ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۲۰:۵۱
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اخبار خارجي, جامعه, سیاست > معامله قدرت های بزرگ جهان بر سر ایران / قدرت ایران در منطقه

معامله قدرت های بزرگ جهان بر سر ایران / قدرت ایران در منطقه

  معامله قدرت های بزرگ جهان بر سر ایران / قدرت ایران در منطقه مشاوران ترامپ به این نتیجه رسیده‌اند که حذف کامل نقش ایران در سوریه ممکن نیست، اما آنها می‌توانند روسیه را متقاعد کنند تا ...

 معامله قدرت های بزرگ جهان بر سر ایران / قدرت ایران در منطقه

معامله قدرت های بزرگ جهان بر سر ایران / قدرت ایران در منطقه

مشاوران ترامپ به این نتیجه رسیده‌اند که حذف کامل نقش ایران در سوریه ممکن نیست، اما آنها می‌توانند روسیه را متقاعد کنند تا با کمک به بازسازی ارتش سوریه، از گستره نفوذ ایران و شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی در سوریه بکاهد.

به گزارش نکته نیوز:

آشکارا سیاست اعلام شده دولت ترامپ در قبال روسیه با سیاست اوباما یکی نیست. حال تیم ترامپ مایل است با بررسی مناسبات بین روسیه و ایران، روسیه را به فاصله گرفتن از جمهوری اسلامی تشویق کند.

مناسبات روسیه و جمهوری اسلامی ایران و مناسبات آمریکا با  اسرائیل بر رابطه و مناسبات احتمالی میان آمریکا و روسیه سایه افکنده است. بدیهی است که جمهوری اسلامی ایران و اسرائیل و نیز دیگر قدرت‌های منطقه نظیر عربستان سعودی و ترکیه اهداف بسیار متفاوتی را در منطقه دنبال می‌کنند. از این رو، نزدیکی احتمالی و همکاری سیاسی روسیه و آمریکا نمی‌تواند تاثیری بر مناسبات آنها با متحدانشان در منطقه نداشته باشد.

حال سایت بلومبرگ با انتشار مقاله‌ای مدعی شده است که تیم دونالد ترامپ در حال حاضر سرگرم بررسی مناسبات دو کشور ایران و روسیه است و مایل است روسیه را به دوری از جمهوری اسلامی ایران  متقاعد کند. مشاوران ترامپ ارزیابی بسیار منفی نسبت به نقش جمهوری اسلامی ایران در سوریه و خاورمیانه دارند.

مایکل لیدن به همراه مایکل فلین، که حال به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ فعالیت می‌کند، کتابی را در سال گذشته منتشر کردند به نام “میدان مبارزه”. در این کتاب، غلبه بر ایران به عنوان شرط پیروزی در جنگ علیه “اسلام‌گرایی افراطی” ارزیابی شده است. نویسندگان این کتاب البته روسیه را نیز به عنوان متحدی غیر قابل اعتماد در جنگ علیه داعش معرفی کرده‌اند.

خبرنگار بلومبرگ به نقل از سفیر سابق آمریکا در روسیه می‌گوید معلوم نیست که دولت ترامپ برای جلب نظر مساعد پوتین به دوری از ایران حاضر به پرداخت چه هزینه‌ای است.

معامله قدرت های بزرگ جهان بر سر ایران / قدرت ایران در منطقه

نکته نیوز افزود:

آیا ترامپ برای آنکه روسیه را متقاعد به فاصله گرفتن از دولت ایران بکند، مناسبات تجاری میان دو کشور را گسترش خواهد  داد یا اینکه در مسائل مورد مناقشه و از آن جمله در مورد تحریم‌های روسیه تجدید نظر می‌کند و یا حتی در مورد بحران اوکراین امتیازاتی به روسیه می‌دهد؟

ترامپ در مصاحبه‌های خود اعلام کرده است که مایل به لغو تحریم‌های روسیه در شرایط مناسب است و خواهان توافق میان دو کشور بر سر کنترل مسابقه تسلیحاتی است. اما مشکل آمریکا با ایران از این طریق حل نمی‌شود. مشاوران ترامپ به این نتیجه رسیده‌اند که حذف کامل نقش ایران در سوریه ممکن نیست، اما آنها می‌توانند روسیه را متقاعد کنند تا با کمک به بازسازی ارتش سوریه، از گستره نفوذ ایران و شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی در سوریه بکاهد.

بر اساس ارزیابی خبرنگار بلومبرگ، موضوع گسترش مناسبات و سطح همکاری‌های دو کشور روسیه و آمریکا با دشواری‌های متعددی روبه‌روست. از یکسو نمایندگان کنگره آمریکا نسبت به سیاست نزدیکی با روسیه با دیده تردید می‌نگرند؛ به ویژه در شرایطی که هم‌اکنون تحقیقات پیرامون نقش روسیه و پوتین در کارزار انتخاباتی آمریکا در جریان است و روسیه نیز باید متقاعد شود که گسترش مناسبات این کشور با آمریکا سود و فایده بیشتری نصیب آن خواهد کرد تا از طریق مناسباتی که با جمهوری اسلامی ایران دارد.