ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۰:۵۶
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اخبار خارجي > مردم آلمان و درهای باز مسجد امام علی(ع) + عکس

مردم آلمان و درهای باز مسجد امام علی(ع) + عکس

مراسم روز درهای باز مساجد در مرکز اسلامی هامبورگ با استقبال گسترده بازدیدکنندگان آلمانی قرار گرفت که تعداد آنان حدود پنج هزار نفر برآورد می‌شود. ابنا ـ طبق روال سالیان گذشته، امسال نیز در تاریخ جمعه ...

مراسم روز درهای باز مساجد در مرکز اسلامی هامبورگ با استقبال گسترده بازدیدکنندگان آلمانی قرار گرفت که تعداد آنان حدود پنج هزار نفر برآورد می‌شود.

ابنا ـ طبق روال سالیان گذشته، امسال نیز در تاریخ جمعه ۳ اکتبر ۲۰۱۴ مراسم روز درهای باز مسجد امام علی(ع) در مرکز اسلامی هامبورگ برگزار گردید.

روز سوم اکتبر که به مناسبت اتحاد آلمان شرقی و غربی، یک روز تعطیل رسمی در آلمان می‌باشد، در سال ۱۹۹۷ میلادی با پیشنهاد شورای عالی مسلمانان «روز درهای باز مساجد» نامگذاری شده است.

در این روز مراکز اسلامی آلمان که تعداد آنان حدود شش میلیون نفر تخمین زده می‌شود، تلاش می‌کنند تا اصول و ارزش‌های والای اسلامی را به مردم و جامعه آلمان معرفی نمایند.

از آنجا که مرکز اسلامی هامبورگ طی سال‌های اخیر فعالیت‌های گسترده‌ای را در برگزاری برنامه‌های دیالوگ بین ادیان و مذاهب داشته و نیز باتوجه به برنامه‌های مستند متعددی که در رابطه با مرکز در رسانه‌های معروف و پر مخاطب آلمان پخش شده است (از جمله فیلم مستند ۷ روز با مسلمانان)، همچنین با توجه به تبلیغات گسترده و رسانه‌ای و نیز اطلاع رسانی خوبی که در سطح شهر هامبورگ صورت گرفته بود، مراسم روز درهای باز مساجد در مرکز اسلامی هامبورگ مورد استقبال انبوه بازدیدکنندگان آلمانی قرار گرفت که تعداد آنان حدود پنج هزار نفر برآورد می‌شود.

در طول این مراسم که از ساعت ۱۰ الی ۱۸ برگزار گردید، راهنمایان مرکز اسلامی هامبورگ در چند نوبت ابتدا توضیحات کاملی در رابطه با بنای خارجی و داخلی مسجد امام علی(ع) ارائه دادند.

سپس توضیحاتی در مورد اصول اعتقادات مسلمانان به بازدیدکنندگان داده می‌شد. پس از آن بازدیدکنندگان به طرف ساختمان آکادمی و محل کتابخانه مرکز اسلامی هامبورگ که محل برگزاری نمایشگاهی از آثار هنری اسلامی ـ ایرانی و محصولات سنتی ایران به نمایش گذاشته شده بود، هدایت می‌‌شدند. بازدیدکنندگان ضمن بازدید، سوالات و شبهاتی که در ذهن آن‌ها در مورد اسلام داشتند از راهنمایان و متخصصین دینی می‌پرسیدند.

شایان ذکر است امسال برای اولین بار این مراسم مصادف با روز جمعه بود که فرصت مناسبی را برای بازدیدکنندگان به وجود آورد که از نزدیک با مراسم نماز جمعه مسلمانان آشنا شوند و از سخنان خطیب نماز جمعه هامبورگ که همزمان به آلمانی و ترکی و عربی ترجمه می‌شد، استفاده نمایند.

برخی از دیگر برنامه‌های این مراسم عبارت بودند از:

ـ معرفی فعالیت‌های مرکز اسلامی و مسجد امام علی(ع) توسط راهنمایان در ساعت‌های معیّن.
ـ ایجاد غرفه پاسخ به سوالات مردمی در رابطه با اسلام با تبلیغ Fragen Sie Uns!.
ـ برگزاری نمایشگاه عکس‌های تاریخی مرکز.
ـ برگزاری نمایشگاه عکس‌های مراسم جشن پنجاهمین سالگرد مرکز.
ـ برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای شرقی.
ـ برگزاری نمایشگاه کالیگرافی (خطّاطی).
ـ برگزاری نمایشگاه کتاب به زبان آلمانی.
ـ برگزاری نمایشگاه مجله الفجر و سلام کیندر.
ـ پخش فیلم مستند از فعالیت‌های مرکز در زمینه دیالوگ.
ـ اجرای موسیقی سنتی.

شایان ذکر است در طول این مراسم بسته‌های تبلیغاتی شامل بروشور معرفی مرکز، دفترچه یاداشت، کارت پستال مسجد و بسته‌ای ویژهٔ کودکان به بازدیدکنندگان اهدا گردید.

همچنین در فضای ورودی مرکز مکانی برای پذیرایی میهمانان در نظر گرفته شده بود که از آنان با انواع غذاهای گرم ایرانی، ساندویچ، چایی و قهوه پذیرایی به عمل آمد.