ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : جمعه, ۲۹ دی , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۳:۲۹
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اخبار خارجي > ۵۶ نشان افتخار برای این دیکتاتور+تصویر

۵۶ نشان افتخار برای این دیکتاتور+تصویر

روزنامه اسپانیایی «پوبلیکو» با انتشار اسناد و مدارکی نشان داد که «خوآن کارلوس اول» پادشاه سابق اسپانیا به 56 نفر از مقامات ژنرال «خورخه ویدلا» دیکتاتور خونین سابق آرژانتین (1976-1981) نشان تقدیر اعطا کرده بود ...

139309jpg

روزنامه اسپانیایی «پوبلیکو» با انتشار اسناد و مدارکی نشان داد که «خوآن کارلوس اول» پادشاه سابق اسپانیا به 56 نفر از مقامات ژنرال «خورخه ویدلا» دیکتاتور خونین سابق آرژانتین (1976-1981) نشان تقدیر اعطا کرده بود در حالی‌ که 43 نفر از آن‌ها به جنایت علیه بشریت در این کشور محکوم بودند.

این روزنامه با توجه به انتشار یک سری اسناد و مدارک محرمانه بین این 2 کشور تأکید کرد که اسپانیا بیش‌ترین نشان رسمی را به رژیم بی‌رحم «ویدلا» اعطا کرده است و این اقدام مقارن بود با زمانی‌که آرژانتین در سخت‌ترین دوران سرکوبگرانه به سر می‌برد و بسیاری از مقامات این دیکتاتوری به جنایت علیه بشریت محکوم شده بودند.

روزنامه «پوبلیکو» همچنین نشان داد که بسیاری از این نشان‌‌های اسپانیایی که از جمله به ژنرال «ویدلا» و آدمیرال «ماسررا» اعطا شد از نظر دولت کنونی آرژانتین هیچ ارزش نظامی ندارد.

پادشاه سابق اسپانیا پس از اعطای نشان افتخار به 7 نفر از مقامات ارشد دیکتاتور سابق آرژانتین در یک دیدار رسمی با «ویدلا»، شخصاً نشان نظامی «ایزابل کاتولیک» کشور خود را به وی هدیه داد؛ این رخداد 2 ماه پس از اینکه «خوآن کارلوس» صلیب بزرگ با نشان سفید را به وی به دلیل شایستگی نظامیش داده بود، اتفاق افتاد.

این روزنامه همچنین گفت: در بین رهبران برجسته کودتاگر دیکتاتوری سابق وحشی آرژانتین، «آرماندو لامبروسچینی» معاون آدمیرال و «روبرتو ادورادو ویولا» جایگزین «ویدلا» در سمت ریاست جمهوری رژیم سرکوب‌گر نیز نشان‌های افتخار اسپانیایی دریافت کردند.

«خورخه رافائل ویدلا» پس از راه‌اندازی یک کودتای نظامی در سال 1976 در آرژانتین به قدرت رسید و تا سال 1981 به حکومت خود ادامه داد.

در طول سال‌های دیکتاتوری «ویدلا» که تحت عنوان «جنگ کثیف» علیه مخالفان نیز شناخته می‌شود هزاران نفر از مردم آرژانتین کشته، دستگیر و ناپدید شدند.

بر اساس گزارش‌های موجود بیش از 15 هزار نفر در طول دیکتاتوری «ویدلا» کشته و ناپدید شدند که این تعداد از نظر نهادهای حقوق بشری به بیش از 2 برابر آن گزارش شده است.

«ویدلا» در سال 2010 به دلیل جنایات مرتکب شده علیه نظام بشریت در طول حکومتش به حبس ابد محکوم شد، اما در سال 2013 به علت مرگ طبیعی در زندان «مارکوس پاز» واقع در «بوئنوس آیرس» پایتخت آرژانتین درگذشت.