ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۷:۲۸
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اخبار خارجي > برده داری جنسی از زنان رابطه کره جنوبی و ژاپن را دچار تیرگی کرده است

برده داری جنسی از زنان رابطه کره جنوبی و ژاپن را دچار تیرگی کرده است

ژاپن از کره جنوبی خواست به منظور بیشتر نشدن تنش میان دو کشور، نسبت به جمع آوری مجسمه های یادبود قربانیان «برده داری جنسی» زنان در زمان جنگ جهانی دوم از مقابل سفارت این کشور ...

9309-10t684

ژاپن از کره جنوبی خواست به منظور بیشتر نشدن تنش میان دو کشور، نسبت به جمع آوری مجسمه های یادبود قربانیان «برده داری جنسی» زنان در زمان جنگ جهانی دوم از مقابل سفارت این کشور در سئول و دیگر کشورها اقدام کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ،موضوع برده داری جنسی زنان کره جنوبی از سوی نیروهای نظامی ژاپنی در زمان جنگ جهانی دوم که مدتی است روابط دو کشور را دچار تیرگی کرده، بار دیگر در حال تبدیل شدن به تنشی جدید میان سئول و توکیو است.

کره جنوبی مدعی است که در دوران جنگ جهانی دوم، بیش از 200 هزار تن از زنان کره ای از سوی ارتش سلطنتی ژاپن مورد آزار جنسی قرار گرفته اند.

براساس این گزارش، منابع دولتی ژاپن روز دوشنبه اعلام کردند که توکیو از سئول خواسته است مجسمه های یادبودی را که به همین منظور در در داخل و خارج این کشور نصب کرده است جمع آوری کند.

این تقاضا زمانی مطرح شد که هفته گذشته پنجمین دور مذاکرات بلند پایه دو کشور در خصوص این مساله بین «لی سانگ دوئک» مدیرکل امور شمال شرق آسیای وزارت امور خارجه کره جنوبی با «جونیچی ایهارا» رئیس دفتر امور آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ژاپن برگزار شد.

پیشتر نیز مسوولان دو کشور در ماه های فروردین، اردیبهشت و شهریور( آوریل ، مه و سپتامبر) در سئول و تیرماه (ژوئیه) در توکیو برای آنکه این موضوع را حل و فصل کنند، نشست برگزار کرده بودند.

در این مذاکرات ژاپن از کره جنوبی خواسته بود تا مجسمه زنی را که در برابر سفارت ژاپن در سئول و دیگر مجسمه هایی را که به همنین منظور در برخی شهرهای آمریکا نصب شده است، جمع آوری کند.

کره جنوبی البته با این تقاضا مخالفت کرده و می گوید، این مجسمه ها از سوی سازمان ها و گروه های مردم نهاد (ان.جی.او) برپا شده و نمی تواند نسبت به جمع آوری آن اقدام کند.

«پارک گئون هی» رئیس جمهور کره جنوبی دو هفته پیش پیشنهاد برگزاری نشست سه جانبه با چین و ژاپن را در حالی مطرح کرد که از زمان آغاز به کار خود در سال 2013 میلادی از دیدار مستقیم با «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن خودداری کرده است.

سئول همچنان بر این موضع تاکید دارد که اجلاس دوجانبه با ژاپن زمانی برگزار خواهد شد که توکیو درباره برده داری جنسی از زنان در جنگ جهانی دوم عذرخواهی و به 54 قربانی زنده این جنایت غرامت بپردازد.

ژاپن اما در مقابل می گوید، در توافق نامه دوجانبه در سال 1965 تمامی مسائل موجود از جمله این مسئله را حل کرده و غرامت مربوطه را نیز پرداخت کرده است.

ژاپن همچنین به عذرخواهی سال 1993 خود و غرامت های مالی که به بازماندگان این حوادث پرداخت کرده، اشاره داشته است.