ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : چهارشنبه, ۲۷ دی , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۲:۵۷
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اخبار خارجي > کوهستان سنجار از محاصره داعش آزاد شد / بازتاب حماسه اربعین حسینی

کوهستان سنجار از محاصره داعش آزاد شد / بازتاب حماسه اربعین حسینی

یک مقام امنیتی کردستان عراق اعلام کرد: در عملیات گسترده نیروهای پیشمرگه که با حمایت هوایی صورت گرفت، روز پنج‌شنبه محاصره کوه‌های سنجار که چند هفته به طول کشیده بود، شکسته شد. «مسرور بارزانی» رئیس شورای ...

یک مقام امنیتی کردستان عراق اعلام کرد: در عملیات گسترده نیروهای پیشمرگه که با حمایت هوایی صورت گرفت، روز پنج‌شنبه محاصره کوه‌های سنجار که چند هفته به طول کشیده بود، شکسته شد.

«مسرور بارزانی» رئیس شورای امنیت منطقه‌ای کردستان عراق، از مرکز عملیات نزدیک مرز با سوریه به خبرنگاران گفت: نیروهای پیشمرگه به کوه‌های سنجار رسیده‌اند و محاصره این کوه‌ها شکسته شده است.

در همین ارتباط، رسانه‌های عراقی گزارش دادند که نیروهای پیشمرگه توانستند مسیر منتهی به کوهستان سنجار را که در غرب موصل قرار دارد، از عناصر تروریستی داعش پاکسازی و امنیت آن را تامین کنند.

شبکه المیادین گزارش داد که نیروهای کُرد همچنین موفق شدند بر روستای «حردان» و منطقه «ام‌الشبابیط» واقع در ۲۰ کیلومتری شهرستان سنجار مسلط شوند.

نیروهای کرد در شمال عراق این دستاورد را بزرگ‌ترین پیروزی خود در مقابل که خود را «دولت اسلامی» می‌نامند، دست یافته‌اند.

نیروهای کرد پیشمرگه، حمله به تروریست‌های داعش را در کوه سنجار از روز چهارشنبه آغاز کردند و پس از شکست محاصره به بزرگترین پیروزی خود در مبارزه با داعش دست یافته‌اند.

جنگنده‌های ائتلاف در شدید‌ترین حمله خود از روز چهارشنبه تاکنون ۴۵ بار به مواضع تروریست‌های داعش حمله کرده‌اند که به گفته یک مقام ارشد پنتاگون چندین فرمانده ارشد داعش کشته شده‌اند.

براساس این گزارش، حدود ۸ هزار نیروی پیشمرگه کرد در منطقه، حملات خود علیه داعش را آغاز کرده و موفق شدند یک مسیر عریض باز کنند تا پیروان مذهب ایزیدی و دیگران بتوانند منطقه را ترک کنند.

مسرور بارزانی گفت: این عملیات از منطقه زومار آغاز شده که نیروهای کرد در ماه اکتبر (مهر ماه) موفق شده بودند آن را از داعش پس بگیرند.

وی افزود: این عملیات بسیار بزرگی بود و خوشبختانه با موفقیت به پایان رسید.

فرماندهی کرد‌ها در بیانیه‌ای گفته است در جریان این حمله تعداد زیادی از عناصر داعش به طرف غرب و سوریه یا به طرف موصل فرار کرده‌اند.

تکفیری‌های داعش شهر سنجار را در ماه شهریور در دست گرفتند و هزاران شهروند آن که اکثرا از ایزیدی مذهب بودند، ناچار به فرار شدند. بسیاری از آن‌ها با هواپیما از کوه‌های نزدیک به خارج از منطقه منتقل شدند اما هزاران نفرشان کشته و بسیاری نیز در محاصره داعش ماندند.

پس از بیرون راندن داعش از شهر سنجار، کوه‌های سنجار در برهه اخیر تحت محاصره تروریست‌های داعش بود و این منطقه شاهد چندین حمله گسترده این گروه تروریستی بوده است.

در ماه‌های گذشته حمله داعش باعث آوارگی هزاران ایزدی در کوهستان‌های سنجار شد و بسیاری از کودکان به دلیل نبود آب و غذا جان دادند.

در مرداد ماه امسال پس از عقب نشینی بدون درگیری نیروهای پیشمرگه کُرد از بخش سنجار و ربیعه در غرب استان نینوا، عناصر داعش بر این مناطق سیطره یافتند.

داعشی‌ها پس از ورود به سنجار شمار زیادی از ساکنان این مناطق را آواره و بی‌خانمان و تمامی زیارتگاه‌های این شهر را ویران کردند. از جمله این اماکن، زیارتگاه حضرت زینب(س) بود.

اما طولی نکشید که نیروهای پیشمرگه منطقه کردستان عراق سرانجام با پشتیبانی نیروی هوایی ارتش این کشور، در صدد بازگشت به سنجار برآمده و نبرد با داعش را در این منطقه از سر گرفتند.

«مسرور بارزانی» رئیس شورای امنیت منطقه‌ای کردستان عراق