ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : دوشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۹:۲۷
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اخبار خارجي > تعریف و تمجید زنان اروپایی از زنان داعش

تعریف و تمجید زنان اروپایی از زنان داعش

پیوستن زنان از نقاط مختلف جهان و حتی از کشورهای غربی به گروه تروریستی دولت اسلامی در عراق و شام – داعش- این سوال را مطرح می‌کند که این گروه به عنوان وحشی‌ترین گروه تاریخ، ...

پیوستن زنان از نقاط مختلف جهان و حتی از کشورهای غربی به گروه تروریستی دولت اسلامی در عراق و شام – داعش- این سوال را مطرح می‌کند که این گروه به عنوان وحشی‌ترین گروه تاریخ، چه جذابیتی برای زنان دارد؟
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الاهرام نوشت، ملحق شدن تعداد زیادی از زنان به گروه تروریستی داعش موجب شد کارشناسان غربی با ارائه تحلیل های متعدد سعی کنند به ارتباط نقش زنان در کشورهای اسلامی و غربی از یک سو و مشارکت گسترده آنان در عملیات خشونت آمیز و کشتار از سوی دیگر پی برده تا بتوانند در مورد انگیزه های زنان برای پیوستن به این گروه تروریستی به برداشتی درست دست یابند.

برخی کارشناسان نیز تلاش کردند برای این سوال که داعش بعنوان وحشی‌ترین گروه تروریستی در طول تاریخ برای بسیاری از دختران کم سن و سال در سوریه، عراق، اروپا و آمریکا چه جذابیتی دارد؟ پاسخی بیابند.

n00029610-b


گرایش دختران نوجوان غربی به داعش

در این میان اخیرا یک دختر ۱۶ ساله فرانسوی در فرودگاه این کشور و در حالی که سعی داشت با سفر به ترکیه به داعش ملحق شود، دستگیر شد.

چند ساعت پس از دستگیری این دختر، وزیر خارجه فرانسه از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه تغییر مشکوک در رفتار فرزندانشان با شماره امداد سریع تماس بگیرند.

این در حالی است که مرکز بین المللی مطالعات جنبش های رادیکالی در دانشگاه کینگ انگلیس با انتشار یک تحقیق از افزایش گرایش دختران نوجوان در کشورهای غربی به داعش از طریق شبکه های اینترنتی و یا از طریق تلاش برای فرار به سوریه و عراق خبر داد.

تشکیل گردان زنانه خنساء در الرقه

اما نگاهی به روند تحولات گروه تروریستی داعش حاکی از این است که وضعیت زنان عضو این گروه، موضوع بسیار پیچیده و مبهمی است و چه بسا تشکیل گردان موسوم به گردان خنساء در استان الرقه سوریه که به گفته کارشناسان پایتخت کنونی داعش به شمار می آید، نمونه روشنی از وضعیت زنان در داخل این گروه تروریستی منفور باشد که میزان اقدامات خشونت آمیزی را که آنان در قالب این گروه مرتکب می شوند، به تصویر می کشد.

بر اساس قوانین این گروه، زنان حق ندارند بدون محرم در جامعه ظاهر شده و صورت و دست های آنان باید همیشه پوشیده باشد، که این خود نمونه بی سابقه ای از خشونت زنان علیه زنان به شمار می آید و این خشونت زمانی بیش از پیش نمود می یابد که الورعه یکی از زنان داعشی، عملیات دستگیری و شکنجه زنان سوریه را هدایت می کند.

گردان خنساء، پلیس اخلاقی زنان وابسته به داعش است که این گروه تروریستی چند ماه پیش به محض تسلط بر الرقه آن را تشکیل داد.

رهبری این گردان بر عهده یک زن است که در ارتش داعش، درجه سرلشگری دارد و زنان عضو آن افتخار می کنند که مسئولیت آگاهی مذهبی زنان و مجازات زنانی را که اصول شرع را رعایت نمی کنند، بر عهده دارند

گردان خنساء از دستگیری زنان تا کشتار آنان به جرم عدم رعایت اصول مذهبی

ماموریت این گردان جلوگیری از اختلاط زنان و مردان و تاکید بر لزوم تعهد سرسختانه زنان به اصول دینی است که هر زنی باید از سن شش سالگی رعایت کنند.

در همین ارتباط، توماس هیگ همر کارشناس امور گروههای اسلامی رادیکالی در موسسه تحقیقات دفاعی نروژ، گفت که با گذشت زمان و در پی ملحق شدن تعداد زیادی از دختران نوجوان از جمله دخترانی از کشورهای غربی به گردان خنساء، اختیارات اعضای این گردان افزایش یافت تا جایی که اجازه یافتند، زنانی را که بدون محرم یا بدون روبنده در جامعه ظاهر می شدند، دستگیر کنند.

آنان همچنین اجازه داشتند به زور سلاح زنان را مورد سوال و جواب قرار دهند تا معلوم شود آیا مسلمان هستند یا خیر و یا اینکه چقدر با مسائل نماز و روزه و نیز حجاب آشنا هستند و چنانچه به این مسائل شک می کردند او را دستگیر کرده و به قتل می رساندند.

هیگ همر و برخی کارشناسان دیگر تاکید دارند که وجود گردان خنساء و نقش نظارت دینی آنان به خوبی از میزان تحولات درون گروههای تروریستی جدید حکایت دارد، تا جایی که بر اساس این تحولات، به زنان اجازه داده می شود در درون جنبش های تکفیری جهادی نقش اجرایی داشته باشند و همین امر برای زنان و دخترانی که در جوامع بسته زندگی می کنند، جذابیت دارد و آن را یکی از راههای آزادی می دانند به ویژه اینکه چه بسا تا چندی پیش بزرگترین آروزی بسیاری از دختران عضو این گروه این بود که همسر سوم یا چهارم یکی از سرکردگان این گروه ها باشند.

تعریف و تمجید زنان اروپایی از زنان داعشی

اما جاذبیت دیگر داعش برای زنان عضو این گروه در میزان حمایت زنان و دختران مسلمان اروپایی از آنان نمود می یابد که در قالب عبارت های تمجید آمیز صفحات اینترنتی را پر کرده است و به عقیده کارشناسان غربی، دلیل آن به چالش کشیدن تصور کلیشه ای غرب از زنان مسلمان به عنوان زنانی ضعیف و خانه نشین است در حالی که آنان سعی دارند با عضویت در داعش ثابت کنند که قادر به حمل سلاح بوده و می توانند به دست خود مرتکب کشتار شوند.

اما کاتی جیل سینان کارشناس مسائل سیاست بین المللی در مقاله ای در مجله آتلانتیک آمریکا نوشت: چه بسا این وضعیت نوع جدیدی از فرهنگی نوپا به نام قدرت زنان جهادی باشد که متاسفانه در بیشتر موارد به ضرر سایر زنان تمام می شود.

همچنین نیمی جوریناتان مدیر برنامه امدادرسانی جنوب آسیا وابسته به سازمان ملل در تحلیل گرایش زنان به عضویت داعش نوشت: زنان در نبرد گروههای تندرو و تروریستی در نهایت چیزی جز آلت دست بازی مردانه احمقانه ای نیستند که در پایان برای آنان دستاوردی نخواهد داشت.

وی این وضعیت را به دور از اعتقادات مذهبی زنان بلکه در چارچوب یک تراژدی کلی بررسی می کند که بر اساس آن یک زن در مناطق متشنج و درگیر به دنبال شانس خود می گردد.

وی در توضیح این مطلب می افزاید، هزاران زن از السالوادور، اریتره، نپال، پرو و سریلانکا که به صورت داوطلبانه به جنبش های تندرو و مسلح پیوستند، بدون هیچ چشم داشتی و فقط برای فرار از تهدید و تجاوزات مداوم به جرم هویت نژادی، مذهبی و یا سیاسی به این گروهها ملحق شدند تا با به دست گرفتن سلاح در کنار مردان با خشونت و خونریزی آنان شریک شوند، زیرا این را تنها راه حمایت از فرزندان و عزیران خود در برابر کشتار و آوارگی و نیز حمایت از خود در برابر تجاوز می دانند.

اما جین هرمن رئیس مرکز مطالعات بین المللی ویلسون به کارشناسان مبارزه با تروریست و سیاستمداران غربی توصیه می کند که به این درک برسند که زنان داعشی بازیچه ای در دست سرکردگان داعش هستند و شاید در برخی موارد توسل زنان به کشتار زنان دیگر و یا زنده به گور کردن کودکان تنها راه حفظ حیات خود باشد.