگاه هاروارد شد و در آنجا با استیو بالمر (Steve Ballmer) که در حال حاضر رئیس قسمت اداری مایکروسافت است آشنا شد. گیتس زمانی که در هاروارد بود یک نسخه از زبان BASIC را برای کامپیوتر MITS Altair طراحی کرد.

در هر خانه یک کامپیوتر

بیل گیتس در سال ۱۹۷۵ به همراه دوست دوران کودکی خود پل آلن شرکت کوچکی بنام Microsoft با شعار “در هر خانه یک کامپیوتر” ایجاد کرد.مایکروسافت انواع زبانهای برنامه سازی را برای کامپیوترهای مختلف تولید میکرد. در آن زمان مایکروسافت فقط ۴۰ کارمند داشت که شبانه روز بشدت کار میکردند و کل فروش آن فقط ۲.۴ میلیون دلار در سال بود.

IBM

در سال ۱۹۸۰ شرکت IBM برای اینکه از بازار کامپیوترهای شخصی عقب نماند تصمیم گرفت تا کامپیوتر خود را که PC نام گرفت و کامپیوترهای امروزی نیز مبتنی بر آن هستند , بسازد و وارد بازار کند.
IBM تصمیم گرفت تا کار نرم افزار آن را به عهده شرکت دیگری بگذارد. این بود که شاهین خوشبختی بر دوش مایکروسافت نشست و IBM قراردی با شرکت کوچک مایکروسافت بست تا نرم افزارهای سازگار با کامپیوترهای شخصی IBM تولید کند.کامپیوتر های جدید IBM از پردازنده های ۱۶ بیتی ۸۰۸۸ شرکت اینتل استفاده میکرد. بنابراین مایکروسافت برای فروش زبانهای برنامه سازی خود به یک سیستم عامل ۱۶ بیتی نیاز داشت.

خرید Dos 86

در آن زمان شخصی بنام تیم پاترسون در کارگاه خانه خود یک کامپیوتر ۱۶ بیتی کوچک ساخته بود و برای آن یک سیستم عامل ساده ۱۶ بیتی نوشت که نام DOS ۸۶ را برای آن انتخاب کرده بود. بیل گیتس کلیه حقوق سیستم عامل DOS ۸۶ را با قیمت ۷۵ هزار دلار بدست آورد. بیل گیتس و پل آلن سیستم DOS ۸۶ را متناسب با کامپیوتر های شخصی IBM تغییر دادند و امکانات بیشتری را به آن افزودن و از آن یک سیستم عامل قوی ۱۶ بیتی ساختند.
مایکروسافت این سیستم عامل را MS-DOS نامید. MS-DOS برروی کامپیوترهای شخصی IBM جای گرفتند و IBM درصدی از فروش کامپیوترهای PC خود را برای استفاده از MS-DOS به مایکروسافت می پرداخت. و رفته رفته امپراتوری آقای بیل گیتس بر روی MS-DOS بنیان نهاده شد.
بعدها مایکروسافت با تولید سیستم عامل گرافیکی Windows و محصولات موفق دیگر گامهای بزرگتری بسوی موفقیت برداشت.طبق آخرین آمار بیش از ۹۵ درصد از دارندگان کامپیوترهای شخصی در سراسر جهان از محصولات مختلف مایکروسافت استفاده میکنند.

بیل گیتس Bill Gates ، ثروتمندترین فرد دنیا ، مدیرعامل مایکروسافت چگونه کار می‌کند؟

غول کامپیوتر ، بیل گیتس
مجله فورچون سلسله مصاحبه‌هایی با عنوان چگونه کار می‌کنم” ( خبرگزاری Cnn) با افراد مشهور دنیای صنعت و اقتصاد انجام داده است . محور اصلی این مصاحبه‌ها نحوه انجام کارها و مدیریت برنامه‌ها توسط این اشخاص است. در یکی ازتازه‌ترین این سری مصاحبات ، مجله فورچون مصاحبه‌ای با بیل گیتس انجام داده است. به خلاصه‌ای از این مقاله توجه کنید :

توضیح

بیل گیتس ، ثروتمندترین مرد جهان است که اکنون به عنوان موسس و بیانگذار و رهبر شرکت بزرگ مایکروسافت در جهان شهرتی بی نظیر دارد ، ویلیام (بیل) گیتس، سرمایه دار ۴۹ ساله آمریکایی و مالک شرکت مایکروسافت که عمده ترین تولیدکننده نرم افزارهای رایانه ای ( از جمله ویندوز windows) به شمار می رود را با مجموعه دارایی ۴۶٫۵ میلیارد دلار به عنوان ثروتمندترین مرد جهان ( چهار سال متوالی) معرفی کرده است.

دفتر بیل گیتس

اگر به دفتر بیل گیتس نگاه کنید کاغذ زیادی در آن نمی‌بینید. ” روی میزم ۳ صفحه نمایش دارم که مجموعه آنها با هم یک دسکتاپ واحد را تشکیل می‌دهند. من می‌توانم چیزها را از یک صفحه به صفحه دیگر بکشم . اگر شما یک بار تجربه کار با یک صفحه نمایش بزرگ را تجربه کنید ، دیگر به گذشته برنمی‌گردید ، چون اثر مستقیمی روی کارآیی شما خواهد گذاشت.
صفحه نمایش چپ لیست ایمیل‌هایم را نشان می‌دهد ، صفحه نمایش وسط ایمیلی را که می‌خوانم و به آن جواب می‌دهم را نمایش می‌دهد و مرورگرم روی صفحه نمایش راست قرار می‌گیرد.”
در مایکروسافت ایمیل رسانه انتخابی است و بیشتر از تماسهای تلفنی ، بلاگ ، اسناد و بولتنهای خبری و یا نشستها از آنها استفاده می‌شود. ( میلهای صوتی و فکسها در امیلها ادغام شده‌اند.)

نکات جالب

– بیل گیتس روزانه ۱۰۰ ایمیل دریافت می‌کند ، البته بعد از فیلتر ایمیلهای ناشناس وی چنین تعداد ایمیلی دارد.
-بیل گیتس سعی می‌کند ، مطمئن شود وقتش را روی ایمیلهایی که اهمیت بیشتری دارند متمرکز کند .
– تنها وسیله‌ای که گیتس در دفترش دارد و تکنولوژی پایینی دارد ، “وایت بوردش” است . وی از ماژیکهای خوشرنگی استفاده می‌کند.
“در مایکروسافت ، می‌شود از روی وایت‌بوردها عکس برداشت و به رایانه‌ها ارسال کرد ، به این ترتیب آنها شبیه یک Tablet pc بزرگ می‌شوند ، من در حال حاضر چنین وایت بوردی ندارم ، شاید سال بعد یک وایت‌بورد دیجیتال برای خودم تهیه کنم ”
– “کاغذ در زندگی روزانه من نقشی ندارد ، من ۹۰ درصد اخبار را آنلاین دریافت می‌کنم ، وقتی برای نشستی می‌روم برای اینکه چیزی را به بقیه نشان دهم از tablet pc استفاده می‌کنم ، این کامپیوتر با رایانه دفترم کاملا در ارتباط است و من به همه فایلهایی که به آنها نیاز دارم ، دسترسی دارم. یک نرم‌افزار یادداشت‌برداری به نام OneNote هم روی این رایانه دارم ، بنابراین همه نوشته‌هایم به شکل دیجیتال هستند.”
-گیتس معمولا به جای اینکه برای پیدا کردن فایلی در داخل فولدرها دنبال آنها بگردد ، آنها را جستجو می‌کند ، این کار را پیدا کردن آدرسهای میل و شماره‌های تلفن هم انجام می‌دهد.
– “ابزار دیجیتالی دیگری که اثر زیادی روی کارآیی من داشته است ، نرم افزار جستجوی دسکتاپ است ، این ایزار دسترسی من را به اطلاعات روی رایانه شخصی ، سرور و اینترنت تغییر داده است ، با هاردهای بزرگتر و افزایش پهنای باند ، من چندین گیگابایت اطلاعات به شکل ایمیل ، اسناد ، فایلهای رسانه‌ای ، دیتابیس تماسها و غیره دارم.”
“مایکروسافت بیش از ۵۰ هزار کارمند دارد ، بنابراین وقتی به این مطلب فکر می‌کنم که “آینده پرداخت آنلاین چگونه خواهد بود” و یا “چه کار جالبی خواهد بود که خاطرات دوران کودکی را بشود ذخیره کرد” ، یا هر چیز جدید دیگر ، آنها را می‌نویسم ، بعد کارکنان می‌توانند آنها را ببینند و بگویند :” نه، تو اشتباه می‌کنی” یا اینکه ” می‌دانی چنین کاری اینجا و اینجا انجام شده است؟”
– نرم‌افزار SharePoint ، یکی از نرم‌افزارهای محبوب بیل گیتس برای تماس با کارکنان و مدیریت پروژه‌هاست.
آشنایی با تاریخچه مایکروسافت و نگاهی به سیستم عامل داس و ویندوز از ابتدا تاکنون

شناسنامه شرکت (کمپانی) مایکروسافت

سبک: عمومی
صنعت: نرم افزار های کامپیوتری و بازی های ویدئویی. سایت ایترنتی و خدمات ایترنتی از قبیل موتورهای جستجو و
محصولات: Microsoft Office، Microsoft Windows، MSN ، Xbox
محل تاسیس: Albuquerque, New Mexico در یک پارکیگ منزل
مکان: Redmond, Washington, USA
اشخاص کلیدی: موسس و رئیس بیل گیتس Bill gates و Paul allen موسس
آدرس: http://www.microsoft.com
بیشک با نام شرکت مایکروسافت و محصولات نرم افزاری آن موسوم به سیستم عاملهای ویندوز Windows آشنایی کامل دارید شرکتی که با شعار درهرخانه یک کامپیوتر شروع نمود و امروز بیش از ۹۵ درصداز کامپیوترهای دنیا امروز مجهز به سیستم عامل ویندوز windows مربوط به این شرکت هستند ، بیل گیتس Bill Gates موسس و رهبر شرکت مایکروسافت Microsoft در سال ۲۰۰۵ میلادی برای چهارمین بار بعنوان ثروتمندترین فرد در دنیا معرفی شده است، در این مقاله به مبحث تاریخچه مایکروسافت، نگاهی به تاریخچه سیستم عامل داس و ویندوز ، و عملکرد بیل گیتس مدیربزرگ شرکت معظم مایکروسافت می پردازیم البته زندگی نامه وی مبحث دیگر خواهدبود

مقدمه :

غول کامپیوتر ، بیل گیتس
نویسنده: عماد.ح – روزنامه آسیا به تاریخ ۲۰/۶/۸۴کمپانی مایکروسافت، بزرگترین کمپانی نرم افزار جهان با بیش از ۵۰هزار کارمند در کشورهای مختلف می باشد.در سال ۱۹۷۵توسط Bill Gates و Paul Allen در واشنگتن آمریکا (ردموند) تاسیس شد. مایکروسافت از تمام وجوه اعم از نرم افزارها، مدارک و ساپورت ها و کالاها برای تمام فعالیتهای کامپیوتری پیشرفت کرد. از معروف ترین نرم افزار های آنان می توان Windows و Office را نام برد که در همه جای جهان استفاده می شوند.

تاریخچه مایکروسافت

Micro-soft (کوتاه شده کلمات Microcomputer software) (نرم افزارهای کامپیوترهای کوچک )در ابتدا توسط بیل گیتس Bill gates و پائول آلن Paul allen در Albuquerque در نیو مکزیکو سال ۱۹۷۵ ایجاد شد، که فعالیت آنان برای گسترش و فروش یک زبان برنامه نویسی ابتدایی basic Interpreters برای یک سیستم کامپیوتر به نام Altair 8800 بود. سرانجام این کمپانی توانست حکمفرما تمام سیستم های عامل یا همان Operating sysyem و بعبارتی os شود.

شروع به کار مایکروسافت

ایجاد کننده کمپانی، Paul allen در راه برای ملاقات بیل گیتس بود که آن وقت به مجله ای برخورد که حاوی اطلاعاتی در مورد Altair 8800 بود. Altair 8800 اولین microcomputer (کوچک رایانه) بود که وارد عرصه رقابت کامپیوتری شد. چند روزی بعد، بیل گیتس با MITS که سازنده آن میکروکامپیوتر بود تماس گرفت و آنان را از ساخت نرم افزاری که توسط گروهش با Basic نوشته شده بود مطلع ساخت.
این نرم افزار برای Altair 8800 نوشته شده بود. جالب اینجا بود که نه بیل گیتس و نه پائول آلن تا آن موقع دست هم به Atair 8800 نزده بودند. ولی با این حال، MITS بسیار تمایل به داشتن این برنامه داشت. بعد از هشت هفته، هنگامی که بیل گیتس و پائول آلن به این باور رسیدند که برنامه به پایان رسیده و آماده انتشار هست، پائول آلن به میتس رفت تا سیستم جدید بیسیک را پرده برداری کند.

کار آغاز می شود

پائول آلن تا حالا Altair به دست هم نگرفته بود، با این حال توانست با موفقیت نرم افزار را ارائه دهد. و همین باعث شد تا میتس برنامه ی آنان را برای Altair platform خریداری کند. بعد از این موفقیت بیل گیتس دانشگاه (هاروارد) را رها کرد و به دنبال بازار رفت و در نهایت کمپانی Microsoft را تاسیس کرد.

سیستم عامل ام اس داس MS-DOS

در آگست سال ۱۹۸۱، بعد مذاکره با Digital Research، IBM قراردادی با مایکروسافت برای نسخه ای (ورژن) از CP/M که برای راه اندازی (اوپراتور) کامپیوترهای شخصی آتی IBM ( PC یا همان کامپیوترهای شخصی پی سی) بود بسته شد. هر چند مایکروسافت تا آن زمان هیچ سیستم عاملی (OS) نداشت، آنان یک کامپیوتر CP/M که به QDOS معروف است، (Quick and Dirty Operating System) از Tim Paterson از کمپانی SCP به قیمت ۵۰,۰۰۰$ خریداری کردند.
مایکروسافت اسم آن را به PC-DOS تغییر داد. که همین قضیه برای آنان از جهت کپی رایت مشکلات زیادی ایجاد کرد و قیمت آنان نزول پیدا کرد. در اوایل سال ۱۹۸۰ بعد بیرون آمدن BIOS های IBM کار مایکروسافت هم دوباره گرفت. و مایکروسافت از فرصت استفاده کرد تا بتواند خود را به حاکم نرم افزارهای سیستم عامل بازار تبدیل کند.

رویکرد جدید مایکروسافت

مایکروسافت شروع به هموار کردن و برنامه ریزی کردن سیستم عامل خود برای استفاده در کامپیوترهای غیر IBM کرد و آن را MS-DOS (Microsoft Disk Operating system) نامید. با شروع بازاریابی برای MS-DOS محصولات کامپیوتر IBM در خطری جدی افتادند. با این تحول مایکروسافت از یک دست فروش معمولی به یک غول صنعت کامپیوتر تبدیل شد. یادتان باشد شرکت IBM آمریکایی قبل از حضور مایکروسافت بعنوان بزرگترین غول نرم افزار و سخت افزار دنیا تکتازی می نمود البته به دلیل محرومیت اقتصادی ایران هنوز IBM در ایران حضور ندارد گرچه حضور در دنیا کم رنگ شده است

OS/2 تا ویندوز

در سال ۱۹۸۵ مایکروسافت و IBM با هم برای درست کردن و گسترش دادن OS/2 شریک شدند. OS/2 وارد بازار شد با یک سخت افزار که طراحی آن متعلق به IBM بود و PS/2 نام داشت. کمی بعد در فبریه سال ۱۹۸۶ مایکروسافت دوباره به واشنگتن(ردموند) تغییر مکان داد. یک ماه بعد کمپانی عمومی شد و ۶۱ میلیون دلار در $۲۱٫۰۰ در هر سهم بدست آورد. (وارد بحث سهام نمی شوم)

فصل دیگر از تاریخچه مایکروسافت

درسال ۱۹۸۹، مایکروسافت در Comdex فراخوان انتشار Windows 3.0 را در سال ۱۹۹۱ داد. در ۱۶ می سال ۱۹۹۱ بیل گیتس به کارمندان مایکروسافت از جدایی از OS/2 خبر داد و از آن به بعد مایکروسافت روی محصول خود Windows و Windows NT kernel تمرکز کرد. بعضی از کسانی که با ویندوز مخالف بودند سورپرایز ( شگفت زده) شدند و شروع به گفتن آن کردند که مایکروسافت در حال انجام یک فعالیت غلط است.
ولی بعد از انتشار ویندوز ورق برگشت و کاربران OS/2 به سرعت کاهش یافت و کاربران ویندوز با سرعت هر چه تمام تر افزایش یافت و تبدیل به بهترین برنامه برای PC شد. بعضی از عقاید بر این اساس بود که علم درونی ویندوز کرنل رقیب هایش را نابود می سازد و چنین هم شد. سپس در این حین کمپانی، نرم افزار Office را منتشر کرد که حاکم تمام در تجارت شد و تمام رقبا را عقب زد.

مشکلات با تشکیل اتحادیه بین المللی (Antitrust Problems)

در آخر مایکروسافت به یک کمپانی بزرگ بین الملل با دفاتر مختلف در کشور تبدیل شد. در هجدهم ماه می سال ۱۹۹۸ در دپارتمان دادگاهی ایالات متحده آمریکا ، ۱۹ ایلت شروع به مخالف علیه مایکروسافت کردند. آنان بیان کردند که مایکروسافت به صورت غیر قانونی با استفاده از قدرت انحصاری خود (Monopoly) در حراج و فروش ویندوز سوءاستفاده کرده است.

رای دادگاه علیه مایکروسافت

در سوم آپریل سال ۲۰۰۰ دادگاه محدوده آمریکا، Tomas Penfield Jackson قانونی برای مایکروسافت تعیین کرد که مایکروسافت می بایست فعالیتهای خود را با استفاده از قدرت انحصاری خود به دور از اهداف مبارزه طلبی ادامه دهد. Jackson به مایکروسافت دستور داد تا به دو کمپانی تقسیم شوند، یکی برای تولید سیستم عامل و دیگری برای تولید باقی محصولات. با این حال مخالفان از مخالفت دست نکشیدند و در آخر مایکروسافت با آنان در خارج از دادگاه نشستی انجام داد.
در ماه جون سال ۲۰۰۱ اتحادیه از دادگاه خواهان بازگشت مایکروسافت به یک کمپانی شد. کمی بعد، در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۱ به دستور رئیس جمهور جورج بوش مایکروسافت یکتا شد و نشستی با مایکروسافت در دپارتمان قضاییه آمریکا انجام شد.

مخالفت اتحادیه اروپا با مایکروسافت

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴ شروع به مخالفت با متحد بودن مایکروسافت (Antitrust) کرد. در آخر مایکروسافت بسیار ضرر کرد و فرمان به فاش کردن پروتوکل های اصلیش به رقبا را داد و دستور به تولید ورژنی از ویندوز داد که مدیا پلیر نداشت.

خانه و گروه های سرگرمی

مایکروسافت شروع به فروش بازی های کامپیوتری که در ویندوز قابل اجرا بود کرد. به عنوان مثال می توان سری های Age of empires و Microsoft Flight را نام برد. همچنین آنان چند نرم افزار خانگی مانند دایره المعارف و اطلس با نام Encarta ساختند.

مایکرسافت با انتشار Xbox کنسولهای جدید بازی

مایکرسافت با انتشار Xbox داخل پیشانه بازار بازی های چندیدن میلیارد دلاری که توسط Sony و Nintendo فرمانروایی می شد، شد. مایکروسافت بازی های ویدئویی خود را در این کنسولگری منتشر می کند. همچنین مایکروسافت شروع به فروش Digital Video Recorder به نام UltimateTV کرد. که برای کاربران این امکاناتی همچون ضبط ۳۵ ساعت برتامه تلویزیون و ماهواره را فراهم کرد.

خلاصه ای از حوادث و چیزهای غیر مهم (جالب)

• اسم مایکروسافت برای اولین بار در نامه ای که بیل گیتی به آلن نوشته شده بود استفاده شد.
• مایکروسافت در سال ۱۹۷۶ داخل trademark شد.
• در اوایل سال ۱۹۸۰ با همکاری تعداد بسیاری از کمپانی های مختلف مایکروسافت یک سیستم کامپیوتر خانه به نام MSX درست کرد.
• تجارت یونیت مکینتاش مایکروسافت بزرگترین گستراننده نرم افزار مکینتاش بود.
• انتشار Microsoft Bob در سال ۱۹۹۵ سوژه خنده و جک در جهان شد. به خاطر اینکه اصلا فروش نکرد و ناموفق ترین محصول آنان بود.
مجله فوربز فهرستی از میلیاردرهای جهان در سال ۲۰۰۵ منتشر کرد
مجله آمریکایی فوربز که از معتبرترین نشریات اقتصادی جهان فهرستی از میلیاردرهای جهان در سال ۲۰۰۵ منتشر کرد گه ویلیام (بیل) گیتس، سرمایه دار ۴۹ ساله آمریکایی و مالک شرکت مایکروسافت که عمده ترین تولیدکننده نرم افزارهای رایانه ای به شمار می رود ۴۶٫۵ میلیارد دلار دارایی به عنوان ثروتمندترین مرد جهان معرفی شده است( چهارمین سال متوالی). اما امیدیار و خلیلی تنها نامهای ایرانی اند که در سراسر فهرست میلیاردرهای فوربز که هزار نفر را شامل می شود، به چشم می خورند یعنی پولدارترین هموطنان ایرانی آنهم از جرگه به شمار می آید و خبری از زنان نامدار ایرانی نیست، البته این گزارش در ایران به دلیل محدودیت بررسی نشده است اما مطلب بسیار جالب ، خواندنی و تا حدی آموزنده است به خصوص آنکه بدانید در آینده زندگینامه هریک از غولهای عرصه فن آوری اطلاعات جهان را درج خواهیم کرد !!

ثروتمندترین مرد جهان بیل گیتس ابرمرد ماکروسافت ( عمو بیل)

این مجله، ویلیام (بیل) گیتس، سرمایه دار ۴۹ ساله آمریکایی و مالک شرکت مایکروسافت که عمده ترین تولیدکننده نرم افزارهای رایانه ای به شمار می رود را با مجموعه دارایی ۴۶٫۵ میلیارد دلار به عنوان ثروتمندترین مرد جهان معرفی کرده است.
بیل گیتس که دانشجوی اخراجی دانشگاه هاروارد است سرمایه گذاریهایی نیز در شبکه های مخابراتی و خدمات شهری آمریکا و راه آهن سراسری کانادا کرده و ۲۷ میلیارد دلار نیز صرف هزینه های خیریه کرده که بارزترین نمونه آن بنیاد بیل و ملیندا گیتس است که برای مبارزه با بیماریهای عفونی تأسیس شده است.
بیل گیتس در شهر مدینا در ایالت واشنگتن در غرب آمریکا سکونت دارد.

دومین مرد ثروتمند جهان کیست

وارن بافت، دیگر سرمایه دار آمریکایی که ثروتش تنها ۲٫۵ میلیارد کمتر از بیل گیتس برآورد شده، به عنوان دومین مرد ثروتمند جهان معرفی گردیده است.
وارن بافت ۷۴ سال سن دارد و کار را از سن سیزده سالگی به عنوان روزنامه فروش دوره گرد آغاز کرده است.
او که در شهر اوماها در ایالت نبراسکای آمریکا سکونت دارد، اکنون صاحب سرمایه های کلان در زمینه های گوناگونی از بیمه و تولید انرژی گرفته تا بازار قالی و جواهرات و مبلمان است.
از جمله شرکتهای معروفی که وارن بافت سهامدار آنهاست، آمریکن اسپرس و ژیلت هستند که تیغ ریش تراشی آن شهرت دارد.

یک هندی مقام سوم در میان ثروتمندان جهان

فوربز مقام سوم در میان ثروتمندان جهان را به یکی از هندیهای مقیم لندن به نام لاکشمی میتال داده و ثروت او را ۲۵ میلیارد دلار اعلام کرده است که بدین ترتیب، وی علاوه بر ثروتمندترین هندی، پولدارترین مرد اروپا نیز قلمداد می شود.
لاکشمی میتال که تحصیلات خود را در کلکته هند انجام داده، بزرگترین شرکت تولید آهن و فولاد در جهان، نام میتال استیل را در اختیار دارد.

جوانترین میلیاردر دنیا کیست

جوانترین میلیاردر دنیا در فهرست فوربز، آلبرت فون تورن اوند تاکسیز نام دارد که ۲۱ ساله و از تبار شاهزادگان آلمان است.
ثروت او که از پدرش به او ارث رسیده و تا دو میلیارد دلار تخمین زده می شود شامل املاک فراوان و از جمله بزگترین جنگل خصوصی اروپاست که سی هزار هکتار وسعت دارد و در آلمان واقع است.

ثروتمندترین فرد مسلمان

ثروتمندترین مسلمان در فهرستی که فوربز منتشر کرده، امیر ولید بن طلال، برادرزاده ملک فهد، پادشاه عربستان سعودی است که در ریاض، پایتخت این کشور سکونت دارد و ثروتش ۲۳٫۷ میلیارد دلار برآورد شده است.
او در زمینه های مختلفی در جهان سرمایه گذاری کرده و از جمله اماکن معروفی که به وی تعلق دارد، هتل ساووی در لندن و هتل مونته کارلو گراند در کشور موناکو در جنوب فرانسه است.
امیر ولید به پشتیبانی از حقوق زنان شهرت دارد و نخستین کسی است که در کشور عربستان سعودی برای هواپیمای شخصی خود خلبان زن استخدام کرده است.

معرفی ثروتمندترین زن جهان

آلیس والتون، تنها دختر سام والتون، صاحب فروشگاههای زنجیره ای وال مارت در فهرست فوربز به عنوان ثروتمندترین زن جهان معرفی شده و با ثروتی معادل هیجده میلیارد دلار در مقام سیزدهم میان ثروتمندترینهای جهان جای گرفته است.
خانم والتون که پنجاه و شش سال سن دارد و زنی مطلقه است در ایالت تکزاس در جنوب آمریکا سکونت دارد و فروشگاهی که به او و خانواده اش تعلق دارد با بیش از پنج هزار شعبه، بزرگترین فروشگاه زنجیره ای جهان به شمار می رود.
برادرانش رابسون، جیم و جان مقامهای دهم تا جدول ثروتمندترینهای فوربز را به خود اختصاص داده اند و مادر هشتاد و پنج ساله شان که در رتبه چهاردهم جای گرفته، جایگاه دومین زن ثروتمند جهان را کسب کرده است.

ثروتمندترین شخصیت سیاسی جهان

ثروتمندترین شخصیت سیاسی جهان، آن گونه که از جدول فوربز بر می آید، سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ۶۸ ساله ایتالیاست.
ثروت او که عمدتاً در شبکه های تلویزیونی و همچنین باشگاه فوتبال معروف آ. ث. میلان سرمایه گذاری شده، دوازده میلیارد دلار برآورد شده است.
بنابر جدول فوربز، آقای برلوسکونی بیست و پنجمین فرد ثروتمند جهان و ثروتمندترین مرد ایتالیاست.

پی یر امیدیار ۳۷ ساله پولداترین مرد ایرانی

نخستین نام ایرانی که در فهرست ثروتمندترینهای فوربز به چشم می خورد، پی یر امیدیار است که سایت اینترنتی معروفی به نام ای بی (ebay) برای خرید و فروش اجناس از طریق اینترنت دارد.
پی یر امیدیار ۳۷ ساله که فوربز ثروت او را ۹٫۹ میلیارد دلار اعلام کرده، متولد فرانسه و ساکن ایالت نوادا در آمریکاست و علاوه بر اینکه ثروتمندترین ایرانی تبار در جهان قلمداد می شود، پس از رومن آبراموویچ، سرمایه دار روس و صاحب باشگاه فوتبال چلسی، در میان ثروتمندترینهای دنیا از لحاظ جوانی مقام دوم را دارد.

دومین ایرانی میلیاردر ازنگاه فوربز

دیگر ایرانی ای که در این فهرست به چشم می خورد، ناصر داوود خلیلی است که در محله معروف می فر در لندن سکونت دارد و صاحب یکی از گرانقیمت ترین مجموعه های آثار هنری اسلامی و ایرانی در جهان است.این مجموعه بیش از بیست هزار اثر را که به گستره تاریخی ای به اندازه چهارده قرن تعلق دارند در خود جای داده است.
آقای خلیلی که یهودی مذهب است و پیش از وقوع انقلاب ایران را ترک گفته، لیگ فوتبالی برای جوانان یهودی و مسلمان در بریتانیا به راه انداخته است.

وضعیت ایران و کشورهای همسایه در لیست پولدارهای جهان

خلیلی و امیدیار تنها نامهای ایرانی اند که در سراسر فهرست میلیاردرهای فوربز که هزار نفر را شامل می شود، به چشم می خورند، هرچند پی یر امیدیار هیچگاه در ایران زندگی نکرده و ناصر داوود خلیلی حدود سه دهه است که در انگلستان به سر می برد.
این در حالی است که از کشوری مانند ترکیه که همسایه ایران است و شرایط اقتصادی مشابه ایران دارد، هشت نفر در فهرست ثروتمندترینهای دنیا جای دارند و همگی آنان در کشور خود زندگی می کنند.
فهرستی که مجله فوربز هر سال از ثروتمندترین مردم جهان تهیه می کند بر اساس داراییهای اعلام شده افراد است.
این در حالی است که ارزیابی دارایی بسیاری از ثروتمندان در کشورهایی همچون ایران برای مجله فوربز امکان پذیر نیست.

ثروتمندترین سینماگر

استیون اسپیلبرگ، کارگردان آمریکایی با قرار گرفتن در رتبه ۲۱۹ در جدول فوربز و ثروتی ۲٫۷ میلیارد دلاری، ثروتمندترین سینماگر جهان به شمار می رود.

ثروتمندترین نویسنده ، همان خالق هری پاتر

از میان نویسندگان نیز جوان رولینگ، خالق هری پاتر با ثروتی یک میلیارد دلاری در فهرست فوربز به چشم
می خورد.
خانم رولینگ در ادینبورگ، پایتخت اسکاتلند زندگی می کند و از مجموعه داستانهای هری پاتر او تاکنون ۲۶۵ میلیون نسخه در جهان به فروش رفته است.
فیلمهایی که بر اساس داستان هری پاتر ساخته شده اند نیز درآمدی معادل سه میلیارد دلار به همراه داشته اند.

آشنا می شویم ، سیستم عامل جدید ویندوز ویستا

بیل گیتس سرمایه دار ۴۹ ساله آمریکایی و مالک شرکت مایکروسافت که عمده ترین تولیدکننده نرم افزارهای رایانه ای به شمار می رود را با مجموعه دارایی
۴۶٫۵ میلیارد دلار به عنوان ثروتمندترین مرد جهان معرفی کرده است.
غول کامپیوتر ، بیل گیتس
بیل گیتس که دانشجوی اخراجی دانشگاه هاروارد است از یک کاراژ و با برنامه نویسی بیسیک آغاز کرد، وشعارش بر روی هر میز یک کامپیوتربود وی اکنون توانسته ۹۵ درصد از کامپیوترهای دنیا را با سیستم عامل ویندوز تسخبر کند سیستم عامل ویندوز در نسخه های ویندوز ۳٫۱ تحت داس، ویندوز ۹۵ ،۹۸ ،۹۸Se , 2000 و ویندوز ایک
س پی ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ را به بازار بدهد پس از آن یعنی حدود ۶
سال ماکروسافت نتوانست ویندوز جدیدی ارایه دهد ، ویندوز لانگهون در سال ۲۰۰۴ به سرزبانها افتاد و یک سال بعد هم نام واقعی ویندوز نهایی یعنی ویندوز ویستا در بین کاربران شایع شد، در گفتاری کوتاه و به نقل از دوستان به مقوله ویندوز ویستا آشنا می شویم( همراه با آدرس سایت برای بارگذاری دانلود اخرین نسخه ویندوز ویستا)

نام واقعی ویندوز جدید ویندوز ویستا

WinBeta.Net (نقل از خبرگزاری رویترز – سیاتل:ابتدالانگهون و اکنون ویندوز ویستا نام گذاری شده است. احتمالاً از آنچه پیش بینی شده است بسیار دیرتر منتشر می شود و شاید تمام آن چیزهایی که برایش در نظر گرفته اند به همراه نداشته باشد، اما “Jim Allchin” از مهندسان توسعه دهنده ویندوز عقیده دارد: “ویستا یک تصمیم بزرگ است.”
از جمله مواردی که می توان در زمینه ویندو ویستا به آنها اشاره کرد، بهبود وضعیت امنیتی، برخورداری از یک ظاهر بسیار جذاب، مفهوم جدیدی از فرایند جستجو و مدیریت حرفه ای اطلاعات است.
براد گولدبرگ، مدیر عامل توسعه محصولات ویندوز در مایکروسافت، اعلام کرد که نام جدید با هدف “ارایه شفافیت” انتخاب شده است. وی گفت: “بدین ترتیب کاربران می توانند روی چیزهای دلخواه تمرکز کنند.”
آقای گلدبرگ افزود: “ما با لانگ هورن می کوشیم به مردم امکان دهیم با همین راحتی ای که امروز دارند، با رایانه خود کار کنند و در عین حال بتوانند کارهای فوق العاده ای انجام دهند.”

تغییرات عمده در ویندوز جدید

برخلاف حالت معمول که کاربران مجبور بودند تمام فایلهای متعلق به یک برنامه را در پوشه مربوط به همان برنامه ذخیره کنند، در ویندوز ویستا آنها می توانند فایلها و برنامه های خود را در هر مکانی که مایل هستند و در هر تعداد پوشه مجازی که می خواهند، ذخیره کنند. حتی می توان پوشه هایی هوشمند ساخت که بصورت خودکار بروز می شوند و تغییراتی مانند “فایلهای ویرایش شده طی هفته گذشته” و یا “اسناد مربوط به یک ماه مشخص” را سازماندهی کنند.
همچنین مایکروسافت قصد دارد یک سری امکانت دیگر را نیز به ویندوز ویستا اضافه نماید مانند، روشهای آسان اتصال رایانه به شبکه و یا اتصال کامپیوترهای قابل حمل به پروژکتورها.

ویندوز ویستا شامل چه امکاناتی است؟

در سال ۲۰۰۳ که اولین خبرها از ساخت یک ویندوز جدید از طرف مایکروسافت به گوش رسید ویندوز ویستا، با نام لانگهورن معرفی شد. از آن زمان تاکنون ویندوز ویستا تغییرات بسیاری را به خود دیده است که مهمترین آنها حذف شدن فرمت سیستمی جدید “WinFS” که قرار بود در آن استفاده شود، است. “WinFS” یک فرمت سیستمی جدید است که نمونه های قدیمی تر آن یعنی “FAT32” ، “FAT16” و “NTFS” به ترتیب در ویندوزهای ۹۵/۹۸، NT/2000/2003 و XP استفاده می شوند.
همچنین شرکت مایکروسافت تصمیم گرفت معماری و ساختار سرویسهای وب خود را با استفاده از ابزار جدیدی به نام “Indigo” در ویندوز ویستا پایه گذاری کند و نهایتاً آنکه موتور گرافیکی این سیستم عامل قرار است “Avalon” باشد.
در کنار این موارد ذکر شده، ویندوز ویستا شامل، بهینه سازی و افزایش کارکرد قسمتهای امنیتی، ساختار جدید جستجو، قابلیتهای بسیار زیاد جهت نصب بر روی کامپیوترهای قابل حمل و نظارت دقیق خانواده ها بر رفتار فرزندانشان در شبکه می شود.
به لطف استفاده از “Avalon” تغییرات گرافیکی زیادی را نیز در ویندوز ویستا شاهد خواهیم بود که گستره آنها از پنجره های نیمه شفاف گرفته تا آیکونهایی که اطلاعات فایل خود را به کاربر نشان می دهند، خواهد بود.

بازهم از امکانات ویستا بگوییم

از دیدگاه تجاری، مایکروسافت اعلام کرده است ویندوز ویستا محیطی مناسب را برای انجام عملیات تجاری فراهم می آورد بخصوص هنگامی که با ویندوزهای دیگر تماس برقرار نماید.
مایکروسافت قصد دارد در ویندوز جدید ویستا، نرم افزارها و برنامه هایی مانند ضد-کدهای جاسوسی، مرورگر صفحات وب اینترنت اکسپلورر نسخه ۷٫۰ به همراه Windows Media Player 11 و یک تقویم جدید که می تواند کاری را که Outlook Express در ویندوز XP انجام می دهد بر عهده گیرد را قرار دهد.

فقط همین ؟

خیر. در کنار امکاناتی که مایکروسافت رسماً از آنها نام برده است توانایی های دیگری مانند، پشتیبانی از پهنای IPv6، پشتیبانی از کامپیوترهای قابل حمل برخوردار از صفحه نمایش ذخیره (auxiliary display)، برنامه نویسی مجدد قسمت (synchronisation)، سیستم رمز گذاری جدید، بهینه ساز خودکار هارد درایو، فرایند Boot شدن امن که باعث می شود بجز افراد مجاز دیگران به اطلاعات سیستم دسترسی پیدا نکنند و دهها برنامه دیگر که شاید در مورد آنها تاکنون نشنیده باشید.

آیا ویندوز ویستا بر روی هر کامپیوتر نصب می شود؟

بستگی به آن دارد که کامپیوتر خود را چه زمانی خریده باشید! در کنفرانسی که در ماه آپریل از طرف مایکروسافت برگزار گردید اعلام شد، ویندوز ویستا حداقل به ۵۱۲ مگابایت رم احتیاج دارد و پردازنده های (CPU) کنونی موجود در بازار برای آن مناسب می باشند. توانایی نمایش تمام جنبه های زیبای گرافیکی بکار رفته در ویندوز ویستا نیز بسته به قدرت کارت گرافیک شما خواهد داشت. در کامپیوترهای با کارت گرافیک قدیمی، ظاهر ویندوز ویستا مانند ویندوزهای عادی نشان داده می شود.

بیشتر در مورد ویندوز ویستا بدانیم

در طراحی ویندوز ویستا تلاش شده تا به۳مقوله مهم توجه شود: ایجاد سطح جدیدی از اعتماد در رایانه شخصی شما از طریق ارتقای امنیت، تلاش برای حفظ حریم شخصی و ارتقای عملکرد و قابلیت اتکا به ویندوز جدید و نیز تسهیل به کارگیری ویندوز ویستا، سازماندهی شفاف و واضح ویندوز ویستا و تسهیل برقراری ارتباط با انواع وسایل الکترونیک از طریق ویستا. مایکروسافت اظهار امیدواری کرده که Vista به وصله‌های نرم‌افزاری اضافی که به کابوس کاربران مایکروسافت مبدل شده نیازی ندارد و در برابر هرگونه حمله مقاوم است
ویندوز جدید مجهز به یک موتور گرافیکی موسوم به Avalon است که نمایش تمامی آیکون‌ها و تصاویر کوچک اسناد (موسوم به Thumbnail) راتسهیل می‌کند تمامی پنجره‌های ویندوز Vista مجهز به امکانات
جست‌وجو می باشد

تحول در کار با سیستم عامل

غول نرم‌افزاری جهان همچنین دست به نوآوری جدید در مرورگر اینترنتی خود موسوم به IE زده است که در قالب آن تعدادی پوشه مجازی طراحی می‌شود که به کاربران امکان می‌دهد اسنادی را که توسط سیستم دسته‌بندی شده، به دقت بررسی کنند، البته این کار صرفنظر از محل قرارگیری واقعی اسناد صورت می‌گیرد. به عنوان مثال با ایجاد یک پوشه مجازی به نام مولفان، کاربر می‌تواند تمامی اسناد را که توسط فرد خاصی تالیف شده بررسی کند. البته به شرطی که بخش File metadata سیستم عامل اسامی مولفان را شناسایی کرده باشد. همچنین کاربر می‌تواند با ایجاد پوشه‌های مجازی دیگر اسناد خود را بر مبنای موضوعات مختلف و متعدد طبقه‌بندی کند.علاوه بر این مایکروسافت از امکانات خاصی در ویندوز ویستا بهره گرفته تا نصب خودسرانه نرم‌افزارهای جاسوسی و نمایش دهنده آگهی را روی این سیستم عامل غیرممکن سازد. جالب آن که کاربران محدود تنها می‌توانند به صورت حفاظت شده در اینترنت به گشت و گذار بپردازند. البته می‌توان ویندوز جدید را به گونه‌ای تنظیم کرد که حتی کاربران مدیر هم در همین حالت در وب حضور یابند. در این حالت IE7 تنها صفحات مشاهده شده را در بخش Temp ذخیره کرده و بخش History آن هم فعال خواهد بود؛ اما دیگر امکانات IE از کار می‌افتد تا از هرگونه سوءاستفاده احتمالی جلوگیری شود
این ویندوز به صورت ۱DVD توسط شرکت سرزمین به بازار عرضه شد تا شما بتوانید کلیه امکانات این محصول را شخصا بررسی کنید

آیا ویندور ویستا موفق خواهد بود

بزرگترین نرم افزارساز جهان برای عرضه محصول جدیدش در تنگنا قرار دارد. این شرکت در ماه آوریل یکی از بزرگترین و پرهزینه ترین کارزارهای تبلیغاتی خود را برای ویندوزهای موجود با هزینه تقریبی دویست میلیون دلار براه انداخت.
این تبلیغات کارشناسان را بر آن داشت که بگویند مایکروسافت چندان درباره عرضه برنامه لانگ هورن جدی نیست و فعلا قصد دارد به فروش ویندوز ادامه دهد.
با این حال استقبال مصرف کنندگان از محصولات این شرکت چشمگیر است. مایکروسافت اعلام کرد که درآمد خالصش در سه ماه چهارم سال مالی این شرکت بیش از ۳۷ درصد رشد داشته و به سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است.
درآمد این غول نرم افزارسازی نیز بیش از ۹ درصد رشد داشت و به ده میلیارد و ۱۶۰ میلیون دلار بالغ شد. کریس لیدل، مدیر مالی مایکروسافت اعلام کرد: “ما به لطف تقاضای فراگیر و خوب تمام مشتریانمان توانستیم یک سال مالی بی نظیر را پشت سر بگذاریم. ما پیش بینی می کنیم رشد درآمدمان در سال آینده دو رقمی باشد.”
این در حالی است که مایکروسافت در یک سال اخیر برای حل و فصل شکایات رقبا و اتحادیه اروپا که این شرکت را به انحصارگرایی متهم کرده اند، بیش از یک و نیم میلیارد دلار پرداخته است.
این شرکت برآورد می کند که درآمدش در سه ماهه مالی آتی حدود ۹ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار، ۳۰ سنت برای هر سهم، باشد. در سه ماهه گذشته فروش ویندوز سرور مایکروسافت ۱۶ درصد و دستگاه بازی رایانه ای ایکس باکس نیز ۲۲ درصد رشد داشته است.
یک شرکت تحقیقاتی چندی قبل دست به یک تحقیق در مورد ثروت بیل گیتس زد. آمار زیر را از آقای گیتس بخوانید تا شاخ در بیاورید
بیل گیتس در هر ثانیه ۲۵۰ دلار بدست می‌آورد ، و این برابر ۶/۲۱ میلیون دلار در روز و ۷/۸۸۴ دلار در سال است!!!
– اگر ۱ دلار از دستش بیفتد ، زحمت برداشتن آنرا به خود نمی‌دهد چون ۴ ثانیه طول می‌کشد تا آنرا بردارد ، درحالیکه در این فاصله بیش از آن برگشته است!!!
– بدهی دولت آمریکا حدود ۶۲/۵ تریلیون دلار است . اگر بیل گیتس بخواهد این بدهی را بپردازد، می‌تواند آنرا در مدت کمتر از ۱۰ سال بازپرداخت کند!!!
– او می‌تواند به هر یک از اهالی کره ‌زمین ۱۵ دلار هدیه دهد. در اینصورت هنوز ۵ میلیون دلار برایش باقی می‌ماند!!!
– مایکل جوردن ، گرانقیمت‌ترین ورزشکار امریکاست. اگر او چیزی نخورد و تنها درآمد سالیانه‌اش را که بیش از ۳۰ میلیون دلار است، پس انداز کند ، باید ۲۷۷ سال صبر کند تا به ثروت بیل گیتس برسد!!!
– اگر بیل گیتس به عنوان یک کشور در نظر گرفته شود ، سی و هفتمین کشور ثروتمند جهان یا سیزدهمین شرکت بزرگ در امریکا و حتی بزرگتر از IBM است!!!
– اگر تمام پولهای بیل گیتس را به یک دلاری تبدیل کنیم ، می‌توانیم از زمین تا کره‌ی ماه جاده‌ای با ۱۴ بار مسیر رفت و برگشت بسازیم. اما طی این مسافت بدون توقف با ۷۱۳ هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ به مدت ۱۴۰۰ سال طول می‌کشد!!!!!
– بیل گیتس هم اکنون۴۰ سال دارد. اگر فرض کنیم او بتواند ۳۵ سال دیگر زندگی کند می‌تواند قبل از مردنش روزانه ۸/۷ میلیون دلار خرج کند!!!

پس چگونه بیل گیتس ورشکست می‌شود؟؟؟

اگر هر کاربر ویندوز مایکروسافت برای هر بار هنگ کردن کامیوترش ، یک دلار از بیل گیتس به عنوان خسارت دریافت کند ، بیل گیتس در مدت ۳ سال ورشکست می‌شود…!!!